Kompanija brze mode Shein se suočava s tužbom od strane Hennes & Mauritz za kršenje autorskih prava u Hong Kongu. Tužba traje još od 2021. godine, a pokrenuta je kako bi se ublažila prijetnja koju predstavlja kineski konkurent.
Prema dokumentima koje je nedavno dobio Bloomberg, među tuženicima su Zoetop Business Co., tvrtka sa sjedištem u Hong Kongu koja je ranije posjedovala Shein, i Shein Groupa. H&M, čije je sjedište u Stockholmu, zahtijeva neodređenu odštetu i zabranu kako bi spriječio Shein u kršenju njihovih autorskih prava i zaštitnih znakova.
Nakon ročišta na Visokom sudu u Hong Kongu 21. lipnja, detalji tužbe postali su javno dostupni, a uključuju fotografije desetaka predmeta koje je H&M predstavio kao dokaz da je Shein ukrao njihove dizajne. Sljedeće ročište zakazano je za 31. srpnja.
H&M je potvrdio da je podnio tužbu protiv Sheina u Hong Kongu. Glasnogovornik švedskog modnog diva izjavio je da je njihov konkurent "u više slučajeva ukrao njihove dizajne". Shein nije htio komentirati o izglasavanju tužbe.
Cijena dionica H&M-a je pala za manje od 1% na burzi.
Prema dokumentu koji je objavljen u svibnju, sud u Hong Kongu prvi je put saslušao slučaj prošlog rujna, a sudac je dopustio njegov nastavak.
Iako je u posljednje tri godine bilo mnogo optužbi za kršenje intelektualnog vlasništva protiv online prodavača, ovo je rijedak slučaj da etablirani konkurent podnosi tužbu protiv Sheina. Iako je Shein ostvario manju prodaju od H&M-a u 2021. godini, njegov munjeviti rast prodaje privukao je pažnju tvrtki i dizajnera na zapadnim tržištima, uključujući SAD i Europu. Ovaj uspon je potaknut brzim lansiranjem novih proizvoda i snažnim digitalnim marketingom na društvenim medijima.
Međutim, nije samo Shein na udaru. Prošle je godine u SAD-u tužio kineskog online trgovca Temu zbog kršenja zaštitnih znakova i autorskih prava, te zbog "lažne i obmanjujuće poslovne prakse". Temu je uzvratio tužbom, tvrdeći da je Shien prekršio antitrustovske zakone prijeteći i zastrašujući proizvođače odjeće da ne surađuju s njima.
Ove godine, u SAD-u je podneseno više od desetak tužbi protiv Sheina zbog povrede intelektualnog vlasništva. Neki američki odvjetnici optužili su tvrtku za reketarenje, pristup koji se obično koristi za suzbijanje organiziranog kriminala. Kažu da je Sheinova krađa intelektualnog vlasništva sastavni dio njegovog poslovnog modela, a tvrtka tim dizajnerima obično nudi malu gotovinsku naknadu.