Interenergo, slovenska kompanija specijalizirana za obnovljive izvore energije (OIE), aktivno istražuje i razvija projekte u Hrvatskoj. Nakon što je početkom mjeseca otvorila solarnu elektranu u Jasenicama, najavila je gradnju nove elektrane dvostruko većeg kapaciteta. Iako je riječ o manjim elektranama, njihova prisutnost na tržištu Hrvatske ukazuje na potencijal za daljnji rast i razvoj obnovljivih izvora energije u regiji, što se podudara s općim trendovima u Jugoistočnoj Europi.
Naime, Jugoistočna Europa sve se više okreće obnovljivim izvorima energije, a nizozemska konzultantska tvrtka Solarplaza International predviđa da će sve zemlje u toj regiji barem udvostručiti svoje solarne kapacitete. Na kraju 2022. godine, solarna energija zauzela je značajno mjesto u energetskom miksu država Jugoistočne Europe, s udjelom od 14,1 posto u ukupnom kapacitetu OIE-a, što je značajan porast u odnosu na prethodnu godinu, od 10,1 posto.
Slovenska kompanija Interenergo je početkom listopada u Jasenicama otvorila solarnu elektranu Bukovica vršne snage 6,25 megavata. Već se planira njezino proširenje za otprilike pet do šest megavata, dok je u Zadarskoj županiji u tijeku razvoj projekta s dvostruko većim kapacitetom. Osim toga, na istoku Hrvatske, tvrtka radi na razvoju dvaju projekata sunčanih elektrana. Njihove aktivnosti obuhvaćaju i trgovanje električnom energijom na veleprodajnim tržištima te pružanje energetskih usluga za povećanje energetske učinkovitosti, u suradnji s općinom Jalžabet i privatnim partnerima.
Projekt je realiziran u roku od 12 mjeseci, a u trenutku pokretanja, elektrana Bukovica svrstala se među pet najvećih aktivnih zemljanih sunčanih elektrana u Hrvatskoj. Iz Interenerga u sljedećem razdoblju planiraju postavljanje još jedne sunčane elektrane, u istoj općini, s dvostruko većim kapacitetom od Bukovice. Budući da trenutna elektrana Bukovica ima kapacitet od 6,25 megavata, nova sunčana elektrana trebala bi iznositi 12,5 megavata.
Nadalje, Interenergo je istaknuo da izgradnju elektrana financira potpuno samostalno i da prosječno ulaganje u solarnu elektranu iznosi nešto manje od milijun eura po megavatu. Prema procjeni cijene izgradnje solarnih elektrana, ukupni trošak za izgradnju nove elektrane iznosio bi otprilike 12,5 milijuna eura.
Projekti tvrtke Interenergo također pridonose smanjenju emisija CO2. Kako tvrde iz kompanije, sunčana elektrana Bukovica zajedno s ostalim projektima Interenerga, pridonijet će smanjenju emisija CO₂ za više od 30 tisuća tona godišnje.
"U našem vlasništvu je više od 35 operativnih projekata na obnovljive izvore energije s nazivnom snagom od 100 megavata na sedam tržišta Jugoistočne Europe, od kojih većinu čine hidroelektrane. Međutim, naš fokus je usmjeren u razvoj vjetro- i solarnih projekata. Trenutno razvijamo više od 200 megavata projekata obnovljivih izvora, čija se ukupna snaga otprilike ravnomjerno dijeli između ova dva obnovljiva izvora, a projekte razvijamo na četiri tržišta Jugoistočne Europe, među kojima je i Hrvatska. Naš cilj je da u narednim godinama postignemo kumulativnu nazivnu snagu projekata OIE-a i projekata s područja energetskih usluga, više od 400 megavata. Svakako pratimo i razvoj novih tehnologija poput vodika te baterija kako bismo ih pametno implementirali u postojeće ili nove projekte koji će pridonijeti većoj efikasnosti naših projekata", rekli su iz kompanije za Bloomberg Adriju.
Nisu Slovenci jedini koji su prepoznali energetski potencijal Hrvatske. Naime, češka kompanija Woodburn Capital Partners najavila je da će izgraditi sunčanu elektranu kapaciteta 10 megavata u Brdovcu kod Zaprešića te od tri megavata u Stankovcima u Zadarskoj županiji. Također, španjolska kompanija Acciona Energía planira izgraditi najveću sunčanu elektranu u Hrvatskoj, ali i regiji, kapaciteta čak 150 megavata, koju planira graditi na Miljevačkom platou na državnom zemljištu.
Sve te inicijative i prisutnost stranih investitora ukazuju na značajan potencijal za daljnji rast obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj i jugoistočnoeuropskoj regiji, prateći rastući interes za čistom energijom. Taj interes odražava se u sve većem broju projekata i ulaganja usmjerenih prema održivim izvorima energije, što sugerira tranziciju prema energetski učinkovitijoj i ekološki prihvatljivijoj budućnosti regije.