Ove godine oborit će se veliki turistički rekordi, pa je krajnji čas za početak planiranja putovanja jer sigurno ne želite ostati kod kuće.
Zemlje za avanturu
Prijeđite granicu 21. stoljeća na Markižanskom otočju
Zamislite na trenutak da Arktik i Antarktika nisu posljednja velika neistražena područja našeg planeta. Nekoć neprimjetno prostranstvo nalazi se u srcu južnog Pacifika, gotovo 900 milja istočno od Tahitija, gdje valove para nekoliko rijetkih otočića. Poput vrhunaca Tahitija na steroidima, planine Markižanskog arhipelaga impresivan su ostatak kataklizmičkih erupcija vulkana koje su se dogodile prije mnogo eona, a njihove krševite stijene i vrhovi sada su predmet bezbrojnih objava na Instagramu, što je potaknulo i val turizma.
Za Svena-Olofa Lindblada, koji je stekao reputaciju vodećeg dobavljača u svijetu polarnog jedrenja, južni Pacifik postao je najnovija opsesija. Kako bi što bolje upoznao to područje, čak je 2021. napustio mjesto glavnog izvršnog direktora Lindblad Expeditions Holdingsa. Sada planira putovanja Markižanskim arhipelagom plovidbom svojim privatnim brodom Hanse Explorer dugim 47 metara, i to kako bi znanstvenicima i istraživačima omogućio provođenje podvodnih konzervatorskih studija. Kada ne plovi u znanstvene svrhe, luksuzni gosti mogu od njega iznajmiti superjahtu i sami vidjeti ovaj skriveni svijet. To je jedini privatni brod s posebnim itinerarom za Markižanske otoke.
Lindblad Expeditions, u partnerstvu s National Geographicom, neka svoja plovila preusmjerava u južni Pacifik, dodajući planovima putovanja za 2023. godinu i rute za obilazak dalekih otoka. Nekoliko međunarodnih kruzera u svoju rutu uključuje Markižanske otoke, nudeći putnicima doživljaj odredišta koje je nadahnulo mnoga djela Paula Gauguina, bilo da se radi o šetnjama osamljenim plažama s crnim pijeskom ili jahanju kroz džungle u unutrašnjosti otoka.
U prosincu se Festival umjetnosti i kulture Markižana, koji se održava svake četiri godine, vraća na otok Nuku Hiva. Posjetitelji mogu gledati kako se Polinežani okupljaju da bi vježbali svoje ratne plesove haka, lovili divljač i po tijelima crtali zahtjevne tetovaže.
Planinarite poput Dlakonoga na Novom Zelandu
Nakon pauze, koja je zbog pandemije trajala više od dvije godine, Novi Zeland autsajderima ponovno nudi avanturu života na kraju svijeta. Neukroćena prirodna ljepota ove zemlje ponovno ekranizirana u seriji Prstenovi moći (Rings of Power) u produkciji Amazon Primea, nudi se kroz deset velikih šetnji, od kojih svaka može trajati tri do pet dana.
Prolazeći krajolicima, od vulkanskih visoravni do zlatnih plaža i planinskih lanaca prekrivenih snijegom, svako planinarenje pruža jedinstveno iskustvo. Najpopularnije je Milford Track, četverodnevno planinarenje na zapadnoj strani Južnog otoka kojim se vijuga kroz bujnu prašumu, preko planinskog prijevoja sve do Milford Sounda – fjorda nastalog plavljenjem ledenjačke doline koji je pisac Rudyard Kipling nazvao „osmim svjetskim čudom“. Šetnje, koje vodi novozelandski Konzervacijski ured (Department of Conservation), često se rezerviraju mjesecima unaprijed, a svaka staza ima kampove ili kolibe sa zajedničkim sobama na kat i zajedničkom kuhinjom po cijeni od 110 novozelandskih dolara (65 eura) po noći. Postoje i manje rustikalne, privatne ponude po znatno višim cijenama.
No planinarenje možete i preskočiti te posjetiti vinariju Invivo već na prvom letu od Aucklanda do Queenstowna koji uključuje kušanje osam različitih vina u zraku.
Najbolje vrijeme za posjet: proljeće (od rujna do studenog) i jesen (travanj i svibanj), dakle izvan sezone, kada su glavne destinacije u najboljem izdanju, a smještaj dostupniji. Najtraženija ljetna putovanja (od prosinca do ožujka) zahtijevaju fleksibilnost i rano planiranje.
Za putovanje je bolje izbjeći: zimske mjesece lipanj, srpanj i kolovoz, kada su mnoge vanjske atrakcije zatvorene.
Otkrijte Nepal u luksuznom svjetlu
Sa svojim zlatnim hramovima i himalajskim vrhovima prekrivenim snijegom, Nepal je dugo bio neizostavno odredište backpackera. Većina bogatih turista odlazila je na Everest za koji penjanje košta otprilike 40 tisuće dolara (37 tisuća eura) po osobi. No to će se promijeniti jer Mountain Lodges of Nepal, nedavno rebrendirana kolekcija luksuznih smještaja, luksuz planira dovesti u sve dijelove zemlje.
Hoteli se protežu od ruba Nacionalnog parka Chitwan na jugu središnjeg Nepala do impresivnog lanca Mahalangur Himal koji čine četiri od šest najviših vrhova svijeta. Druga odredišta nižu se u bujnim dolinama oko Annapurne. Neki smještaji, poput Phakding Lodgea, postoje već više od desetljeća, ali će se iz temelja renovirati u stilu nepalskih arhitektonskih obilježja i modernih sadržaja, poput nove farme, sagrađene na nekadašnjem hotelskom heliodromu, gdje će se njegovati kult „od polja do stola“. Drugi smještaji, poput Deboche Lodgea na visini od 3.820 metara, čije je otvorenje planirano u zadnjem kvartalu 2023. godine, bit će novoizgrađeni.
Dragulj u kruni bit će Shinta Mani Mustang koji će se u svibnju otvoriti u udaljenoj regiji Gornji Mustang na rubu Tibeta. Ovo sveobuhvatno utočište s 29 apartmana nadahnuto je tradicionalnim tibetanskim stanovima i fosilima amonita iz doba jure pronađenim oko korita obližnjih rijeka. Ekspedicije izvan lokacije uključuju obilaske tzv. nebeskih špilja prošaranih budističkim freskama duž rijeke Kali Gandaki i višednevna putovanja s boravkom u pop-up hotelskim sobama Shinta Manija.
