Glavni ekonomist središnje britanske banke (BOE) Huw Pill odbacio je pozive na snižavanje kamate koju plaćaju na pričuve komercijalnih banki koje drže kod sebe.
"Ako vlade žele oporezovati banke, ili ih pak žele subvencionirati, to bi trebale učiniti transparentno, ne kroz bilancu središnje banke pa se nadati da to nitko ne primijeti", izjavio je Pill na konferenciji u Londonu.
Dijelom BOE-ova programa kvantitativnog popuštanja vrijednog 1,1 bilijun eura, odnosno 895 milijardi funti, stvoren je ekvivalentan iznos pričuva. Središnja banka na pričuve plaća kamate po referentnoj stopi, no taj trošak je od početka i više nego pokriven prihodom od državnih obveznica koje BOE kupuje vlastitom zaradom.
No agresivno podizanje kamatne stope BOE radi obuzdavanja inflacije državni je proračun stajalo milijarde funti. Kamatne stope su u godinu dana porasle s 0,1 na tri posto, a očekuje se dostizanje i 4,5 posto.
Dobici velikih komercijalnih banaka povezuju se s neočekivanom dobiti. Bivši zamjenik guvernera BOE Paul Tucker jedan je od zagovornika smanjenja naknada kod banaka kako bi se uštedio novac poreznih obveznika.
Protivljenje trenutnog glavnog ekonomista BOE potaknuo je bivši ekonomist monetarne politike središnje banke Gertjan Vlieghe, koji je rekao kako bi ukidanje plaćanja kamata na pričuve bila katastrofa koja bi poremetila funkcioniranje monetarne politike.
Pričuve se naplaćuju od 2009. godine kako bi se politika BOE kroz komercijalne banke prenijela na gospodarstvo. Zajmovi tvrtkama i drugim potrošačima za vlasnike pričuva isplativi su samo ako su profitabilniji od bezrizičnih zajmova koje daju BOE-u.
"Ako želite oporezivati banke, nema problema, samo im uvedite porez. Nemojte reći da vam banke duguju mnogo novca, jer znamo da kada dugujete novac na njega plaćate kamate. No ja to jednostavno odbijam platiti. To tako ne funkcionira kod mene", poručio je Vlieghe na BOE-ovoj konferenciji.