Evropska unija će u srijedu pokrenuti dva postupka protiv Kine pred Svjetskom trgovinskom organizacijom (WTO) nakon što razgovori o rješavanju problema s najvećim trgovinskim partnerom nisu dali rezultate.
Slučajevi se odnose na kineska ograničenja litvanskog izvoza i prisilne prakse Pekinga da ograniči nositelje patenata u ostvarivanju prava na zaštitu svojih inovacija pred sudom, rekao je Valdis Dombroskis, potpredsjednik Evropske komisije odgovoran za trgovinu. Oba slučaja bila su od "sistemske važnosti", rekao je.
Razgovori nisu doveli do rješenja
"Naša prva preferencija bila je pronaći dogovorena rješenja putem konsultacija i uložili smo puno vremena u te razmjene kako bismo izbjegli daljnje korake", rekao je šef trgovine EU za Bloomberg News u intervjuu u utorak. ''Ali te nam razmjene nisu donijele zadovoljavajuće rezultate''.
Eskalacija trgovinskog spora s Kinom dolazi dok EU blok preispituje svoj odnos s tom zemljom, koju se sve više vidi kao konkurenta i suparnika u pitanjima od otvorenosti tržišta do ljudskih prava. Ali EU se također pokušava ponovo politički angažirati s Pekingom i želi da kineska vlada igra aktivniju ulogu posrednika s Rusijom nakon invazije Moskve na Ukrajinu.
Bilateralni odnosi su se pogoršali od prošlog decembra nakon što je Kina uvela prisilne mjere protiv izvoza iz Litvanije i drugih proizvoda EU koji uključuju litvanske komponente nakon što je Tajvan otvorio trgovinski ured u baltičkoj zemlji. Pogođene su i kompanije iz Švedske i Njemačke, rekli su izvori upućeni u temu.
Kao rezultat toga, litvanski izvoz u Kinu pao je za 80 posto od januara do oktobra u poređenju s istim razdobljem prethodne godine. Očekuje se da će WTO osnovati panel za rješavanje spora početkom 2023, a donošenje presude bi moglo potrajati do godinu i po.
Kina je zabranila litvanski izvoz ili blokiranjem carinjenja ili nametanjem fitosanitarnih zahtjeva za određene proizvode, uključujući govedinu i neka alkoholna pića. Kineske prisilne prakse također su pogodile zemlje, uključujući Australiju i Kanadu.
"Slučaj se ne odnosi samo na Litvaniju, jer utiče na lance snabdijevanja unutar EU, a vidimo ovakav obrazac Kine koja ograničava svoje trgovinske tokove s jednom ili drugom zemljom kao odgovor na različita kretanja", rekao je Dombrovskis. "Vidimo da je ovo obrazac koji se ponavlja".
"Znamo da je Kina težak partner, a naše kompanije imaju različite izazove dok tamo posluju", dodao je. Dombrovskis je odluku EU smatrao testom za WTO, s obzirom na to da Kina "nije bila transparentna" u pogledu ove vrste mjera budući da mnoga ograničenja nisu formalizirana u pisanom obliku, iako je učinak mjera "vrlo vidljiv".
Ubica patenata
Osim toga, EU će postati prva jurisdikcija koja će zatražiti presudu WTO-a o postupcima Kine da spriječi kompanije u zaštiti njihovih prava na patente visoke tehnologije.
Kineski sudovi izdaju takozvane "zabrane protiv tužbe" od augusta 2020. kako bi obeshrabrili kompanije da podnose slučajeve izvan svojih granica radi rješavanja spora pod prijetnjom novčanih kazni do 130.000 eura dnevno.
''Ovu praksu smatramo štetnom za rast inovacija u Evropi, ona uskraćuje evropskim visokotehnološkim kompanijama ostvarivanje i provođenje njihovih patentnih prava, što im daje tehnološku prednost'', rekao je.
Unija smatra ove zabrane protiv tužbe dijelom kineskih nastojanja da se pozicionira više u tehnološkom lancu kako bi bila sposobna prodavati proizvode po nižim cijenama. Osim toga, ograničava ovlasti evropskih kompanija da zaštite ključne obrasce postavljanja standarda.
Ekonomski učinak je značajan. Samo u području bežične komunikacije evropske kompanije posjeduju 3G, 4G i 5G licence vrijedne milijarde eura, a one su sada u opasnosti zbog ovih kineskih sudskih odluka, rekao je Dombrovskis.
Trgovinski potez EU protiv Kine dolazi u trenutku kada je blok u završnoj fazi uspostavljanja instrumenta protiv prisile kako bi povećao svoj arsenal za odmazdu u slučajevima poput ovih.
"Unutar postojećeg pravnog okvira, panel WTO-a vidimo kao najučinkovitiji put naprijed", rekao je Dombrovskis. Mogućnost paralelnog aktiviranja instrumenta protiv prisile nakon što bude uspostavljen je "nešto što treba razmotriti", rekao je.