Najbolje vrijeme za posjet: Od sredine rujna sve do studenog idealno je vrijeme za prvo ekspedicijsko planinarenje u regijama Everesta i Annapurne.
Za putovanje je bolje izbjeći: kišnu sezonu u lipnju, srpnju i kolovozu.
Druženje sa slonovima i gibonima u Isanu
Regija Isan na sjeveroistoku Tajlanda spoj je uspavanih ruralnih pokrajina sličnijih Laosu nego glavnom gradu Bangkoku. Ovo područje nikada nije bilo popularno kao planinski sjever zemlje ili jug okružen plažama, no to se sad polako mijenja jer tamošnji ugostitelji sve više stječu svjetski ugled.
U Khao Yaiju, najstarijem tajlandskom nacionalnom parku i zelenom ulazu u regiju u kojoj obitavaju slonovi, hotelski dizajner Bill Bensley pomogao je osmisliti otkačeni izgled novog hotela InterContinental. Sa zidnim policama za prtljagu i krovnim prozorima, 45 hotelskih soba oponaša luksuzne kupee u vlaku, a 16 apartmana i francuski restoran smješteni su u stvarnim željezničkim vagonima preuzetim s odlagališta diljem zemlje.
U blizini je novi, jednako razigran Marasca Khao Yai. Odsjednite u safari-šatorima ili preuređenim kombijima Volkswagen T2 opremljenim vanjskim roštiljem i jacuzzijima. Obje su opcije izvrsna baza za istraživanje parka, traženje slonova, gibona i mjesečevih medvjeda među raskošnim smaragdnim brdima i slapovima.
Začinjena kuhinja ove regije također je debitirala u izdanju tajlandskog Michelinova vodiča za 2023. godinu, koji je brojne Isanove uzdanice proglasio vrlo isplativima. Prvi je na popisu restoran Lab Somphit u Khon Kaenu koji vode kulinarski čarobnjak Nakhon Ratchasimi i stručnjak za piletinu na žaru Kai Yang Rabeab. Na popisu je i pionir vrhunskih restorana u Udon Thaniju Samuay & Sons. Kuhar Weerawat „Num“ Triyasenawat, kojeg se smatra tajlandskim Renéom Redzepijem, često zaboravljene lokalne namirnice – primjerice ukiseljene bambusove mladice i poparene rakove – pretvara u degustacijske jelovnike. Upućeni gurmani njegove stolove rezerviraju tjednima unaprijed.
Najbolje vrijeme za posjet: Studeni i prosinac pružaju izvanredno vrijeme s božanstvenim plavim nebom, hladnijim danima i jezerom Nong Han Kumphawapi prepunim indijskog lotosa u punom cvatu. Cijela regija na kraju budističke watse (28. listopada ove godine) postaje Meka šarolike lokalne zabave.
Za putovanje je bolje izbjeći: razdoblje od travnja do rujna, u Isanu tada popodne bude iznimno vruće uz vrlo intenzivne monsunske kiše s lokalnim poplavama.
Morski sijaj
Golf i glamur u Svetoj Luciji
Sveta Lucija karipski je odgovor na gotovo svaku vrstu potražnje za odmorom: avantura, romantika, priroda, kultura, kuhinja – Sveta Lucija nudi sve. Prošla je godina povratkom turizma to potvrdila jer je interes čak premašio predpandemijske razine. Samo je u srpnju stiglo rekordnih 39 tisuća posjetitelja. Turisti su pješačili bujnom, vulkanskom planinom Piton, opuštali se na bijelim pješčanim plažama i uživali u jelima koja spajaju karipske, indijske, američke i europske utjecaje. Vrhunska odmarališta Svete Lucije nudila su prijeko potrebno opuštanje i oporavak.
Ove će godine zasigurno privući još više turista jer nova otvaranja i inicijative otoku pomažu nastaviti s oporavkom. Uskoro će vrata otvoriti golf resort Cabot Saint Lucia koji se proteže na 375 hektara sela Cap Estate na sjeveru Gros Isleta. Iza njega stoje hvaljeni dizajneri Cabot Cape Bretona iz Nove Škotske. Tereni za golf otvorit će se u ožujku, a nekretnine, gostinjske vile, restorani i wellness ponuda bit će predstavljeni kasnije tijekom 2023. i 2024. Dugo iščekivani debi slijedi nakon prošlogodišnjega velikog ponovnog otvaranja Sugar Beacha u Viceroy Resortu, smještenog u laguni okruženoj strmim planinama i stotinom hektara zaštićene prašume. Nakon petomjesečne renovacije, goste su dočekali novi bungalovi na plaži, bar i obnovljeni bazen. (U ponudi su i piling te masaže u prašumskoj kućici na drvetu – to će dati sjaj vašoj koži i prosvijetliti vaš duh.)
Turistička uprava Svete Lucije turiste poziva na otkrivanje intimnijeg i ekskluzivnijeg smještaja na otoku putem nove aplikacije Collection de Pépites. Aplikacija nudi luksuzne vile i butik-hotele poput Rabot Hotela, ekološke kuće s 25 soba smještene na farmi kakaovca od 140 hektara s pogledom na Pitone.
Najbolje vrijeme za posjet: Glavna sezona traje od prosinca do travnja, što je odlično vrijeme za bijeg od hladnoće. Lipanj i srpanj nude izvrsno vrijeme uz zajamčeno sunce i maksimalne temperature od 26 stupnjeva.
Za putovanje je bolje izbjeći: sezonu uragana na Karibima koja traje od kolovoza do studenog, kad visoka vlažnost zraka i obilne poslijepodnevne kiše na Svetoj Luciji predstavljaju najveći meteorološki rizik.
Pridružite se džet set zabavi u Ciudad de Panami
Godine 1914. sve su oči bile uprte u tanašnu Panamu kada se otvorio tamošnji istoimeni kanal, čime je Ciudad de Panamá postala novo raskrižje prometnih pravaca. Nekoć zabit, rastući grad odjednom je zahvaljujući priljevu ljudi iz Europe, Indije, Kine i Kariba, koji su pomogli u izgradnji plovnog puta, postao jedno od najvećih kozmopolitskih odredišta na svijetu.
Više od stoljeća kasnije, glavni grad zadržao je svoj živopisan multikulturalni štih. Ciudad de Panamá napokon počinje dobivati pozornost koju zaslužuje, osobito na međunarodnoj gastronomskoj pozornici. Među istaknutim mjestima su Maito, otmjeni restoran koji nudi autohtone namirnice i panamske okuse, te Fonda Lo Que Hay, koji tradicionalnom okupljalištu uz cestu daje šarmantan, moderan štih.
