Početkom lipnja u eko kampu Glavotok na Krku osvanula je morska hobotnica na kopnu koja najmlađe posjetitelje na maštovit i siguran način inspirira na istraživanje o podvodnim ljepotama.
Hobotnica je ključni element tamošnjeg arhitektonski atraktivno osmišljenog tematskog dječjeg igrališta koji je izradila tvrtka Redox, odnosno njezin kreativni tim na čelu kojega su direktor razvoja Tomislav Lovrić i krajobrazni arhitekt Ivan Dajak.
Hobotnica ima promjer osam metara i visinu od četiri metra. Djeca se mogu uspinjati do njezine glave ili se skrivati u tubularnom inox toboganu, što malim i znatiželjnim glavama zasigurno pruža osjećaj avanture i otkrića, odnosno potiče dječju razigranosti i socijalizaciju na siguran način.
Redox je jedna od rijetkih tvrtki čak na razini Europske unije koja se bavi osmišljavanjem i izgradnjom tematskih dječjih igrališta.
Zbog toga nas je zanimalo u razgovoru sa spomenutim dvojcem doznati kako to zapravo rade. Drugim riječima, kako razvijaju ideje za dječja igrališta?
Kako objašnjava Dajak, ideje dolaze iz različitih aspekata, uključujući arhitekturu, dječju razvojnu psihologiju te priče i prostore koji nas okružuju.
"Svaki od ovih elemenata može biti koristan u oblikovanju početnih koncepata koji se kasnije detaljno razrađuje. Na primjer, arhitektonska rješenja mogu pružiti inovativne, funkcionalne strukture koje potiču djecu na igru i istraživanje. Priče s druge strane mogu donijeti elemente mašte i tematske inspiracije, omogućujući djeci da se igraju i kreativno izražavaju u raznovrsnim i uzbudljivim scenarijima. Priroda i urbani prostori također igraju ključnu ulogu u našem procesu dizajniranja. Promatranje i prilagodba postojećih okoliša može doprinijeti stvaranju igrališta koja su u skladu s prirodnim ili urbanim okruženjem, čime se osigurava harmonija s okolinom", priča Dajak.
U kontekstu dječje razvojne psihologije, tematska igrališta integriraju izazove koji potiču promišljanje kako savladati određene sprave. Penjanje, trčanje, balansiranje, istraživanje i druge aktivnosti pomažu djeci u razvoju koordinacije, snage i ravnoteže, a okružje igrališta služi kao ambijent koji potiče stvaranje socijalne interakcije i učenje vještina poput dijeljenja, pregovaranja i empatije.
"Kombinacijom svih ovih faktora nastojimo stvoriti igrališta koja su ne samo estetski privlačna, već i poticajna za dječji razvoj i igru", ističe Dejak i dodaje da tako "svako igralište postaje jedinstveno mjesto koje obogaćuje dječje iskustvo i podupire njihov razvoj".
Zanimljivo je doznati koliko dugo zapravo traje izrada tematskog dječjeg igrališta.
"Proces izrade jednog dječjeg tematskog igrališta započinje razvojem koncepta, koji se potom detaljno raspravlja s investitorom. Nakon što se postigne dogovor oko koncepta, prelazimo na razradu sprava, uključujući sve njihove detalje i tehničke nacrte za proizvodnju. Ovaj inicijalni dio procesa može trajati od jednog do dva mjeseca, ovisno o zahtjevnosti igrala i samog dječjeg tematskog igrališta. Kada su tehnički nacrti dovršeni i krojna lista pripremljena, započinjemo s fazom proizvodnje. Vrijeme potrebno za proizvodnju također varira ovisno o složenosti igrališta te može trajati od jednog do četiri mjeseca. Dakle, ukupno vrijeme potrebno za izradu jednog dječjeg igrališta može varirati od dva mjeseca do šest mjeseci, uzevši u obzir sve faze od razvoja koncepta do konačne proizvodnje", pojašnjava Dajak.
Suradnja s investitorima, kao u slučaju eko kampa na Krku, može se odviti tako da investitor dođe s idejom ili da od Redoxa zatraži kompletnu uslugu.
"Pojedini investitori dolaze s vlastitim idejama i već uspostavljenim brendingom, a naš zadatak je razviti priču oko njihovog koncepta. No u većini slučajeva investitori se oslanjaju na našu kreativnost i iskustvo, dopuštajući nam da osmislimo cjelokupnu priču od početka do kraja, a koja je usklađena s njihovim strateškim ciljevima i onim što se naziva brend look-and-feel", napominje Lovrić.
Redox posluje već gotovo tri desetljeća, odnosno 27 godina, i u tom razdoblju surađivao je s dosta domaćih i međunarodnih tvrtki u Hrvatskoj i regiji, među kojima su Coca-Cola, McDonald's, Privredna banka Zagreb, Hrvatski Telekom, Podravka i Konzum.
