Kompanija EPCG - Solar gradnja, dio Elektroprivrede Crne Gore, raskinula je ugovor s kompanijom Kaldera company iz Laktaša (članom Infinity International Group), koja se našla na listi Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država (OFAC).
"Menadžment je, uvažavajući realnost, odlučio da s kompanijom Kaldera raskine ugovor. Odluka je donesena kako naša kompanija ni u kom pogledu ne bi dovela u opasnost svoje poslovanje, jer smo svjesni rizika koje sa sobom nose sankcije State Departmenta", navedeno je u saopštenju Solar gradnje.
Poručili su da imaju odgovornost za više stotina zaposlenih i ne žele da ugroze finansijsku stabilnost, kao i da imaju namjeru da se kompanija pozicionira na evropskom tržištu i proširi poslovanje, prenijeli su mediji.
Ugovor s Kalderom sklopili su prije nego što je ta kompanija 18. juna stavljena na listu OFAC-a. Kako su objavili 18. marta, EPCG Solar gradnja potpisala je ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji s kompanijom Kaldera iz Laktaša.
EPCG - Solar gradnja specijalizovana je za nabavku, projektovanje, ugradnju i održavanje fotonaponskih sistema, a iz Ministarstva energetike Crne Gore, kojim rukovodi Saša Mujović, prethodno je zatražen raskid ugovora s kompanijama s liste OFAC "zbog spoljnopolitičkog kursa i dokazanih partnera na tom putu".
"Crnoj Gori ne treba takav publicitet, ali ni kompaniji EPCG - Solar gradnja, koja pokušava da se pozicionira tržišno i u regionu. EPCG - Solar gradnja ima dosta izazova i ne treba im dodatni negativni imidž, posebno u dijelu potencijalnih sankcija koje mogu biti posljedica saradnje s kompanijama koje su na tzv. crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država. Crna Gora ima odlične bilateralne odnose sa SAD-om, a potvrda crnogorskoj spoljnoj politici je i to što je premijer Milojko Spajić bio gost Bijeloj kući na poziv predsjednika Joea Bidena u okviru obilježavanja 75 godina NATO-a. Dakle, naši spoljnopolitički prioriteti se ne dovode u pitanje, a dio te politike je i da poštujemo odluke naših partnera", izjavio je Mujović.
Radio Slobodna Evropa (RSE) je prethodnih dana objavio da ugovore s firmama s američke "crne liste", pored EPCG - Solar gradnje, ima i Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS).
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adria objavila, kompaniji Infinity International Group i njenim članicama do kraja jula biće ugašeni i posljednji računi u bankama u BiH. Vlasnik Đorđe Đurić zatim će pokrenuti proceduru gašenja svih firmi. Izvjesno je da će to biti stečaj. Rukovodioci grupe orijentisani su na spašavanje i nastavak poslovanja IT sektora, a medijima i elektro sektorom više ne žele da se bave.
Sve ovo je posljedica stavljanja Infinityja te njihovih članica Prointer ITSS, Kaldera Company, Infinity Media, K-2 Audio Services i Una Word Network na listu OFAC-a, a kako će dalje poslovati, u intervjuu za Bloomberg Adriju objasnio je predsjednik Uprave Infinityja Bojan Vujić.
On je objasnio da grupa ne želi da se više bavi više poslovima koje je radila Kaldera company. Ta firma će biti ugašena, a njeni radnici osnovaće novu kompaniju koja će se baviti istim djelatnostima.
Što se tiče IT sektora, taj dio poslovanja u Crnoj Gori namjeravaju da nastave kroz novu kompaniju Invictus tehnology group.