U 2022. broj turista koji su posjetili zaštićena područja u Kantonu Sarajevo skoro je dostigao brojke iz 2019. godine. Radi se o pet područja, Bijambare, Vrelo Bosne, Trebević, Skakavac i Bentbaša, a kojima upravlja Kantonalna javna ustanova (KJU) za zaštićena prirodna područja.
Direktor KJU za zaštićena prirodna područja Asad Jelešković u izjavi Feni potvrdio je kako konkretne podatke o posjetama imaju za područja Vrela Bosne i Bijambara jer je na tim područjima uveden sistem naplate.
Tako je u prošloj godini područja Vrela Bosne i Bijambara posjetilo je više od 343.000 turista.
Na Vrelu Bosne je bio 286.201 posjetilac s plaćenom ulaznicom. Najveća posjeta zabilježena je u augustu kada je na prostoru bilo 55.569 turista. Poslije augusta, najviše posjeta je bilo u julu – 55.517 osoba. Područje Bijambara je posjetilo 57.710 turista. Najveća posjećenost je u julu – 12.494 turista. Srednju bijambarsku pećinu posjetile su 18.723 osobe, a turistički voz su koristila 47.664 turista.
''Ovi podaci pokazuju da se broj posjetilaca vratio na prosjek prije pandemije i da je neznatno manji od rekordne 2019. godine'', kaže Jelešković.
Kada su u pitanju turisti koji su posjetili zaštićena područja, Jelešković ističe da 60 do 70 posto posjetilaca čine strani turisti.
''Prva tri-četiri mjeseca dominiraju turisti iz susjednih zemalja, a u ljetnim mjesecima preovladavaju turisti iz arapskih zemalja'', naglasio je Jelešković.
Pročitaj više: Turisti iz Hrvatske najviše novca potroše u BiH
Za deset mjeseci BiH posjetilo 1,2 miliona turista
Broj turista u BiH porasto za 53,5 posto, najviše dolazaka iz Srbije i Hrvatske
Govoreći o planovima KJU za zaštićena prirodna područja u 2023. godini, Jelešković je istakao da je u planu poboljšanje posjetiteljske infrastrukture koje uključuje sanaciju toaleta i nastavak zamjene mostova na Vrelu Bosne, obnovu staze na Skakavcu do podnožja vodopada, izgradnju staze na Trebeviću Ravne - Vidikovac te izgradnju novog objekta portirnice na Bijambarama.
Kako navodi planiraju i izmjenu cjenovnika za Vrelo Bosne i Bijambara, zatim implementaciju aktivnosti vezanih za planove upravljanje po sporazumima potpisanim s resornim ministarstvima komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i privrede KS, Fondom za zaštitu okoliša FBiH i Federalnim ministarstvom okoliša i turizma.