Kompanija UPI Star d.o.o. Sarajevo, u vlasništvu Rusmira Hrvića, jednog od najutjecajnijih poduzetnika u prehrambenom sektoru regije i direktora AS Holdinga, preuzima konditorsko poslovanje slovenskog Žita, članice Grupe Podravka. Vrijednost transakcije iznosi 8,6 miliona eura, uz dodatke za zalihe i novčani saldo na dan zaključenja, čime Hrvić proširuje svoj utjecaj i na slovensko tržište kroz etablirane brendove poput Šumi i Gorenjka. Iako naizgled iznenadna, prema procjenama analitičara Bloomberg Adrije, ova akvizicija uklapa se u širu strategiju obje strane. Podravke koja se restrukturira i fokusira na core biznis, te AS Holdinga koji u ovom potezu vidi priliku za operativne sinergije, ulazak na nova tržišta i optimizaciju postojećih proizvodnih kapaciteta.
Mihael Blažeković voditelj analiza Bloomberg Adrije kazao je da se Podravka već duže vremena rješava niza neprofitabilnih ili manje profitabilnih proizvoda (SKU-ova) kako bi se fokusirala na "core" poslovanje. Također, od nedavno su preuzeli Fortenovin poljoprivredni segment i tako osnovali novu diviziju poslovanja Agri.
Što se tiče segmenta slovenskog Žita, Blažeković je kazao kako je ono već duži niz godina u restrukturiranju i preorijentaciji na isključivo pekarski segment. Tako je Podravka prodala 2022. godine 10ha neoperativne imovine za 30ak miliona eura u Ljubljani i poslovanje Žita prebacila na Maribor i Koprivnicu.
Podjetje
"Prodaja brendova poput Šumija i Gorenjke planirana je već dulje vrijeme pa ova transakcija ne čudi. AS Holding ima u svojem portfelju vrlo slične proizvode sličnih proizvodnih operacija te će vrlo vjerojatno ostvariti sinergijske uštede pogotovo u pogonima, ali će se proširiti i na slovensko tržište s obzirom da su preuzeti brendovi zapravo najviše prodavani u samoj Sloveniji te će moći lakše plasirati svoje proizvode poput Kent marke", kazao je Blažeković.
Naglašava da AS Holding očito vidi priliku u sinergijskim troškovima i širenju na tržišta na kojima nije bio prisutan te je vidio tu svoju šansu.
(Ne)profitabilnost Žita
Blažeković kaže da kada pogledamo rezultate AS Jelaha gdje pripada AS Holdingova proizvodnja keksa, štrudli, čokolade i namaza, vidimo da je i tu profitabilnost ispod sektora, EBITDA marža je 4,2 posto.
Najbolji primjer za usporedbu kaže da je hrvatski Kraš, koji je jedan od većih proizvođača keksi i sličnih proizvoda, a ostvaruje maržu od 6,4 posto.
"Transakcijske multiple teško je procijeniti s obzirom da nemamo detaljnije podatke transakcije i Šumi, Gorenjka i ostali brendovi su zapravo dio sustava Žita. No, kompanija Šumi Bonboni postojala je do sredine 2023. kada ju je Žito konsolidiralo te možemo vidjeti da je EBITDA marža bila svega 5,1 posto. Isto tako, ostvaren je neto gubitak, što potvrđuje da je riječ o neprofitabilnom segmentu", kaže Blažeković.
Šumi - Podravka
Prema dostupnim podacima cijela kompanija Žito ima EBITDA maržu u 2024. od 6,7 posto što je rast od 1.7pp u odnosu na 2023., dok segment prehrane Podravke ima 13.5 posto EBITDA maržu, što dovoljno govori o tome koliko je Žito u odnosu na sam segment prehrane Podravke slabije profitabilan.
Podsjećamo, AS Holding je jedna od najvećih privatnih prehrambenih grupacija u Bosni i Hercegovini, koja zapošljava više od 2.500 radnika. U njegovom sastavu je 17 brendova i gotovo 2.000 proizvoda gdje posluju kompanije poput Vispaka (poznatog po brendu Zlatna džezva), Klasa (mlinska i pekarska industrija), AC Food (konditorski proizvodi – Tops, Maza, Kent), te Oaza (voda) i Solana Tuzla. Grupacija pokriva više industrija od prehrambene do farmaceutske, budući da je preuzela i Bosnalijek, vodeću farmaceutsku kompaniju u BiH.
Finansijski rezultati
Prema finansijskim podacima 2023. bila je najuspješnija godina za AS Holding, posebno u izvozu i finansijskim rezultatima.
Popularni brendovi koji se prodaju i izvan BiH, potvrđujući konkurentnost grupacije. No, 2024. donosi izazove i usporavanje poslovanja, pad prihoda i dobiti, posebno kod ključnih kompanija AS d.o.o. Jelah i AS Holdinga. Uzroci su u globalnoj ekonomskoj nestabilnosti, inflaciji i velikim investicijama realiziranim u toj godini.
Brendovi kompanije prisutni su na policama više od 27 zemalja svijeta, uključujući Sloveniju, SAD i Bliski istok.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...