Zajednička komisija oba doma Parlamentarne skupštine BiH za usaglašavanje teksta Zakona o dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV) usaglasila je danas uvođenje diferencirane stope PDV-a u BiH od nula posto na osnovne životne namirnice, hranu i opremu za djecu, sjemenski i sadni materijal, te od 22 posto na luksuznu robu.
Na ostale proizvode i usluge primjenjivala bi se dosadašnja jedinstvena stopa PDV-a od 17 posto.
Prema usaglašenim dopunama Zakona, Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) zadužena je da precizira na koju će se robu primjenjivati ove stope PDV-a, čija je primjena vremenski ograničena do 31. decembra.
Pročitaj više:Bevanda o smanjenju PDV-a: Sve može, samo treba računica
Podsjećamo, Prijedlog zakona o dopuni Zakona o PDV-u, kojim se uvodi diferencirana stopa PDV-a u BiH, usvojen je većinom glasova na sjednici Doma naroda Parlamenta BiH početkom jula. S obzirom na to da usvojene dopune nisu identične s tekstom koji je usvojio Predstavnički dom početkom marta ove godine, morala je biti formirana zajednička komisija za usaglašavanje teksta.
Poslanik SDS-a Mirko Šarović, koji je pozdravio usvajanje nulte poreske stope, rekao je novinarima da nije zadovoljan vremenskim ograničavanjem primjene zakona, te najavio da će u Predstavničkom domu odmah biti pokrenuta procedura da se dogovorena nulta stopa PDV-a primjenjuje trajno.
Prema njegovim riječima, problem je i to što UIO BiH treba precizirati na koje će se proizvode primjenjivati diferencirane poreske stope umjesto dosadašnje opće od 17 posto.
''S obzirom na to da je iz UIO BiH najavljeno za to potrebno vrijeme, osnovano sumnjamo da do primjene nulte, odnosno diferencirane stope ne bi moglo doći u vremenskom roku predviđenom za primjenu zakona, odnosno do kraja godine'', rekao je Šarović.
Ekonomista Faruk Hadžić ranije je za Bloomberg Adriju kazao da je pitanje oporezivanja potrošnje stanovništva putem PDV-a, a posebno životnih namirnica, dobilo na aktuelnosti dolaskom inflacije u Bosnu i Hercegovinu.
"Specifičnost PDV-a jeste da kroz zadržavanje iste stope, a zbog efekata inflacije, država ubire dodatni, neplanirani prihod na ovaj način. Zbog toga ne treba da čude ni inicijative da se uvedu diferencirane stope PDV-a na određene proizvode, kako bi se na taj način pokušale ublažiti negativne posljedice inflacije. Ipak, provedba ovog zakona može potrajati, čime će se izgubiti neophodno vrijeme za pomoć građanima. Ostaje da se vidi, ako u praksi zažive ove izmjene, da li će zaista doći do korekcija cijena", istakao je Hadžić.