Mađarska, koja se smatra disidentom Europske unije, ima dobre političke odnose sa Srbijom, ali i sve bolje poslovne veze. Zahvaljujući prijateljstvu mađarskog premijera Viktora Orbana i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića osnovana je zajednička tvrtka dviju zemalja za trgovinu plinom, a istovremeno se u Srbiji širi privatni biznis vezan uz Orbana.
Kupnja 11 poslovnih zgrada u Beogradu nije jedini posao Istvana Tiborcza, zeta mađarskog premijera, u Srbiji. Njegova tvrtka Waberer's International kupila je u listopadu prošle godine distributera MDI s namjerom da postane glavni pružatelj logističkih usluga u Srbiji. Kako je pisala Bloomberg Adria, tom je prilikom najavljeno širenje poslovanja u Srbiji, što se i obistinilo.
Zanimljivo je da je preko svoje tvrtke Diofa Fund Management kupio luksuzne poslovne zgrade u Beogradu od svog poslovnog partnera, mađarskog milijardera Daniela Jellineka i njegove tvrtke Indotek, i to, prema tvrdnjama upućenih, po nižoj cijeni nego što ih je Indotek kupio prije tri godine od GTC - ja. Tada je plaćeno oko 270 milijuna eura, a logično je da bi trebale biti skuplje jer cijena poslovnog prostora od tada nikada nije padala, osim ako se ne računa amortizacija. Je li ovdje u pitanju reguliranje njihovih međusobnih odnosa ili igra nadmoći, može se samo nagađati. U svakom slučaju, ova regija im je zanimljiva i možda se Tiborcz želi pozicionirati u Srbiji, budući da Jellinek ima ambicije na hrvatskom tržištu nekretnina.
Stefan Vladisavljev, programski koordinator zaklade Bfpe, za Bloomberg Adriju kaže kako je neosporna činjenica da su ove dvije tvrtke blisko povezane s političkom elitom Mađarske.
"Može se reći da su preuzimanja odobrena iz političkog vrha, s obzirom na to da ovo nisu izolirani slučajevi samo u Srbiji, nego se događaju i u susjednim zemljama, da se mađarske tvrtke dogovaraju kako će nastupiti u određenim poslovnim pothvatima", smatra naš sagovornik.
Prema njegovim riječima, ovakav razvoj kupnje nekretnina u skladu je s pozitivnim poslovnim okruženjem koje za mađarske tvrtke vlada u Srbiji te s vanjskopolitičkim opredjeljenjem Mađarske i Srbije da bilateralne odnose razvijaju na visokoj razini.
Isprepletenost poslovanja mađarskih moćnika
Činjenica je da se poslovi dvojice mađarskih poduzetnika često isprepliću i ubrajaju među najmoćnije u Mađarskoj. Jellinek je sklopio niz poslova sa zetom mađarskog premijera Viktora Orbana, kao na primjer u ožujku 2022., kada je Tiborcz prodao kontrolni udio u Diofa Asset Management BDPST Zrt, prema pisanju Bloomberga.
Također, obojica su na neki način sudjelovali u pregovorima oko kupnje budimpeštanske zračne luke od koncesionara. Njihovo posljednje preklapanje dogodilo se kada je tvrtka povezana s Istvanom Tiborczem, Equilor, bila uključena u pregovore o kupnji zračne luke Budimpešta, prema Bloombergu.
Situacija briše granice između biznisa i politike u Mađarskoj, gdje je nova elita povezana s Orbanovom obitelji i njegovom vladom preuzela velike poslove otkako je nacionalistički vođa došao na vlast 2010. godine.
Radio Slobodna Europa izvijestio je u siječnju prošle godine da je Equilor dobio posao savjetnika vlade o kupnji budimpeštanske zračne luke 2021. godine. To se dogodilo prije nego što je vjerovnik, u većinskom vlasništvu BDPST grupe, preuzeo kontrolu nad Equilorom. Taj je ugovor istekao prošle godine.
Orban je već 2021. pokušao kupiti zračnu luku od koncesionara AviAlliance GmbH, a u pregovorima je sudjelovao i vlasnik Indoteka.
