Upravni odbor Robne kuće (RK) Boska namjerava da objekat na Trgu Krajine, u centru Banjaluke, založi kao obezbjeđenje kredita od 16 miliona maraka.
Upravni odbor RK Boska predložio je Skupštini akcionara tog Društva, za sjednicu 24. oktobra, razmatranje i usvajanje odluke o dugoročnom kreditnom zaduženju i odluke o hipotekarnom obezbjeđenju tog kredita.
"Robna kuća Boska, trgovačko akcionarsko društvo Banjaluka, ima namjeru izvršiti dugoročno kreditno zaduženje u iznosu od 16.000.000 KM, period otplate je 120 mjeseci, minimalna kamatna stopa iznosi četiri odsto godišnje", navedeno je u pozivu za Skupštinu akcionara.
RK Boska namjerava da kreditom u iznosu od 9.500.000 KM vrati dug prema Investiciono-razvojnoj banci (IRB) Republike Srpske, a da 6.500.000 KM iskoristi za potrebe kupovine investicione nekretnine. Nije navedeno koju nekretninu žele da kupe.
"U svrhu hipotekarnog obezbjeđenja kreditnog zaduženja neophodno je donijeti odluku o stavljanju hipoteke na objekat u vlasništvu Robne kuće Boska na osnovu koga će se konstituisati založno pravo prvog/drugog reda u korist kreditnih povjerilaca Nova banka Banja Luka/Atos bank Banja Luka", dodaje se.
Prema navedenim katastarskim česticama, vidljivo je da je riječ o objektu Robne kuće na Trgu Krajine.
"Kredit će omogućiti potpuno izmirenje obaveza prema Investiciono-razvojnoj banci te ulaganje u investicionu nekretninu, što će dovesti Društvo u poziciju da može realizovati nove poslovne aranžmane koji će unaprijediti poslovanje i za posljedicu imati održanje planiranog tempa razvoja i poboljšanje poslovnog rezultata Društva", navodi se u preporuci Upravnog odbora.
Robnu kuću Boska nedavno je u većinskom procentu (88,4 odsto) preuzela kompanija Kaboss Pro iz Beograda. Ostatak akcija ima više manjinskih akcionara.
Prema podacima Agencije za privredne registre Srbije, vlasnik Kaboss Pro kompanije je privredno društvo za projektovanje i izvođenje radova i nadzor Girtpro inženjering Beograd, a čiji je vlasnik Đorđe Đurić.
Akcijama Boske trguje se na Banjalučkoj berzi, a posljednje trgovanje bilo je 12. oktobra. U posljednjih pet godina vrijednost akcija je rasla.
Podsjećamo, Boska je privatizovana, a obnovljeni objekat su 2010. godine svečano otvorili Milorad Dodik, tadašnji premijer Republike Srpske, Dragan Đurić, vlasnik Zekstra grupe, i Miroslav Mišković. Tvrdili su da je konzorcijum Delta-Zekstra u obnovu Boske, koja je trajala 13 mjeseci, uložio oko 15 miliona evra.
Originalni ugovor o privatizaciji Boske je nestao, Jugoslav Jovičić je bio osumnjičen za nestanak ugovora, a tužioci su utvrdili da nema dokaza da je ovaj bivši savjetnik ministra trgovine i turizma RS ukrao ugovor. Istraga je obustavljena.
RK Boska je 2022. godinu završila s neto dobiti od 1,55 miliona maraka, što je više u odnosu na dobit u 2021. godini (1,39 miliona KM).