Tijekom četvrtog tromjesečja 2022. godine, ostvareno je oko 97 milijuna noćenja u Europskoj uniji preko internetskih platformi za rezervaciju kratkoročnog smještaja poput Airbnb-a, Bookinga, Expedia Groupe ili TripAdvisora, objavio je u ponedjeljak Statistički ured Europske unije (Eurostat). Objavljene su i regionalne statistike noćenja za treći kvartal, prema kojima je Hrvatska u samom vrhu.
Podaci Eurostata pokazuju kako je broj noćenja preko tih platformi u odnosu na isto razdoblje prošle godine porastao 25 posto. Online platforme za rezervaciju smještaja za deset su posto premašile i pretpandmijsko rekordno četvrto tromjesečje 2019. godine, kada je preko njih noćilo 88 milijuna gostiju.
U Europskoj je uniji lani preko internetskih platformi ugovoreno oko 547 milijuna noćenja, što je vrlo snažan oporavak u usporedbi s 2021. godinom, kada je tako ostvareno 364 milijuna noćenja. I na godišnjoj razini bukiranje smještaja preko specijaliziranih stranica premašilo je pretpandemijske rezultate. U 2019. godini bilo je sedam posto manje noćenja, konkretno, njih 512 milijuna.
Eurostat je u ponedjeljak objavio i regionalne podatke o noćenjima u trećem tromjesečju prošle godine, što bi značilo u jeku ljetne turističke sezone. Među dvadeset regija koje su zabilježile najbolje rezultate nalazi se i Hrvatska, gdje je baš poput Portugala, Grčke i Rumunjske samo jedna regija na popisu. U prvih dvadeset je i sedam francuskih regija, pet španjolskih te četiri talijanske.
Tradicionalno, obalne destinacije bile su popularne za ljetni godišnji odmor, a lani je tu predvodila Jadranska Hrvatska s čak 20 milijuna noćenja. U francuskoj regiji Provansa-Alpe-Azurna Obala ostvareno je 11 milijuna noćenja, a u španjolskoj Andaluziji deset milijuna.
Premda je lani tijekom ljetne turističke špice u svim zemljama Europske unije i EFTA-e došlo do snažnog oporavka, došlo je i do nekih promjena u odnosu na 2019. godinu.
Švedska, Francuska i Belgija postale su atraktivnije turistima i ostvarile 20 do 30 posto više noćenja, a 14 zemalja Europske unije zabilježile su pad u odnosu na 2019. godinu. Najveći pad noćenja imale su Češka (36 posto), Mađarska (27 posto) te Irska i Estonija (po 23 posto).