U gradu su se smjestila dva hotelijerska teškaša Accor i Hyatt, svaki sa svojom luksuznom ponudom - Sofitel Legend Casco Viejo i Hotel La Compañia. Oba hotela nalaze se u staroj gradskoj četvrti pod zaštitom UNESCO-a, koja povijesne bulevare spaja s užarenim noćnim životom. Savršeno se slažu sa sve većim brojem odmarališta koja okružuju izuzetne plaže Paname. Imanja poput Bocas Balija s bungalovima uz vodu i kućicama od bambusa ili tradicionalni boravak u susjednoj Kostarici predstavljaju pravu konkurenciju.
Džetseteri pristižu u sve većem broju nakon što je proširena međunarodna zračna luka počela primati pregršt novih izravnih letova iz SAD-a. U međuvremenu, ponovno pokretanje Copa Airlinesova programa presjedanja potiče višednevna zaustavljanja u Ciudad de Panami bez dodatnih troškova.
Najbolje vrijeme za posjet: Sušna sezona u Panami traje od siječnja do sredine travnja, ali najbolja su prva dva mjeseca u godini. Oceanski povjetarac tada rashladi metropolu, a barovi i restorani uistinu ožive. Rezervirajte sada za 2024. godinu.
Za putovanje je bolje izbjeći: listopad i studeni, kada je u Panami vrhunac duge kišne sezone.
Opustite se na plaži u brazilskom Trancosu
Godine 2020. španjolska fotografkinja Marta Tucci otišla je na zadatak u Trancoso, šik gradić na plaži udaljen 650 milja sjeverno od Rio de Janeira na obali brazilske savezne države Bahia. „Već prvi tjedan zaljubila sam se u to mjesto“, kaže fotografkinja o gradu u koji se preselila sa svojim suprugom poduzetnikom.
Par nije sam. Ovo je selo nekoć bilo najpoznatije kao utočište kontrakulture tijekom brazilske vojne diktature od 1970-ih do 1980-ih godina. Grad je doživio preobražaj kada je, prije otprilike 15 godina, onamo počela dolaziti modna elita, unajmljujući kućice na trgu Quadrado i oko njega. Bob Shevlin i njegov partner Wilbert Das, bivši kreativni voditelj Diesela, bili su pioniri tog pokreta. „Prva kuća koju smo kupili na gradskom trgu oko 2006. nije imala staklene prozore“, prisjeća se pa napominje kako su neko vrijeme spavali na podu. Par je 2009. otvorio Uxua Casa Hotel & Spa s 13 soba, koji je privukao Beyoncé i Leonarda DiCaprija.
Shevlin kaže kako je Trancoso u posljednje dvije godine doživio još jednu radikalnu promjenu: ekipa poput glumca Tuccija okuplja se kako bi dugoročno živjela u ovom šik skrovištu na plaži. Mnogi Shevlinovi prijatelji iz cijelog svijeta ovdje provode znatno više vremena nego prije pandemije.
Porast broja stalnih stanovnika potaknuo je i ponudu, šireći je na luksuzne trgovine delikatesa Empório le Marché, koja uvozi primjerice sir asiago i mortadelu. Nexo Brunch & Coffee Bar vode mlada brazilska nutricionistica i njezin suprug, uskoro se otvara novi Café Na Praça, a São João Batista Burger & Pizza nudi hamburgere u domaćem ambijentu.
Ipak, i dalje se osjeća uspavana i opuštena seoska privlačnost. „Stvarno sam se nadao da ću pronaći mjesto gdje bih mogao provesti malo više vremena“, kaže Tucci o životu u tom gradiću. „Ovdje je sve usporeno.“
Najbolje vrijeme za posjet: Trancoso je topao tijekom cijele godine, ali nije prevruć, temperature su rijetko više od 26 stupnjeva. Sezona promatranja kitova traje od lipnja do listopada, a rujan i listopad idealno su vrijeme za posjet jer nema gužve.
Za putovanje je bolje izbjeći: Srpanj je kišovit, mjesečno u prosjeku padne približno 17 centimetara kiše. Ako želite uživati u miru i tišini, izbjegavajte Novu godinu i karneval (od 9. do 14. veljače iduće godine).
Uživajte s djecom u čarobnom moru Obale Bjelokosti
Ova frankofonska sredina s atlantskim plažama, gustim šumama i neboderima pozicionirala se kao sljedeće popularno odredište Zapadne Afrike, nakon Gane. Dolasci prekomorskih turista u Obalu Bjelokosti su se od 2017. do 2019. u prosjeku godišnje povećavali 7,2 posto, dosegnuvši dva milijuna posjetitelja. Tada je vlada Obale Bjelokosti započela svoj plan „Predivne Obala Bjelokosti“ (fr. „Sublime Côte d'Ivoire“), čiji je cilj do 2025. godine dovesti četiri milijuna turista godišnje.
U ovu ambicioznu viziju uklapa se i novi stadion sa 60 tisuća sjedala. Otvoren je za kontinentalno prvenstvo Afrički kup nacija u siječnju 2024. godine. Projektom Aérocité, vrijednim milijardu zapadnoafričkih franaka (1,5 milijardi eura) tijekom sljedećih nekoliko godina proširit će se međunarodna zračna luka i stvoriti urbani kompleks s luksuznim hotelima, vodenim parkom, rezidencijama i dvoranama za različita događanja.
Abidjan, ulazna točka u zemlju, trgovački je grad u zaljevu u kojem su se počeli nizati butik-hoteli s pet zvjezdica. La Maison Palmier, prvi član Marriottovih hotela u Zapadnoj Africi, ima zadivljujući secesijski dizajn, bujne vrtove uz bazene i francusko-bjelokošćanski restoran koji privlači dobrostojeće lokalno stanovništvo. U hotelu Noom Abidjan Plateau u poslovnoj četvrti opustite se uz infinity bazen s pogledom na lagunu Ebrié ili uživajte u pogledu na noćni život Abidjana iz Sky Bara. Sofitel, izgrađen 1960-ih kao jedan od prvih modernističkih hotela u Africi, renoviran je 2019. te je također vrijedan posjeta.