"Također smo radili s velikim hotelskim lancima poput Valamara i Maistre, kao i mnogim kampovima i drugim renomiranim partnerima. Partneri nas prepoznaju po kvaliteti i profesionalnosti, a naša dječja igrališta, kada se kvalitetno održavaju, odolijevaju i vremenu. Inzistiramo na kvaliteti do najsitnijeg detalja, rekao bih od vijka, što je bitno i u kontekstu sigurnosti djece koja se igraju na igralištu. Na terenu su čak i naša igrališta sa standardnom opremom funkcionalna nakon 20 godina od postavljanja", kaže Lovrić.
Tvrtka osim u Hrvatskoj posluje u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, a vidi mogućnost širenja na druge europske zemlje, počevši od Slovenije.
Na domaćem tržištu nemaju konkurenta za tematska dječja igrališta, a na europskoj razini postoje još dvije tvrtke koje se time bave.
"U kontekstu standardne opreme za dječja igrališta, niz je domaćih i stranih tvrtki koji se time bave. No danas standardna oprema, iako je imamo u ponudi, ne zadovoljava mlade dječje umove koji su dnevno izloženi atraktivnim tehnološkim stimulansima. Nama je cilj da kroz dječja tematska igrališta vratimo djecu na igrališta koja će im biti interesantna za istraživanje i igranje satima i da malo predahnu od tehnologije i, naravno, da s njima predahnu i njihovi roditelji koji ih prate na igrališta", poručuje Lovrić.
Trenutačno Redoxov tim dizajnera i projektanata koji osmišljavaju tematska igrališta radi na nešto više od 20 novih projekata.
No kolika je uopće cijena jednog tematskog dječjeg igrališta poput hobotnice na Krku?
"Cijena izrade jednog tematskog dječjeg igrališta, poput hobotnice na Krku, varira ovisno o složenosti dizajna, materijalima i veličini igrališta jer se uređuje cijeli prostor po principu ključ u ruke. Za takav specifičan projekt cijene se kreću od 200 tisuća eura pa naviše. Precizna cijena ovisi o detaljima projekta, uključujući integrirane elemente, prirodne eko i najbolje materijale koje koristimo te sve kompleksne sigurnosne standarde koji se trebaju zadovoljiti. Primjerice, u slučaju hobotnice na Krku smo koristili puno drvo bagrema, što itekako utječe na kvalitetu i trajnost igrališta, a i sigurnost", ističe Lovrić.
Premda je razvoj tematskih igrališta najjači segment poslovanja, Redox u zadnje vrijeme intenzivno radi na razvoju nove linije fitness sprava koje su namijenjene osnovnim školama za poticanje razvoja fine motorike kod djece.
"Smatramo da je razvoj ovakvih proizvoda izuzetno važan za naše najmlađe, posebno u današnje vrijeme kada je djecu sve teže odmaknuti od mobitela i digitalnih uređaja. Primijetili smo da su djeci fitness sprave često zanimljivije od standardnih dječjih igrališta te im želimo pružiti nešto novo i izazovno. Sigurni smo da će ovaj pristup ne samo potaknuti tjelesnu aktivnost, već i pridonijeti njihovom sveukupnom razvoju i dobrobiti, a poglavito ako uzmemo u obzir pretilost kao veliki problem s kojim se zbog promjene obrazaca ponašanja suočavamo", ocjenjuje Dajak.
Očito, Redox nema razloga biti zabrinut za svoju budućnost.
"Perspektiva našeg poslovanja u nadolazećem razdoblju izgleda vrlo obećavajuće, posebno ako se prate trendovi u industriji te potrebe investitora i djece kojima trebamo osigurati zanimljive sadržaje na otvorenom. Planiramo nastaviti jačati našu prisutnost na domaćem tržištu te se dodatno proširiti u regiji i ostatku Europe. U segmentu tematskih dječjih igrališta vidimo rastuću potražnju za inovativnim rješenjima, poglavito u osmišljavanju kreativnih rješenja za korporativne i turističke klijente koji sustavno njeguju afirmativne odnose s obiteljima s djecom i širom zajednicom. Naš fokus će ostati na visokoj kvaliteti, jedinstvenosti i sigurnosti naših proizvoda i usluga, što će nam omogućiti održavanje konkurentske prednosti i daljnji rast. Ujedno, jedna smo od hrvatskih tvrtki koja oplemenjuje drvnu industriju s proizvodom više vrijednosti, što nam je bitno jer to utječe i na razvoj ovog industrijskog segmenta kod nas", zaključuje Lovrić.
Tvrtka Redox je, prema podacima Fine, prošle godine imalla prihode od 1,99 milijuna eura što je godišnji rast od 60 posto. Dobit je iznosila 66,6 tisuća eura i to je 6,3 posto više no u 2022. godini.