Oporavak turizma u prošloj godini doprinio je i rastu prometa u hotelijerstvu i ugostiteljstvu u Federaciji Bosne i Hercegovine. Međutim, hronični problem ovog sektora je nedostatak radne snage koji će se, prema riječima stručnjaka, nastaviti i u narednom periodu.
Promet u ovom sektoru u 2023. godini, a u poređenju s 2022., zabilježio je rast od 20,6 posto. Promet u hotelijerstvu je veći za 15,3 posto, a u ugostiteljstvu za 25,5 posto.
U ovoj djelatnosti je, prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku, bilo zaposleno 27.315 radnika koji u prosjeku primaju platu u iznosu od 757 KM, što je daleko ispod prosječne plate koja, prema posljednjim podacima u FBiH, iznosi 1.261 KM. Ovo je i jedan od razloga zbog čega ovaj sektor bilježi manjak radnika. Prema riječima Dominika Raškaja, stručnjaka portala Boljiposao.ba, potražnja za radnicima u turističkom i ugostiteljskom sektoru, ali i uslužnim djelatnostima kao što su trgovci, skladištari te u sektoru transporta će se nastaviti.
"Definitivno najveće probleme možemo očekivati u uslužnim djelatnostima, ugostiteljstvu i cijelom turističkom segmentu s obzirom na to da su tu primanja još nedovoljno primamljiva za veći pronalazak radnika", ističe Raškaj.
Dodaje da ono što radnici očekuju jeste rast plata, više slobodnog vremena, ali i neradna nedjelja, "koja se definitivno mora uvesti kako bi se zadržala postojeća radna snaga, jer dosta informacija koje mi prikupljamo govori nam da građani ne odlaze danas u velikom broju zbog plata, nego zbog radnih vikenda i manjka slobodnog vremena".
Oporavak turizma
U prvih 11 mjeseci prošle godine, FBiH je posjetilo 1,1 milion turista, što je za 22,2 posto više nego u istom periodu 2022. godine, podaci su Federalnog zavoda za statistiku.
Hercegovačko-neretvanski kanton (HNK) zabilježio je impresivne rezultate. Tako je u prvih devet mjeseci prošle godine HNK posjetilo 200.953 turista, od čega 67.953 domaćih i 133.000 stranih, što je u odnosu na isto razdoblje 2022. godine rast od 20,92 posto, odnosno 35,05 posto. U ovom kantonu turisti su, kao i do sada, najviše posjećivali Mostar sa starom gradskom jezgrom te sa svojim spomenicima i muzejima.
"Blagaj sa čuvenim Vrelom Bune i tekijom, marijansko svetište Međugorje, zatim Počitelj, Stolac, Čapljinu, parkove prirode Hutovo blato i Blidinje, pećinu Vjetrenicu i naravno Neum kao kupališnu destinaciju", kazao je viši stručni saradnik Turističke zajednica HNK Ramiz Bašić.
Nadalje, u Konjicu se najviše posjećuje Atomsko raketno sklonište, a u Jablanici Muzej Bitke za ranjenike.
"Što se tiče pojedinačnih destinacija, za Mostar možemo reći da ga je u ovom razdoblju posjetilo 70.098 turista, od čega je 49.801 strani gost, a ostvareno je 101.899 noćenja, od čega je 70.959 noćenja stranih gostiju", kaže on i dodaje da je u odnosu na 2022. broj dolazaka veći za 25,54, a broj noćenja za 22,06 posto.
Pročitaj više:
Oporavak turističkog sektora u BiH, povećan broj turista s Dalekog istoka
Kraj 2023. u BiH obilježen povećanim posjetama turista
Izazovi koje turizmu donosi 2024. godina
Festival svjetla Sarajevo jedna od najposjećenijih turističkih atrakcija u glavnom gradu
"Kada vidite ove trendove u razvoju i povećanju i rastu turizma u 2023. godini, to svakako ohrabruje cjelokupnu ekonomiju u BiH. S te strane, mi iz banaka to gledamo s jednim optimizmom i tako da pružimo adekvatnu podršku ovakvim granama industrije s ciljem jačanja cjelokupne ekonomije", za Bloomberg Adriju kazao je Amel Memić, direktor sektora za poslovanje s privredom Sparkasse Banke.
Međutim, dodaje da kad uporedimo brojke s regionom, vidjet ćemo da su ovi procenti rasta znatno manji u odnosu na neke druge zemlje, "što svakako ostavlja dosta prostora za daljnji razvoj ukupnih potencijala i iskorištenost turističkih potencijala i svega onoga što BiH može u tom dijelu".
Posmatrajući zimsku sezonu, posebno period novogodišnjih praznika, Sarajevo je privuklo veliki broj turista svojom neodoljivom atmosferom, umjetničkim ponudama i bogatim kulturnim naslijeđem. Broj posjetitelja u periodu od 29. decembra 2023. do 2. januara 2024. godine premašio je sva očekivanja, dosegnuvši 13.529, što je značajan porast od 20,1 posto u odnosu na prethodnu godinu.