Da biste pobjegli od gradske gužve, otiđite na 20-minutnu vožnju brodom do modernog odmarališta Boulay Beach Resort u Île Boulayu. No nemojte propustiti male, opuštene priobalne atlantske gradove savršene za obitelji. U San Pédru se možete odlučiti za La Maison du Soleil ili Hotel Eden Roc Ivoire. U Assinie-Mafiji, Coucoué Lodge popularno je mjesto za bijeg vikendom. Usput zastanite na tržnici Grand Bassam kako biste s nogu kušali choukouyu, marinirano meso na žaru s lukom i rajčicama.
Najbolje vrijeme za posjet: Tople temperature mora tijekom godine malo variraju, a vlaga je više-manje uvijek prisutna. No putovanje u sušnoj sezoni, od studenog do ožujka, gdje su najbolji mjeseci prosinac i siječanj, nudi najbolju priliku za doživljaj šarolikog životinjskog svijeta i kulturnih događanja, poput Festivala maski u studenom. Rezervirajte za kraj ove ili početak 2024. godine.
Za putovanje je bolje izbjeći: kišnu sezonu, od lipnja do listopada. Nacionalni parkovi ne rade, a poplave vam mogu zakomplicirati putovanje na kopnu.
Točka gdje se umjetnost spaja s poviješću
Otputujte u daleku prošlost u središnjoj Georgiji
Macon je američkim domorocima i crncima mjesto od velikoga povijesnog značaja, što će povodom svoje 200. obljetnice i pokazati. Povijesni nacionalni park Ocmulgee Mounds pretpovijesni je lokalitet uz rijeku, gdje je domorodačko pleme Muscogee živjelo više od 12 tisuća godina. U parku se nalazi više od 2.000 domorodačkih artefakata, posjetiteljima se nudi 10 kilometara pješačkih staza, a uskoro bi trebao biti proglašen prvim nacionalnim parkom u Georgiji.
U povijesnom središtu grada možete odsjesti u bivšoj banci preobraženoj u Hotel Forty Five s 94 sobe, dijelu portfelja Marriott Bonvoy. Tu je i hotel Woodward, nazvan po vlasnikovu djedu, profesoru engleskog jezika. U njegovih devet luksuznih soba očekujte knjige južnjačke književnosti. Smješten u uličici okruženoj živopisnim lokalnim restoranima, ima i krovnu terasu za bolji pogled. Gradska gastroscena obuhvaća više od deset crnačkih restorana, na primjer, Macon Soul Food Institution, H&H i mnogima omiljeni Southern Vegan Soul Cafe s biljnim roštiljem.
Maconovi popularno-glazbeni korijeni mogu se otkriti u studiju i muzeju Capricorn Sound, memorijalnom prostoru diskografske kuće Otisa Reddinga, Ala Greena i braće Allman. I Oprah je viđena ovdje, za vrijeme produkcije mjuzikla The Color Purple koji bi svoju premijeru trebao imati u prosincu.
Najbolje vrijeme za posjet: Proljeće i jesen nude predivno vrijeme i bogatu kulturnu ponudu, uključujući Festival trešnje i bogata glazbena događanja koja sponzorira McDuffie Center Sveučilišta Mercer.
Za putovanje je bolje izbjeći: Srpanj i kolovoz mogu biti iznimno vrući, a siječanj i veljača poprilično su sumorni.
Bacite pogled na moderni Edinburgh
Škotska prijestolnica poznata je po svojoj gotičkoj arhitekturi, tmurnom vremenu i obilju književnih ličnosti. No nekoliko hotela starim zgradama udahnjuje novi život.
Gleneagles Townhouse, dugoočekivani nastavak sestrinskog seoskog kompleksa u Perthshireu (osnovanog 1924. godine), otvoren je u lipnju, a nudi 33 sobe smještene unutar povijesne jezgre British Linen Banka u starom gradu. U unutrašnjosti su originalni kamini i drvene obloge u kontrastu s modernim umjetničkim djelima lokalnih umjetnika i neobičnim tapetama toile de jouy. Townhouseu se ubrzo pridružio Virgin Hotels Edinburgh s 222 sobe, još jedan restauracijski projekt, odnosno preinaka zgrade Indije iz sredine 19. stoljeća s blještavim i grimiznim štihom po kojem je brend poznat. Njegov bar i restoran Commons Club sa sezonskom kuhinjom oda su škotskim smočnicama, a otvoreni bar na krovu nudi lijep pogled na vedute grada.
Ove će zime W Hotel Edinburgh s 214 soba biti dio projekta TH Real Estate koji se proteže na 1,7 milijuna četvornih stopa, s novim trgovinama, restoranima i zabavnim sadržajima u luksuznoj četvrti Saint James.
Ipak, ljeto naglašava najbolje lice grada: Edinburgh Fringe, najveći umjetnički festival na svijetu, održava se tijekom cijelog kolovoza. Baš u to vrijeme otvorit će se 100 Princes Street, čuveni bivši dom društvenog kluba Over-Seas League, posvećen međunarodnom prijateljstvu i razumijevanju. Odavat će počast škotskoj povijesti te donijeti moderan štih inspiriran Alexanderom McQueenom. Milenijski britanski lifestyle brend Hoxton također će otvoriti objekt od 211 soba u 10 spojenih georgijanskih townhouseova u četvrti Haymarket.
Najbolje vrijeme za posjet: Mjeseci rujan, listopad, travanj i svibanj izvrsni su za razgledavanje, dok je vrhunac ljeta ispunjen zabavom. Prosinac se odlikuje božićnim sajmovima i zimskim šarmom.
Za putovanje je bolje izbjeći: Unatoč prosinačkom blagdanskom veselju, od studenog do ožujka hladno je, kišovito i snježno – nije dobro za razgledavanje na otvorenom.
Umjetnost svjetske klase u Oslu
Norveška prijestolnica proživljava tihu renesansu. Remontom četvrti Sørenga u prošlom desetljeću staro je pristanište za kontejnere pretvoreno u jedno od najpopularnijih gradskih kupališta, na samo nekoliko koraka od arhitektonskog čuda – Operne kuće u Oslu, koju je projektirao poznati norveški arhitektonski studio Snøhetta. Uz Astrup Fearnley Museet, gradski muzej moderne umjetnosti, uz obalu je niknuo i novi nacionalni muzej. Sada se u njemu može izložiti do 6.500 umjetničkih djela – dvostruko više nego prije, a među djelima je i Vrisak (Skrik) Edvarda Muncha.
Pandemija je izazvala pustoš u hotelima i barovima u Oslu, ali to je otvorilo vrata nizu uzbudljivih novih igrača na gradskoj sceni. Među njima je, u jednoj od najstarijih četvrti Osla, i hotel Sommerro. Smješten u nekadašnjem sjedištu gradske elektroprivrede, hotel nudi tri bara i pet restorana.
