Uvoz automobila porastao devet posto, očekuje se rast prodajnih cijena
Autor: Mirela Haskić-Suša
13. mart 2023, 17:00
U prošloj godini zabilježena veća potražnja od ponude
U uvozu dominiraju polovna vozila
Autokuće ostvarile dobre rezultate
Depositphotos
U 2022. godini u Bosni i Hercegovini je zabilježen rast uvoza vozila od oko devet posto, pri čemu su dominirali polovni automobili. Prošla godina je bila godina blagog oporavka uvoza i prodaje automobila, što se ogledalo u povećanoj potražnji gdje su se kupci nakon pandemije vratili nomalnom načinu poslovanja.
U prošloj godini, prema analizi analitičara Bloomberg Adrije, autokuće su se borile s kaskadnim šokovima u snabdijevanju, prvenstveno zbog nestašice poluprovodnika.
"Šokovi su imali trostruki učinak: gurnuli su proizvodnju na historijski konzervativne nivoe, ugušili prodaju automobila te smanjili pristupačnost novih automobila za krajnjeg potrošača'', navode analitičari Bloomberg Adrije.
Ipak, posljednjih mjeseci je zabilježen blagi oporavak prodaje automobila.
"Prošla godina je bila zahtjevna i neobična. Zabilježena je veća potražnja od ponude jer smo izašli iz pandemijskog načina života i vratili se normalnom poslovanju", za Bloomberg Adria TV kazao je Adis Kepeš, direktor auto kuće STARline, ovlaštenog zastupnika Mercedesa za BiH.
Dodaje da su se suočavali s kašnjenjem isporuke vozila i rezervnih dijelova, ali da to nije imalo veliki uticaj, te je uvoz veći za devet posto u poređenju s 2021.
Analitičari Bloomberg Adrije u analizi navode da se u Adria regionu pretežno kupuju polovni automobili. Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, za 11 mjeseci prošle godine u BiH su uvezena 53.663 vozila, od čega je 44.437 polovnih.
"Preopterećeni kupci prelaze na jeftinija vozila s manje opcija, polovna vozila, produžuju ciklus zamjene automobila ili čak prodaju svoja trenutna vozila. Napuhani ulazni troškovi pritiskali su marže i za proizvođače automobila i za trgovce te podigli prodajnu cijenu automobila", navode analitičari našeg medija.
Analitičari navode da su marže autokuća pretežno jednocifrene, s EBITDA maržom u prosjeku od 6,6 posto u 2021. (porast za 1,17 p.p. u odnosu na 2020.) i EBIT maržom u prosjeku od 5,6 posto u 2021. (porast za 1,37 p.p. u odnosu na 2020. godinu).
"Industrija je relativno decentralizovana. Trošak zaliha je najveći trošak za zastupnike, jer čini 80-90 posto ukupnih operativnih troškova", navode analitičari.
Pet bosanskohercegovačkih autokuća koje je analizirao analitički tim Bloomberg Adrije su u 2021. zabilježile vrijednost prodaje u iznosu od 97,7 miliona eura, te su zabilježile rast prodaje od dva do 78 posto u poređenju s 2020. godinom.
"Zadovoljni smo prodajom kako novih tako i polovnih vozila, iako je bolji rezultat zabilježen u segmentu polovnih vozila, posebno onih starosti od jedne do dvije godine", kaže Kepeš te dodaje: "Sve autokuće su zabilježile dobro poslovanje, što je rezultat velike potražnje i smanjenja ponude".
Prema prodaji u regionu dominiraju licencirani distributeri za globalne marke kao što su VW, BMW, Mercedes, Renault, Nissan, Hyundai i Kia. Kako navode anlitičari, u BiH su dominantna vozila marke Škoda, VW, Opel, Toyota i Renault.
Govoreći o načinima finansiranja kupovine automobila, Kepeš kaže da je u 56 posto slučajeva riječ o vlastitim i kreditnim sredstvima, a 44 posto je kroz rentu ili lizing.
Kada je riječ o predviđanjima za ovu godinu, Kepeš kaže da očekuju stabilizaciju proizvodnje vozila i rezervnih dijelova.
"Također, očekuje se i poskupljenje vozila te će autokuće zabilježiti i manje marže", dodaje Kepeš.
Proširenje u Mostaru dio je šire strategije SkyAlpsa, koja uključuje i imenovanje ključnih stručnjaka poput kapetana Alberta Casamattija i Valeria Dell’Angela, što potvrđuju Talijanska agencija za civilno zrakoplovstvo (ENAC).
Novi Zakon o zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini (BiH) stupio je na snagu u martu 2025. godine, čime je domaće zakonodavstvo usklađeno s Općom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR).
Pored IT industrije, BiH je zahvatila i fintech ekspanzija. Nakon što je prva kompanija licencirana za izdavanje elektronskog novca u BiH Aircash našla svoje mjesto - tržište se otvorilo i za PaySpot.