Prijedlog o dopuni Zakona o PDV-u, kojim se uvodi diferencirana stopa PDV-a u Bosni i Hervegovini (BiH), usvojen je većinom glasova na sjednici Doma naroda Parlamenta BiH. S obzirom na to da usvojene dopune nisu identične sa tekstom koji je usvojio Predstavnički dom, zakon će morati na usaglašavanje.
Naime, Prijedlog o dopuni Zakona propisuje da se stopom od pet posto oporezuju lijekovi, brašno, hljeb dobijen od svih vrsta brašna, mlijeko i mliječni proizvodi, jestiva ulja, jestive masnoće životinjskog i biljnog porijekla, so, šećer i homogenizovana dječija hrana.
Takođe, istim dopunama predviđeno je da se po višoj stopi od 22 posto oporezuju visokokvalitetna vina i alkoholna pića, visokokvalitetne cigare i cigarilosi, luksuzni parfemi, odjeća i obuća od krzna, nakin i srodni proizvodi, satovi vrhunski električni ili optički aparati, luksuzna vozila, umjetnička djela, oružje…
Svi prisutni delegati prihvatili su prijedlog dopuna pomenutog Zakona, a čiji je inicijator poslanik Predstavničkog doma Parlamenta BiH i predsjednik SDS-a Mirko Šarović.
Međutim, dopunjen Zakon još ne može stupiti na snagu budući da je u dva doma prihvaćen u nešto različitim tekstovima zbog podnošenih i usvojenih amandmana, pa će jedinstveni tekst usaglašavati zajednička parlamentarna komisija.
Poslanik Predstavničkog doma PBiH Saša Magazinović (SDP BiH) rekao je za Bloomberg Adriju da je razlika prihvaćenih tekstova opravdan razlog za zabrinutost. Smatra da se postupak neće okončati u tekućem mandatu.
"Žao mi je što pitanje od egzistencijalnog značaja služi za političke obračune i dokazivanje. Ovaj slučaj, kao i još uvijek neusvojeni zakon kojim se ukida akciza na gorivo, najbolja su slika vlasti. Javnost treba da zna da je i ukidanje akciza i niža stopa PDV-a prijedlog opozicije, a na pitanje zašto vlast ne želi učiniti dobro ljudima u Bosni i Hercegovini ne postoji racionalan odgovor", rekao je Magazinović.
Sadašnja jedinstvena stopa PDV-a u BiH je 17 posto.
Pročitajte više: U prva dva kvartala rekordni prihodi UIO BiH
Prema našim saznanjima predloženim dopunama Zakona protive se međunarodne finansijske institucije, a kao jedan od razloga spominje se to što se sredstvima od prikupljenog PDV-a garantuje otplata kredita koje BiH i entiteti imaju.
Ekonomista Faruk Hadžić za Bloomberg Adria kaže da je pitanje oporezivanja potrošnje stanovništva putem PDV-a, a posebno životnih namirnica, dobilo na aktuelnosti dolaskom inflacije u Bosnu i Hercegovinu.
"Specifičnost PDV-a jeste da kroz zadržavanje iste stope, a zbog efekata inflacije, država ubire dodatni, neplanirani prihod na ovaj način. Zbog toga ne treba da čude ni inicijative da se uvedu diferencirane stope PDV-a na određene proizvode, kako bi se na taj način pokušale ublažiti negativne posljedice inflacije. Ipak, provedba ovog zakona može potrajati, čime će se izgubiti neophodno vrijeme za pomoć građanima. Ostaje da se vidi, ako u praksi zažive ove izmjene, da li će zaista doći do korekcija cijena", istakao je Hadžić.
UIO: Gubitak prihoda po budžete svih nivoa je neminovan
U Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH ranije su uradili analizu u kojoj su istakli da "uvođenje diferenciranih stopa PDV-a neće značajno pomoći potrošačima sa nižim dohotkom, a s druge strane gubitak prihoda po budžete svih nivoa je neminovan, jer je jasno da će uvođenjem niže stope PDV-a država izgubiti značajan dio prihoda".
U UIO su takođe naveli da je potrebno značajno vrijeme da bi se donijeli podzakonski akti kojim bi se jasno definisali proizvodi koji će biti oporezovani različitim stopama, a zatim i novi obrazac PDV prijave.
"U slučaju konačnog usvajanja predloženih dopuna sasvim izvjesno će doći do značajanog rasta troškova neophodnih za funkcionisanje poreske administracije, a takođe i troškova sa kojima će se susresti obveznici PDV-a", istakli su u UIO.
Kada je riječ o gubitku prihoda po osnovu PDV-a u slučaju smanjenja stope na pet posto, u analizi UIO koju su prenijele Nezavisne novine, navodi se da bi pad prihoda samo po osnovu mlijeka i mliječnih proizvoda, šećera, brašna, lijekova, soli, ulja i jestivih ulja i prozvoda za ishranu dojenčadi bio oko 136 miliona KM.
"Usvajanje Zakona u navedenom obliku izazvaće poteškoće u njegovom provođenju, značajno ugroziti poslovne procese u UIO i narušiti neutralnost PDV-a", navode u UIO dodajući da uvođenje snižene i više stope PDV-a nije primjereno trenutku u kojem se nalazimo i usvajanje bi moglo prouzrokovati nesagledive posljedice za sve nivoe vlasti u BiH.