Grad služi i kao polazna točka za istraživanje norveških planina i fjordova. Inventivne mogućnosti ugostiteljstva, kao što su moderne staklene zgrade hotela Juvet Landscape, savršeno se uklapaju između rijeka i brda obraslih mahovinom u sjeverozapadnoj Norveškoj, a u Underu, restoranu na južnoj obali, gosti ručaju pet metara ispod površine Sjevernog mora.
Najbolje vrijeme za posjet: Svibanj, lipanj i rujan, sa svojim dugim danima, kada se nebo nikada potpuno ne smrači, omogućuju dovoljno sati za istraživanje bez turističke gužve kakvu vidite u srpnju i kolovozu. Norveški Dan državnosti 17. svibnja velika je nacionalna proslava, s paradama, zabavama i građanima u tradicionalnoj nošnji.
Za putovanje je bolje izbjeći: Izbjegavajte najmračnije mjesece prosinac, siječanj i veljaču, kada vrlo kratki dani i niske temperature mogu ograničiti aktivnosti na otvorenom.
Otkrijte kraljevske relikvije u Madridu
Često u sjeni Barcelone, Madrid je počeo gubiti ugled vladina grada i polako, uslijed ponovnog uspona europskog turizma, postaje popularno turističko odredište. Još uvijek nije preplavljen stranim turistima, a nudi jednako pogodnosti koliko i veliki gradovi poput Londona, Pariza i Rima – uključujući neke od najboljih muzeja na svijetu, dekadentnu scenu restorana i kafića te središnji park poput onog u New Yorku.
Zapanjujuće renovacije hotela Mandarin Oriental Ritz i Marriott's Edition dovršene su u posljednje dvije godine, spašavajući povijesne palače od propasti. U još jednom novootvorenom hotelu, Four Seasons, slavni andaluzijski kuhar Dani García preuzeo je unutarnji i vanjski prostor s pogledom na grad. Taj kulinarski biser zove se Smoked Room Madrid. Ondje se pripremaju jela s Garcíjina menija Fire omakase, u kojem se chef za pojačavanje okusa domaćih proizvoda koristi parom i japanskim metodama kuhanja. Osvojio je dvije Michelinove zvjezdice 2022. godine, nakon samo šest mjeseci rada.
Tu su i mjesta gdje rade neovisni i tradicijom neopterećeni kuhari koji tapase i šunku iberico ostavljaju po strani nastojeći potaknuti lokalne okuse. U Bugau, samoproglašenoj „kuhinji između mora“, kuhar Hugo Ruiz poslužuje inventivna jela s plodovima mora ulovljenima u Gibraltarskom tjesnacu.
Najbolje vrijeme za posjet: Od ožujka do svibnja te u listopadu i studenom uživat ćete u ljepotama glavnog grada, izbjeći gužve na vrhuncu sezone, a i dalje ćete imati fantastično vrijeme za uživanje u kulinarskim specijalitetima na nekoj od terasa.
Za putovanje je bolje izbjeći: Od sredine srpnja do sredine kolovoza može biti sparno.
Vanjska prostranstva
Istražite finiju stranu Mainea
Za Amerikance je posjet Državi Borovih Stabala poput kratkog izleta u stranu zemlju. Tu je osebujna geografska mješavina stjenovitih kamenih plaža, modrih jezera i planinskih vrhova ozelenjenih jelama. Lokalna kuhinja, sastavljena od svježih morskih plodova obogaćenih sviježim povrćem i bobičastim voćem, poznata je i izvan granica savezne države, a tu je i sveprisutna tišina u šumama, na vodi a često i među stoičkim stanovnicima. Jedrenje, planinarenje, skijanje, vožnja kanuom, ribolov, lov i izležavanje u visećim mrežama među brojnim su aktivnostima koje vole i domaći i gosti.
Drugim riječima, to je bijeg iz snova od urbanog života, zbog čega je u posljednjem desetljeću ovo odredište postalo popularnije no ikada. Portland, prepun restorana, 2022. godine proširio je ponudu pa sada nudi i Twelve, restoran u kojem je kuhinju preuzeo bivši kuhar Eleven Madison Parka, chef Colin Wyatt, ili Danforth, koktel salon tima Death & Co. Prostrani bar Luna, na krovu, također je unaprijedio noćni život grada, nudeći prekrasan pogled na luku iz novog hotela Canopy by Hilton Portland Waterfront. Dalje prema istoku, na ogromnom Deer Isleu, kuhar Devin Finigan otvorio je 2019. romantično mjesto Aragosta u Goose Coveu. Gosti ondje mogu odsjesti u jednoj od 12 koliba ili apartmana i sudjelovati u degustacijskom meniju lokalnog iverka, jastoga, kamenica, algi i patke ili večerati u stakleniku smještenom točno iznad vode. (Od ponedjeljka do srijede u ponudi je i happy hour.)
Ako tražite preppy raj, modni dizajner Todd Snyder nastavio je svoje partnerstvo s odmaralištem Hidden Pond u Kennebunkportu i dizajnirao 20 jednosobnih bungalova u privlačnom rustikalnom stilu. Dok ste ondje, provozajte se čamcem, priuštite si masažu s CBD-om u toplicama ili se jednostavno opustite na plaži. Neke su čak i pješčane!
Najbolje vrijeme za posjet: Od srpnja do sredine listopada vrijeme je ujednačeno i lijepo, s briljantnim jesenskim lišćem koje u rujnu oboji grad. Ljubitelji zimskih sportova trebali bi doći u posjet od sredine siječnja do sredine ožujka. Taman stignete.
Za putovanje je bolje izbjeći: Od travnja do sredine svibnja često je kišovito, hladno i tmurno. Za one koji vole planinariti, pecati i na neki drugi način provoditi vrijeme na otvorenom, pripremite se tada na sezonu blata i muha koja se može nastaviti i do lipnja.
Oslobodite se stresa na Kyushuu
Treći po veličini japanski otok okrunjen je još uvijek plamtećim vulkanima. Čudesni okoliš Kyushua obiluje jedinstvenim voćem i povrćem, uključujući zapanjujuće citruse, poput kiselog kabosua, slatko-kiselog hyuganatasua ili gigantskoga žutog banpeiyua. Tlo je gusto prošarano mineralima pa su njegove divlje, iskonske šume nadahnuće za animirane filmove o bajkovitim zemljama, uključujući onu u Princezi Mononoke (Mononoke-hime) Studija Ghibli. Ramen Tonkotsu rođen je u sporednim ulicama Hakate. Zalijte ga shochuom ili sakeom, pićima koja potječu od obližnjih prostranih poljha riže, slatkog krumpira i ječma. Nacionalna strast prema keramici je Aritu i nekoliko drugih malih gradova pretvorila u hodočasnička mjesta.
