Problemi u lancima snabdijevanja i ruska invazija na Ukrajinu uzrokovali su globalni rast cijena. Na sva ova dešavanja nije imuna ni naša zemlja, u kojoj su cijene goriva i hrane oborile sve rekorde. Svi se pribojavaju onoga što bi nam mogla donijeti jesen i zima, a što se može ogledati u nestašici hrane i dodatnom povećanju cijena energenata.
Vlada Federacije BiH uvjerava građane da nema razloga za brigu jer prema riječima premijera Fadila Novalića, FBiH ima dovoljne robne rezerve, a cijena struje neće rasti.
Podržavam smanjenje PDV-a
''Vlada ima mehanizme zaštite i dovoljno robnih rezervi. U njima je trenutno dostupnih roba u vrijednosti od 30 miliona KM. Sa dva miliona KM budžet Direkcije robnih rezervi FBiH ove godine smo povećali za deset puta, odnosno na 20 miliona KM. Ove godine imamo rekordna ulaganja u poljoprivredu, nastavak ograničavanja marži za osnovne namirnice i gorivo. Osim toga, mi iz ovogodišnjeg budžeta pružamo do sada najveću finansijsku podršku socijalno ugroženim kategorijama. Razmišljamo i o socijalnim paketima za njih, a planiramo i nove intervencije putem naše Direkcije za robne rezerve kada su u pitanju cijene brašna. Predano radimo na tome da održimo kupovnu moć naših građana slabijeg imovnog stanja, od povećanja penzija i boračkih naknada, uvođenja dječijeg dodatka, primanja za roditelje njegovatelje koji moraju 24 sata dnevno da brinu o svojoj djeci, do podrški zapošljavanjima i mladim ljudima'', kazao je Novalić u intervjuu za Fenu.
Od početka rata u Ukrajini i rasta cijena, kao adekvatne mjere koje bi ublažile enorman rast cijena navode se ukidanje akciza na gorivo i smanjenje stope PDV-a što se mora donijeti na državnom nivou.
Pročitaj više:Za godinu dana benzin poskupio za 39,81, a dizel za 55,39 posto
Novalić o inflaciji: Nećemo sufinansirati hljeb, nije ga teško kupiti
''Mislim da bi bilo svrsishodno da se na državnom nivou donesu odluke o privremenom smanjenju PDV-a na neke od osnovnih životnih namirnica i lijekova. Isto tako podržavam svako rasterećenje i ublažavanje udara na budžete naših građana kada su u pitanju cijene goriva, ali o tome se odlučuje na nivou BiH. Mi i dalje ograničavamo marže za osnovne životne namirnice, naftu i naftne derivate. U našim skladištima imamo žitarica u skladu sa evropskim potrebama i sigurno je da tri mjeseca možemo hraniti kompletno stanovništvo Federacije BiH sa žitnim i derivatima žita. Mi već dajemo značajne poticaje za mlijeko i zahvaljujući tome proizvodimo sasvim dovoljne količine za potrebe našeg stanovništva, ali i za izvoz. Imamo balans između izvoza i uvoza mlijeka. To nam daje za pravo da isto možemo uraditi sa pšenicom i sa uljaricama. Sve možemo proizvesti za svoje potrebe i slučaj mlijeka nam to potvrđuje'', istaknuo je Novalić.
Na pitanje šta će biti s cijenama energenata Novalić je kazao da dok s jedne strane ne možemo uticati na cijene nafte i gasa, imamo barem sreću, za razliku od mnogih drugih zemalja, da možemo uticati na cijene struje.
Porezni zakoni
''Struja nije, niti će poskupjeti u ovoj godini. To sam obećao i to će tako ostati. Istovremeno, Federacija subvencionira račune za oko 80.000 socijalno ugroženih korisnika. Našu energetsku nezavisnost vodimo putem održavanja proizvodnje sopstvene struje, jer nju proizvodimo. Zato smo između ostaloga podržali i nastavak rada blokova 4 i 5 termoelektrana Tuzla i Kakanj. Tako osiguravamo da Federacija ne bude prisiljena uvoziti električnu energiju koja je višestruko skuplja u zemljama Evropske unije. Vrlo brzo će na dnevnom redu Vlade Federacije BiH biti razmatran i Prijedlog zakona o obnovljivim izvorima energije koji smo pripremili u saradnji s našim partnerima iz međunarodne zajednice. Što se tiče gasa i goriva, skladišta su nam trenutno jedino rješenje za ublažavanje šokova koji se pojavljuju na tržištu. Radimo intenzivno na provođenju nekoliko rješenja'', istaknuo je Novalić.
O potrebi izmjene poreznih zakona i rasterećenja privrede priča se godinama. U parlamentarnoj proceduri su zakon o doprinosima i porezu na dohodak, koji su prema riječima Novalića usko vezani uz opredjeljenje Vlade Federacije za izgradnju socijalno pravednog društva.
''Želimo porast minimalnih plaća, ali da obaveze ne budu veće, nego da se uz dogovor sa socijalnim partenerima poveća plaća, a obaveze ostanu iste. Ekonomisti razumiju potrebu rasterećenja troškova plaća i stvaranja prostora za njihovo povećanje. To je svugdje u svijetu trend i mi ćemo morati to pratiti. Meni bi najlakše bilo reći - hajde da neoporezivi dio plaće bude 1.500 KM, a ne 800 KM. Kada je u pitanju neoporezivi dio plaće, važno je razumjeti i da se ovdje radi o porezu na dohodak koji predstavlja isključivi prihod kantona i lokalnih zajednica i da nivo Federacije nema ništa od toga. Podsjetit ću da naš prijedlog zakona o porezu na dohodak predviđa da će više od 90 posto radnika u Federaciji BiH plaćati manji porez. Na primanja do 800 KM se neće naplaćivati porez i najmanje polovina radnika u Federaciji BiH neće plaćati ništa poreza na dohodak'', naglasio je Novalić.
Podsjetio je da predloženi novi zakon o doprinosima snižava bruto opterećenje na plaću s 41,5 na 32,5 posto i stvara pretpostavke za rast plaća u privatnom sektoru.
''Novi doprinosi rasterećuju privredu i donose veće penzije, a što je svakako jedan od naših narednih ciljeva kako bismo nakon sadašnjeg povećanja od 11 posto išli i na dodatna, a kako bismo našim penzionerima što više omogućili da lakše podnesu posljedice poskupljenja. Procijenili smo i da će godišnje rasterećenje privrede biti oko 400 miliona KM, što će stvoriti prostor za nove investicije, radna mjesta i realni rast plata, a što jeste suština i namjera donošenja ovih novih zakona'', dodao je Novalić.