Međunarodni aerodrom Sarajevo je oborio novi rekord po broju putnika te je već jasno da je 2024. godina postala najuspješnija godina do sada za ovaj aerodrom. Naime, do sredine oktobra kroz sarajevski aerodrom je prošlo 1,5 miliona putnika. Aerodrom Sarajevo je već premašio rezultat iz 2023. godine, kada je opsluženo 1,3 miliona putnika.
Tokom prva tri kvartala Aerodrom Sarajevo je primio 1,4 miliona putnika, što je rast od 32,9 posto u poređenju s istim periodom prošle godine. Snažan rast očekuje se i u narednom periodu. Međunarodni aerodrom Sarajevo doživjet će najveći rast do kraja godine, a slijede ga aerodromi u Dubrovniku i Zagrebu. Ova tri aerodroma dodat će najviše zakazanih kapaciteta, a bilježit će najveći rast broja putnika u poređenju s istim periodom prošle godine. Aerodrom Sarajevo prednjači s dodatnih 181.135 sjedišta. Snažan rast dolazi jer će većina prijevoznika koji saobraćaju prema glavnom gradu Bosne i Hercegovine povećati broj letova prema podacima o planiranim kapacitetima od 24. septembra. Naime, Ryanair u Sarajevo donosi 53.878 dodatnih mjesta, dok će Pegasus Airlines dodati još 31.276 mjesta u odnosu na prošlu godinu.
Međutim, ovaj rast može predstavljati problem za sarajevski aerodrom. Naime, Sarajevo će već iduće godine preći svoje kapacitete i onda će imati ogromnih problema kako opslužiti putnike.
Stoga je, kako je ranije za Bloomberg Adriju rekao Alen Šćuric, glavni i odgovorni urednik regionalnog avio-portala Zamaaero, neophodno hitno povećati kapacitete aerodroma. Sarajevo je već 2021. napravilo projekt novog terminala, dakle itekako na vrijeme, no to još nije bilo predmet rasprave vlasti.
"Ne znam šta se s tim čeka. Da se odluka donese danas, terminal se ne bi napravio u iduće tri godine. A već iduće godine će biti pakao".
U posljednje dvije godine svjedoci smo otvaranja novih linija s Aerodroma Sarajevo, u čemu su veliku ulogu imale subvencije Turističke zajednice Kantona Sarajevo.
Pročitaj više: Ryanair narednog ljeta povećava broj letova iz Sarajeva za Bergamo, Šarleroa i Memingen
LOT Polish Airlines zadržat će avioliniju prema Sarajevu
Beogradski aerodrom prednjači po broju putnika, a sarajevski po stopi rasta
Prema riječima Alena Šćurica, moglo bi doći do ukidanja nekih linija, ali će ih se puno više otvoriti, što je realnost svih aerodroma Evrope. Kada je riječ o linijama koje nedostaju Sarajevu, a koje bi mogle biti isplative, navodi linije za Amsterdam, Pariz, Barcelonu, Madrid, Milano, Maltu, Ankaru, Ženevu, Minhen, Berlin, Dizeldorf, Hamburg, Prag, Helsinki, Ljubljanu, Moskvu, Kairo i Tunis. Prema Bliskom i Dalekom Istoku Sarajevo bi moglo imati letove još i za Damam, Bejrut, Teheran, Taškent, Karači, Astanu, Kuala Lumpur, Džakartu, Peking, Šangaj. "Aerodrom bi mogao imati još i leisure letove za grčke otoke i Egipat", kazao je Šćuric.