Kultura onsena, odnosno kupanja u toplim izvorima, najbolje je izražena u kupališnim odmaralištima kao što je Beppu. Nove rute brzih vlakova Shinkansen više nego ikad olakšavaju pristup skrivenim zaseocima Kyushua i obalnim selima, gdje niču privlačne nove gostionice ryokane. Luksuzni wellness brend Hoshino Resortsa, Kai, nedavno se proširio na planine Unzen i Yufuin s odmaralištem koje je dizajnirao Kengo Kuma, a uskoro će se otvoriti i novi Ritz-Carlton u Fukuoki. Malo, ultraluksuzno odmaralište Tenku no Mori otvoreno je u šumi odmah izvan Kirishime s onsenima u svakoj kućici i upozorenjem na svojoj internetskoj stranici da je dress code golotinja.
Najbolje vrijeme za posjet: Listopad, studeni i početak prosinca najbolji su mjeseci za posjetiti Kyushu jer je vrijeme ugodno i lišće oboji grad u smeđu boju, čineći šetnju od izvora do izvora još ugodnijom. Tu je i mnogo lokalnih festivala. U sezoni cvata trešnje, u travnju i svibnju, glicinije i azaleje su najspektakularnije.
Za putovanje je bolje izbjeći: Izbjegavajte lipanj, srpanj i kolovoz, kada vrućina i vlaga dosegnu neugodne razine, a monsuni vam lako mogu poremetiti planove.
Uživajte u okusu afričkog juga
Sjetite se južnoafričkih vinskih krajeva i vjerojatno će vam na pamet pasti Stellenbosch ili Franschhoek. Ove godine razmislite o vožnji 100 milja jugoistočno do vinskog trokuta Wes-Kaap-Agulhas, gdje nekolicina vinara jedinstveni obalni okoliš regije i oštre morske vjetrove iskorištava za proizvodnju izražajnih vina prekrasne mineralnosti i svježine. Ističu se syrah i sauvignon blanc – kušajte proizvode vinarija Strandveld, Lomond Wines ili Giant Periwinkle – no i pinot noir uspijeva u ovim hladnijim podnebljima. Na obalama rijeke Breede, s kamenitih vinograda u vinariji Sijnn Wines rađaju se impresivne mješavine poput onih iz doline rijeke Rhône.
Zatim rezervirajte vođeni obilazak močvara Nuwejaars, gdje 25 zemljoposjednika čuva 113 tisuća hektara ravnice Agulhas. To je područje gdje nilske konje i rtske bivole vraćaju u njihova tradicionalna staništa. Odsjednite u privatnom rezervatu prirode Grootbos, koji njeguje endemsku vegetaciju fynbos. Izvorni Garden Lodge u potpunosti je obnovljen 2022. godine – 11 suvremenih apartmana skriveno je usred drevnih šuma mlječika.
Najbolje vrijeme za posjet: Wes-Kaap u Južnoj Africi ima promjenjivu klimu, stoga budite spremni doživjeti sva četiri godišnja doba u jednom danu. Proljeće i jesen (rujan i listopad, odnosno od ožujka do svibnja) pomalo nalikuju na Zlatokosinu kašu: nije ni prevruće ni prevjetrovito, ali ni prehladno ni prekišovito. Za promatranje kitova, lipanj, srpanj i kolovoz udarni su termini, samo ne zaboravite spakirati jaknu jer je tada zima.
Za putovanje je bolje izbjeći: Južnoafrikanci koji putuju lokalno posebno opterećuju blagdansku sezonu u prosincu i dva tjedna oko Uskrsa (9. travnja ove godine).
Posjetite toplice u održivom stilu u dolini Loire
Snovi o francuskoj dolini rijeke Loire obično prizivaju dvorce iz bajke koji se elegantno uzdižu iz njegovanih vrtova i gradova savršenih za Disneyjeve animirane filmove, ali uspavana regija valovitih brežuljaka sa zelenim pašnjacima i nježnim balonima na vrući zrak nudi modernije gostoprimstvo usmjereno na održivost. U posljednje dvije godine niklo je nekoliko revolucionarnih posjeda, uključujući Loire Valley Lodges, s 18 pravih kućica na drvetu skrivenih duboko u bujnoj šumi od 750 hektara. Ondje će vam u sobu doći maserke koje će tretman obaviti na vašoj terasi, a u jelovniku restorana Ardent ističu se namirnice iz njihova vrta, poput kupusa punjenog foie grasom. U Les Sources de Chevernyju, odmaralištu izgrađenom 2022. u dvorcu i na farmi iz 18. stoljeća, u restoranu Le Favori, preuređenoj štali od svijetla drva, možete uživati u lokalnim jelima ili ćete pak u svojem apartmanu isprobati etičke proizvode za kupanje.
Mještani su posebno oduševljeni Fleur de Loireom, blistavim debitantskim hotelom Relais & Châteauxa s pet zvjezdica u Bloisu u vlasništvu kuhara iz rodnog grada Christophea Haya, čiji je prijašnji restoran, La Maison d'à Côté, do zatvaranja imao dvije Michelinove zvjezdice i zelenu zvjezdicu za održivost. Novo odmaralište smješteno je u hospiciju iz 17. stoljeća izgrađenom po nalogu Gastona, vojvode Orléansa, brata Luja XIII., a nudi slastičarnicu, spa i unutarnji bazen dug 50 metara. Glavne atrakcije su, međutim, dvije dvorane za objed – obje se za ponudu uvelike oslanjaju na svojih 2,5 hektara vrtova i lokalne rijeke za jesetru, šarana i drugu ribu. Isprobajte sufle palačinku od štuke s hrskavom kvinojom, zatim pođite na počinak u unikatni krevet, a sljedeći dan provedite istražujući predivan krajolik i obližnje vinarije pješice, turističkim autobusom, biciklom ili čak balonom.
Najbolje vrijeme za posjet: Na Uskrs (9. travnja ove godine) otvara se sezona dvoraca u kojima se održavaju mnogi događaji. Kada prođe promjenjivo proljetno vrijeme, od svibnja do listopada može se uživati u prirodnoj blagodati doline, posebno kada polja lavande ožive u srpnju i započne jesenska žetva.
