Nakon Španije i Belgije, gdje se stopa inflacije smanjila ovog mjeseca, potrošačke cijene su usporile rast i u Njemačkoj. Smanjenje predstavlja municiju za one koji se zalažu za manja povećanja kamatnih stopa Evropske centralne banke (ECB).
Potrošačke cijene u najvećoj privredi Evrope porasle su za 11,3 odsto na međugodišnjem nivou u novembru, što je niže od oktobarskih 11,6 odsto, statistička agencija je objavila u saopštenju u utorak. Cijene energenata igrale su najveću ulogu u kretanju cijena. Analitičari su predviđali upravo stopu od 11,3 odsto.
Ako se posmatra neharmonizovani indeks potrošačkih cijena, inflacija je u novembru iznosila 10 odsto, a cijene su na mjesečnom nivou pale za 0,5 odsto.
U Španiji je inflacija zabilježila četvrti uzastopni mjesec usporavanja, najviše zbog pada cijena električne energije i goriva, iako je bazna inflacija porasla. Ukupna inflacija je u Belgiji usporila na 10,6 odsto.
Podaci o potrošačkim cijenama u evrozoni će biti objavljeni u srijedu, a ekonomisti i tu predviđaju blago usporavanje - prvo u 18 mjeseci. Izvještaj će biti izrazito važan jer zvaničnici ECB biraju između trećeg uzastopnog podizanja kamatnih stopa od 75 baznih poena i podizanja cijena zaduživanja za pola procentnog poena.
Neki centralni bankari su već u oktobru glasali za manje agresivnu mjeru, navodi se u izvještaju s tog sastanka, a njihovi glasovi će samo postati glasniji sada kada izgleda da rast cijena usporava.
Drugi su manje ubijeđeni. Predsjednica ECB Christine Lagarde je u ponedjeljak rekla da bi bila iznenađena ako bi se ispostavilo da je inflacija u oktobru dostigla svoj vrhunac, a članica izvršnog odbora Isabel Schnabel je rekla da je još prerano da se uspori podizanje stopa.
Smanjenje ukupne inflacije može da podstakne zvaničnike da sada posmatraju baznu inflaciju kao glavni pokazatelj. Potpredsjednik ECB-a Luis de Guindos u utorak je rekao da je bazna inflacija "mjera koju moramo da nastavimo da pratimo".
Cijene prirodnog gasa će vjerovatno biti odlučujući faktor za kretanje inflacije u Njemačkoj, koja se prije rata u Ukrajini pretežno oslanjala na ruski gas. Vlasti se sada trude da nađu druge izvore i da ublaže posljedice rastućih cijena za domaćinstva.