Ekonomija Evrope vjerovatno neće doživjeti kolaps - čak i dok povećanje kamatnih stopa koje traje više od godinu dana obuzdava inflaciju, prema Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).
"Perspektiva za Evropu je postupno usporavanje, s postepenim padom inflacije", izjavili su iz ove institucije sa sjedištem u Washingtonu u izvještaju koji je objavljen u srijedu, predviđajući da će rast bruto domaćeg proizvoda u širem regionu usporiti na 1,3 odsto u 2023. godini, poboljšavajući se neznatno na 1,5 odsto u 2024. godini.
Međutim, upozorila je da vraćanje potrošačkih cijena na normalne nivoe - nakon što su skočile uslijed napada Rusije na Ukrajinu i izazvale najveće povećanje kamatnih stopa u eri evra - može potrajati nekoliko godina.
"Očuvanje restriktivnog monetarnog stava stoga je ključno za postizanje povratka inflacije na cilj u razumnom roku", navodi se u izvještaju MMF-a. "Nesigurnost u vezi s postojanošću inflacije je velika, a cijena prijevremenog popuštanja je značajna".
Centralne banke u Evropi su povećavale troškove zaduživanja nevjerovatnom brzinom kako bi obuzdale inflaciju, a njen uticaj se sve više osjeća u privredama. Proizvodnja u evrozoni se smanjila za 0,1 odsto u trećem kvartalu, a analitičari očekuju sličan rezultat u Velikoj Britaniji kada podaci budu objavljeni 10. novembra.
I dok sve veće plate doprinose ekonomskom oporavku Evrope, one takođe nose rizik daljnjeg stvaranja inflacionih pritisaka - posebno ako se ne prate poboljšanja u produktivnosti, upozorava MMF. Strukturalni faktori poput starijeg stanovništva i sklonosti kraćem radnom vremenu znače da se poslodavci suočavaju s većom konkurencijom u privlačenju radnika.
Takvi rizici su posebno izraženi u evropskim zemljama u razvoju, gdje su plate brže rasle u poređenju s naprednijim dijelovima regiona, prema izvještaju.
"Postoji tanka linija između pomoći ekonomskom oporavku i suzbijanja uporne visoke inflacije", izjavio je MMF. "Centralne banke moraju pratiti rizike u vezi s inflacijom i pažljivo pratiti pregovore o platama i njihovu saglasnost s trendovima produktivnosti. Značajno odstupanje bilo bi zabrinjavajuće."