Za putovanje je bolje izbjeći: Od studenog do ranog proljeća dani su hladni i često vlažni – čak ćete vidjeti i susnježicu – i nećete moći uživati u predivnim vrtovima koji krase poznate dvorce regije.
Oaze za blagovanje
Upoznajte Toronto svaki put iznova
Najveći kanadski grad i dalje je jedna od sjevernoameričkih metropola koje se stalno mijenjaju i najbrže rastu. Ni ove godine neće biti drukčije – Nobu Residences Toronto, kompleks koji uključuje hotel i jedan od vodećih restorana brenda, trebao bi se otvoriti ovog ljeta na prostoru dvaju tornjeva od 49 katova podignutih na vrhu tvornice stakla Pilkington stare 128 godina. Hotel Andaz nalazit će se u središtu 94-katnog tornja mješovite namjene tvrtke Foster + Partners, koji će, kada bude dovršen, biti najviša stambena zgrada u Kanadi.
Gastronomska scena u Torontu također ažurira svoju već dobro uhodanu igru: izraelski kuhar Eyal Shani uskoro će svoju mediteransku vegetarijansku hranu ponuditi u svojoj prvoj kanadskoj ispostavi Miznon, dok su lokalne kulinarske zvijezde Hanif Harji, Antonio Park i Patrick Kriss upravo obavili završne radove na novim restoranima. U rujnu 2022. Michelin je objavio svoj prvi vodič za Toronto, ističući 13 restorana sa zvjezdicama, među kojima je i Kriss's Alo. (Ima francuski degustacijski meni – mamac za Michelinove inspektore.)
Bentway, gradski projekt vrijedan 25 milijuna kanadskih dolara (17,5 milijuna eura) koji zbližava tri milijuna stanovnika grada pretvara napuštenu autocestu u trgovačko, umjetničko i izložbeno područje prilagođeno pješacima, koje je doživjelo procvat od 2018. godine, kada je otvorena prva faza. Godine 2023. započinje ambiciozna nova faza održivog parka, čime će još veći dio središta grada postati prohodan i pristupačan.
Najbolje vrijeme za posjet: Iskoristite ljetno vrijeme ili radije pričekajte jesen kako biste doživjeli predivan, lišćem okupan grad i manje gužve, osim za vrijeme Međunarodnog filmskog festivala koji se održava u rujnu.
Za putovanje je bolje izbjeći: ožujak i travanj, kada se surova zima često protegne u neugodno hladno i kišovito proljeće.
Cjenkajte se u vrtoglavom Istanbulu
Najveći turski grad užurban je dijelom zbog priljeva Rusa i Ukrajinaca ali i tipičnih bliskoistočnih i zapadnoeuropskih posjetitelja. Inače raj za ljetni odmor, Turska je u hladnom listopadu zabilježila drugi najveći prihod od turizma ikada. Hoteli su i dalje puni, a rezervacije u vrhunskim restoranima teško je uhvatiti.
Ako možete, rezervirajte stol u Turk Fatihu Tutaku, koji sa svoje dvije zvjezdice ima najveću Michelinovu ocjenu u Istanbulu. (Vodič je prvi put stigao u listopadu, što je dobrodošlo priznanje za elitne gradske ugostiteljske objekte.) Restoran Avlu nije na popisu, ali isplati se posjetiti ga. Izvrsna turska jela poslužuju se u novouređenom restoranu Four Seasons, koji se nalazi u nekadašnjem osmanskom zatvoru u povijesnoj četvrti Sultanahmet. Galataport, gotovo dovršen kompleks kruzerske luke, izgrađen je za opsluživanje ogromnih brodova, ali njegovi maloprodajni i restoranski prostori na obale Bospora donose i blještavilo u stilu Dubaija. Kasnije ove godine trebao bi se otvoriti ultraluksuzni hotel Peninsula s dugačkim bazenom uz samu obalu tjesnaca. Slijedi otvaranje Mandarin Orientala s 86 soba, također na vodi. Barovi ljeti nude prekrasan pogled i beskrajne mogućnosti za promatranje ljudi, kao što je prekrasan Soho House smješten u palači Corpi, bivšem američkom veleposlanstvu.
Uslijed inflacije porasle su i cijene, tjerajući vlasnike trgovina na promjene za opstanak. Kod luksuznih trgovaca u otmjenijim četvrtima poput Nişantaşıja ili u velikim trgovačkim centrima kao što je Zorlu Center možete vidjeti izvangradske posjetitelje u redovima za popuste. Oni koji žele tulumariti cijelu noć možda će se morati raspitati među lokalnim stanovništvom kamo da odu – vlada nije u potpunosti ukinula ograničenja vezana uz COVID za kasnonoćnu glazbu, zabranivši nekad raskalašene noćne zabave poslije jedan sat ujutro.
Najbolje vrijeme za posjet: Iako je sve u Istanbulu otvoreno tijekom cijele godine, razdoblja od svibnja do lipnja te rujan i listopad nude prekrasno vrijeme bez ljetne gužve.
Za putovanje je bolje izbjeći: srpanj i kolovoz ako ne volite gužve.
Probudite svoja osjetila u San Franciscu
Ovo tehnološko središte u posljednje je vrijeme na naslovnicama zbog svojih ispražnjenih poslovnih zgrada i praznih ulica u središtu grada, ali njegove stambene četvrti napreduju, a grad, šire gledano, blista u renesansi ugostiteljstva. S obzirom na to da nema radnika, sada je sjajno vrijeme da San Francisco iskoristite kao početnu bazu za izlete u obližnji okrug Marin i dolinu Napa ili samo da uživate u manjoj popunjenosti gradskih restorana, barova i hotela.
Rezervirajte otmjeni hotel u financijskom okrugu: izgrađen u crvenkastom drvu, uz autohtono zelenilo i rustikalno kamenje, prava je organska oaza preko puta šetnice koja se proteže od bejzbolskog stadiona Oracle Park do zabavnih sadržaja u Fisherman’s Wharfu. Nova Luma u Mission Bayu također je nadomak navijača Giantsa. U javnim prostorima hotela The Line SF upravo je izložen novi postav lokalnih umjetničkih djela uz ponudu koktela maštovitog barmena Dannyja Louieja. U blizini Union Squarea nalazi se Auberge, renovirana španjolska zgrada Hearst iz 1911. godine, a otvorenje bi trebalo biti ove godine nakon obnove pod nadzorom dekoratera Roman & Williamsa. U ponudi će biti 150 soba, restoran, predivan pogled s krova i spa.
