FEAL otvorio svoju prvu fabriku u EU, investirano 32 miliona eura
Kompanija ima više od 750 zaposlenih i sve više ulaže u obnovljive izvore energije.
prije 19 minuta
28. mart 2023, 09:00
Tri stuba ključna za maloprodajne lance u narednom periodu
Očekuje se da potrošači smanje neesencijalnu potrošnju
U 2022. sektor maloprodaje u BiH zabilježio je realni godišnji rast od 13,5 posto
Damir Senčar/Hina
Promjene navika potrošača ukazale su na potrebne promjene, ali i izazove pred kojima se nalaze maloprodajni lanci u Bosni i Hercegovini. Ovaj sektor se suočava sa snažnom konkurencijom, promjenom navika potrošača, koji se polako okreću ka online trgovini, ali i logističkim problemima, nedostatkom robe, kao i visokim porezima.
Odlazak radne snage iz zemlje gorući je problem posljednjih godina. Pronalazak radnika u zemlji kojoj nedostaje radne snage otežava razvoj trgovine. S druge strane, nedovoljno ulaganje u radnike te nekvalificirana radna snaga u ovom sektoru dovode do smanjenja produktivnosti. Logistički problemi su česti, naročito u manje razvijenim državama.
Kad pogledamo Adria region u narednom periodu, četiri segmenta na koje maloprodajni lanci trebaju obratiti pažnju su smanjenje potrošnje kod potrošača, poremećaji u lancu snabdijevanja, ESG održivost u većem fokusu te digitalizacija poslovanja, kaže Aleksandar Stevanović, direktor u odjelu strateškog i operativnog savjetovanja PwC Hrvatska.
Njegova očekivanja su da se potrošači štedljivije ponašaju i smanje neesencijalnu potrošnju.
"To će dovesti do veće kupovine promotivnih proizvoda, ali i veće upotrebe alata za poređenje cijena. S druge strane, potrošači su spremni da plate višu cijenu za proizvode lokalnog porijekla ili proizvode kompanija s dobrom etičkom praksom", objašnjava on za Bloomberg Adriju.
BloombergAdria.com
Izazovi u regionu su slični. Analitičari Bloomberg Adrije analizirali su 13 najvećih kompanija hrane i pića u regionu za koje su bili jasni i revidirani podaci u posljednje tri godine. Prema podacima, između ostalog, prosječni rast prihoda od prodaje za 2021. godinu iznosio je 8,6 posto, a kumulativni prihodi kompanija bili su 7,7 posto veći od kumulativnih prihoda u 2019. godini.
U prošloj godini sektor maloprodaje u BiH zabilježio je realni godišnji rast od 13,5 posto (u 2021. rast je iznosio 18,1 posto), zahvaljujući pozitivnim trendovima na tržištu rada, rastu potrošačkog kreditiranja, prilivu doznaka iz inozemstva i turizmu.
Više: Godišnji pad maloprodaje u Europskoj uniji
Maloprodaja u BiH bilježi finansijski rast i količinski pad
Analiza: Rast trgovinskog deficita u svim zemljama regije
Naša država je bila jedina u regionu u kojoj je u četvrtom kvartalu međugodišnji realni rast trgovine na malo ubrzao i to za 12,5 posto.
Stevanović smatra da su tri stuba ključna za maloprodajne lance u narednom periodu:
Analitičari su uporedili ključne finansijske pokazatelje u regionu, s proizvođačima hrane i pića iz SAD-a i Zapadne Evrope.
"Adria kompanije ostvaruju više povrate na vlasnički kapital od njihovih peerova sa zapada. Po pitanju medijalne EBIT marže naše su kompanije ispred onih iz Zapadne Evrope, a zaostaju za onima iz SAD-a", kazao je analitičar Bloomberg Adrije Matteo Mošnja tokom svog izlaganja na devetom FMCG Retail Summitu koji se održao u Sarajevu.
Dobri rezultati proizilaze iz blizine ključnih sirovina i materijala, jeftine radne snage te usmjerenosti kupaca ka lokalnim proizvodima.
"Kada govorimo o finansijskim transakcijama koje su izvršene u posljednjih pet godina, radi se o brojci od preko 1.000, tačnije oko 1.200 transakcija je izvršeno na području cijele Evrope", rekao je Mošnja.
Tržište se mijenja. Raniji problemi u vezi s nestašicom hrane i nagomilavanjem kupljenog kod građana, koje je donijela pandemija koronavirusa, poremetili su rad trgovačkih lanaca u cijelom svijetu. Posljedice se i danas osjete. U prošloj godini, uprkos prihodu, neki od trgovačkih lanaca našli su se u minusu.
Odlazak McDonaldsa, dolazak KFC-a, te najave za Lidl pokazuju kako se domaći lanci suočavaju s raznim izazovima i promjenama te je potrebno da pronađu rješenje i stanje na tržištu prilagode svojim potrebama i razvoju.
Promjena svijesti kod kupaca, praćenje novih tehnologija – online razvoj, kupovina prirodnijih i zdravijih proizvoda, također predstavljaju nove izazove za maloprodajne lance koji se pokušavaju prilagoditi novim trendovima.