Italija je signalizirala SAD-u da se namjerava povući iz kontroverznog investicijskog sporazuma s Kinom prije kraja godine.
Talijanska premijerka Giorgia Meloni uvjerila je predsjednika Zastupničkog doma SAD-a Kevina McCarthyja tijekom sastanka u Rimu prošlog tjedna da, iako konačna odluka još nije donesena, njena vlada favorizira izlazak iz uloge u ogromnoj inicijativi Pojas i put Kine, prema izvorima koji su bili prisutni na razgovorima.
Italija se pridružila inicijativi za infrastrukturu 2019. godine, kada je premijer bio Giuseppe Conte, postavši jedina zemlja Grupe sedam koja je postala dio sporazuma. Sudjelovanje će se automatski obnoviti 2024. godine, osim ako Rim aktivno ne izađe iz sporazuma.
Italija, kao i veći dio Europe, nalazi se u dilemi zbog eskalirajućih napetosti između Washingtona i Pekinga, koje su se pogoršale u svjetlu kontinuirane potpore Pekinga Rusiji. Europske zemlje bore se da usklade želju za suradnjom s Kinom u trgovini i ulaganjima dok se istodobno suprotstavljaju tvrdnjama o ekonomskoj prisili.
Glasnogovornik Meloni odbio je komentirati. McCarthyjev ured nije odgovorio na zahtjeve za komentar.
Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova naglasilo je da su dvije zemlje imale "plodonosnu suradnju" u trgovini, proizvodnji i čistoj energiji od potpisivanja sporazuma.
"Dvije strane trebaju dalje iskoristiti potencijal u suradnji u okviru inicijative Pojas i put te pojačati međusobnu korisnu suradnju u svim područjima", rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin novinarima na redovitom brifingu u srijedu.
Izvori upoznati s temom, a koji su željeli ostati anonimni jer se radi o privatnim razgovorima, izjavili su da SAD aktivno vrši pritisak na Rim da zauzme javan stav o tom pitanju i da napusti sporazum.
Melonini diplomatski savjetnici još uvijek raspravljaju o detaljima i vremenu odluke, strahujući od ekonomske odmazde Kine. Prema tim izvorima, ništa se vjerojatno neće objaviti prije početka summita čelnika G-7 u Hirošimi, Japan, 19. svibnja.
Potencijalni potez usko je povezan sa stavom Meloni o kineskim ulaganjima u Italiju, posebno u vezi s odlukom o korištenju izvršne vlasti kako bi se ograničio utjecaj kineske tvrtke Sinochem Holdings Corp, najvećeg dioničara proizvođača guma Pirelli & C. SpA. Ta je odluka odgođena do kraja svibnja.
Prošlog je mjeseca Bloomberg izvijestio da talijanski dužnosnici razmatraju niz opcija u sklopu razgovora s investitorima Pirellija o strukturi vlasništva tvrtke. Jedna od osoba dodala je da bi vlada mogla zauzeti neutralniji stav prema ulozi Sinochema u sklopu opće odluke o izlasku iz inicijative Pojas i put.
Inicijativa Pojas i put Kine financirala je infrastrukturne projekte u vrijednosti od 900 milijardi dolara diljem svijeta.
Uz pomoć Erika Wassona and Lucille Liu.