U gradu su 2022. otvoreni mnogi prekrasni restorani, uključujući Shuggie's Trash Pie + Natural Wine u okrugu Mission, koji nudi pizze s hrskavom korom punjene kvrgavim gljivama, natučenim tikvama i drugim „ružnim“ proizvodima koji bi drugdje bili odbačeni. Ne propustite obližnji Mijoté, u kojem se poslužuje mješavina kalifornijske i francuske kuhinje kuhara Kosukea Tadae, ili pak Damansaru, primamljivu malezijsku kantinu u dolini Noe. Lokalno stanovništvo jedva čeka povratak Liholiho Yacht Cluba nakon trogodišnjeg zatvaranja, a u okupljalište Lower Nob Hill poslužuju se razuzdani havajski okusi kuhara Ravija Kapura.
Najbolje vrijeme za posjet: rujan i listopad. Sunčano je, a temperature su oko 21 stupnja, pa svi borave na otvorenom, u parkovima i kafićima. Obično se održavaju i izvrsne predstave, izložbe i kulturna događanja. Studeni i svibanj također mogu biti lijepi.
Za putovanje je bolje izbjeći: Srce ljeta preplavljeno je turistima, a često zna biti tmurno zahvaljujući magli Karl koja se dokotrlja nakon sparine. Siječanj i veljača vrhunac su kišne sezone i često prilično hladni.
Umrežite posao u Milanu
Talijanska prijestolnica mode više se ne veže samo uz stil – dolaskom društvenih klubova usmjerenih na poslovno umrežavanje spremna je postati središtem globalnog poslovanja. U prosincu je iz portfelja Lungarno u vlasništvu Ferragama predstavljen Portrait Milano, hotel sa 73 sobe smješten u zgradi koja je bila jedno od najstarijih europskih sjemeništa. Preinaka objekta uključivala je preuređenje trga od 30 tisuća četvornih metara na kojem su se smjestili restorani i butici. Trg Quadrilatero sada Corso Veneziju prvi put povezuje s Ulicom Sant’Andrea, nudeći pješacima prilaz gradskoj modnoj četvrti.
Udaljen nekoliko minuta hodom od Corsa Venezije, privatni klub Casa Cipriani ima 15 soba i prepoznatljiv talijanski restoran. Kasnije ove godine, čuveni Core Club u obližnjoj će palači otvoriti svoju prvu ispostavu izvan New Yorka i San Francisca.
No veliki međunarodni poslovni grad treba i sjajnu gastronomsku scenu, a Milano drži korak s mnogo uređenih restorana. Godine 2022. omiljeni chef Diego Rossi, čija je Trippa Milano proglašena najboljom trattorijom u Italiji, otvorio je Testinu, sa zanimljivim jelovnikom usmjerenim na popularne klasike (teleći kotlet) i zanemarena jela (gratinirana teleća glava). Novi bistro Andree Apro zaklade Luigi Rovati temelji se na kalabrijskim korijenima i gastronomskom žaru (zamislite amatriciana krumpir umotan u foliju). No najveći gradski kulinarski talenti nalaze se u Mercato Centraleu, koji je brzo postao središte gurmana –poslužujući suhomesnate proizvode, kineske knedle, raskošna talijanska jela od riže, kao i pizzu i kruh pekarskog majstora Davidea Longonija.
Najbolje vrijeme za posjet: Od kraja rujna do Božića Milanezi su u gradu, a autentična energija grada na vrhuncu.
Za putovanje je bolje izbjeći: kolovoz. Poput većine velikih europskih gradova, Milano zna biti vrlo tih, a mnogi restorani i lokalne trgovine su tijekom ljetnih praznika zatvorene.
Mnogo zabave u bučnom Dubaiju
Bučno igralište Bliskog istoka ove godine postaje sve glasnije. Dugoočekivano ultraluksuzno odmaralište na plaži u umjetnom Palm Jumeirahu, Atlantis The Royal, trebalo bi biti otvoreno tijekom ovog mjeseca. Središte noćnog života Dubaija, Cloud 22, nudi širok pogled s 22. kata, 90-metarski infinity bazen, privatne kabine i DJ-a. Vrhunski kuhari Heston Blumenthal i José Andrés također su ovdje. Nobu se seli iz sestrinskog objekta Atlantis The Palm u Nobu By The Beach, klub uz bazen.
Drugi novi hoteli nisu samo usredotočeni na odrasle, oni u potpunosti brane pristup djeci. Côte d’Azur Monaco obećava cjelodnevne zabave na umjetnom arhipelagu Svijet. Terra Solis, pustinjsko odmaralište izvan grada za 21 i više osoba, koje je i domaćin glazbenog festivala Tomorrowland, ima dva restorana i nudi dnevne karte i najam ležaljki. Djeci je otvoren pristup Siru, novom hotelu s temom fitnessa, no hoće li djeca mariti za 1.700 četvornih metara prostora za vježbanje i oporavak?
Michelin se proširio, a Dubai je imao koristi od novog popisa: u lipnju prošle godine vodič je prepoznao 11 restorana sa zvjezdicama. No ne zaboravite lokalne restorane kao što su 3 Fils ili Orfali Bros. Jedini nedostatak? Ne poslužuju alkohol.
Najbolje vrijeme za posjet: od studenog do ožujka, kada je dnevna temperatura često savršenih 26 stupnjeva. Prosinačke i siječanjske večeri donose dovoljno niske temperature, tako da vam je potrebna lagana jakna kada večerate vani.
Za putovanje je bolje izbjeći: od svibnja do rujna, a osobito lipanj, srpanj ili kolovoz. Ljeti je temperatura na suncu redovito iznad 50 stupnjeva, a vlažnost se noću povećava, zbog čega se osjećate ljepljivo. (Iako mislite o Dubaiju kao o pustinjskom gradu, on se nalazi u Perzijskom zaljevu.)
U suradnji s Matthewom Brockettom, Jackie Caradonio, Markom Ellwoodom, Lisom Fleisher, Lebawit Lily Girmom, Benjaminom Harveyjem, Richardom Holmesom, Jen Murphy, Martine Paris, Brandonom Presserom, Chrisom Rovzarom, Chrioms Schalkxom, Lindsey Tramuta i Stephenom Treloarom.
Prevela Danijela Polonijo.