Tiborcz - jedan od najbogatijih Mađara
Tiborcz je jedan od najbogatijih Mađara, ali i najutjecajnijih. Otkako se 2013. oženio Orbanovom kćeri, počeo je njegov uspon na poslovnoj sceni. Preko BDPST-a ima portfelj najelitnijih nekretnina u Budimpešti, hotele, skijalište u Austriji. Vlasnik je poznatog hotela Gellert, izgrađenog u stilu secesije, koji će biti obnovljen i postati dio luksuznog lanca hotela Mandarin Oriental.
Njegova Diofa dio je BDPST grupe koja se bavi razvojem sektora nekretnina, turizma, financijskog i logističkog sektora. Kako stoji na web stranici, 2021. su se proširili na financijsko tržište kroz Gránit Bank, Diófa Asset Management i Equilor Investment Corporation, a 2022. su ušli u sektor logistike kroz Waberer's International.
S druge strane, njegov poslovni partner Jellinek na ovim je prostorima poznat i po tome što je bio u igri za preuzimanje 43 posto udjela ruskog Sberbanka u Fortenovi, nekadašnjem Agrokoru, koji je tada postao stopostotni vlasnik Mercatora. Indotek Grupa prisutna je u hrvatskom turističkom sektoru kroz svoju većinsku tvrtku kćer Dalmatie Group koja posjeduje pet hotela, jedno ljetovalište, jedan kamp i jednu marinu. Navedene nekretnine nalaze se na području Primoštena, Gradca, Trpnja i Jelse na Hvaru.
Njegov fond posjeduje oko 60 poslovnih zgrada, trgovačkih centara i hotela u Mađarskoj. Tvrtka je također objavila da je krajem prošle godine stekla značajan dio kompleksa Vörösmarty u Budimpešti, a kao partner ponovno se pojavljuje Diofa Management, odnosno zet premijera Mađarske.
Indotek grupa trenutno ulaže u nekretnine u 12 europskih zemalja. Prošle su jeseni svom maloprodajnom portfelju dodali trgovački centar u Sieni, a u završnoj su fazi pregovora za još nekoliko u Italiji. Kupili su i trgovačke centre u Barceloni i Valenciji, a u srpnju prošle godine Indotek je kupio svoj sedmi hotelski kompleks na Costa Bravi. Jedna od najvećih prošlogodišnjih transakcija Indoteka bila je kupnja 47 posto udjela u mađarskom trgovačkom lancu Auchan, koji je nakon Lidla i Spara treći najveći igrač na tržištu.
Zašto im je važna Adria regija?
Na pitanje zašto im je važna Adria regija, Vladisavljev kaže da je za zemlje poput Mađarske najlogičnije pokušati proširiti svoj utjecaj u neposrednom okruženju.
Pogotovo ako postoji važan politički čimbenik koji se može dvojako tumačiti. Jedan je dobar odnos s političkim liderima u tim zemljama koji su imali specifičan način komunikacije s Orbanom. To je u ovom trenutku puno povoljnije od načina komunikacije koji Orban i mađarska vlada imaju s institucijama EU-a, koje često kritiziraju način poslovanja, ali i nedostatak praksi koje su u skladu s vladavinom prava u Mađarska. Dok u Srbiji, koja još nije članica EU-a, postoji mogućnost arbitraže u određenim slučajevima.
Mađarske tvrtke sve su prisutnije u Vojvodini, kaže, što je u skladu s politikom mađarske vlade da proširi politički i gospodarski utjecaj na područja gdje mađarsko stanovništvo živi kao manjina.
"S obzirom na rasprostranjenost ovih investicija uglavnom u Vojvodini, osim ekonomskog momenta, bitan je i politički moment meke moći Mađarske. Ono što je u skladu s tom mekom moći je prisutnost Mađarske u sportskim aktivnostima. Trenutno u Bačkoj Topoli imamo jedan od najaktivnijih sportskih klubova TSC koji je doživio procvat, a Orban je došao na otvorenje stadiona", zaključuje naš sugovornik.