Naftna i gasna kompanija OMV Petrom objavila je u srijedu da će zajedno sa rumunskom gasnom kompanijom Romgaz uložiti do četiri milijarde evra u projekat "Neptun Deep", koji podrazumjeva eksploataciju gasa iz Crnog mora.
Kako je objavljeno na zvaničnoj stranici OMV Group, koji ima 51 odsto udjela u OMV Petromu, gas će se eksploatisati sa dva polja prirodnog gasa, Domino i Pelican South.
"OMV Petrom i Romgaz će zajedno uložiti do četiri milijarde evra u razvojnu fazu projekta, koji će dovesti u pogon oko 100 milijardi kubnih metara prirodnog gasa. Prva proizvodnja je procenjena na 2027. godinu, a proizvodnja na platou će biti približno 140 kboe/dan, skoro 10 godina", navodi se u saopštenju.
Međutim, prethodno će ovaj projekat morati da odobri rumunska Agencija za mineralne resurse.
Predsjednik upravnog odbora i izvršni direktor OMV-a i predsjednik nadzornog odbora OMV Petrom Alfred Stern izjavio je da je oduševljen što su dugogodišnji kolektivni napori na više nivoa ostvareni ovom konačnom investicionom odlukom.
"Neptun Deep je oduvijek bio dio strategije OMV Petrom, kao i ključni strateški stub portfelja naše grupe u okviru Strategije 2030, gdje nastojimo da snabdijevamo energijom na održiviji način u budućnosti. S obzirom da je Rumunija spremna da postane najveći proizvođač prirodnog gasa u EU, očekuje se da će Neptun Deep obezbijediti pouzdan i siguran izvor energije u regionu, istovremeno jačajući poziciju naše grupe u regionu Crnog mora i u Jugoistočnoj Evropi", rekao je Stern.
Dodao je i da ova odluka o ulaganju takođe dolazi u vrijeme kada OMV Petrom nastavlja da gradi rješenja za energiju sa niskim sadržajem ugljenika za snabdijevanje rastuće potražnje za energijom u Rumuniji.
Potrebna infrastruktura za eksploataciju gasa
Infrastruktura potrebna za razvoj morskih polja prirodnog gasa Domino i Pelican South uključuje 10 bušotina, tri podmorska proizvodna sistema i pripadajuće protočne linije, platformu na moru, glavni gasovod do Tuzle i mjernu stanicu prirodnog gasa.
Platforma generiše sopstvenu energiju, radeći po najvišim standardima bezbijednosti i zaštite životne sredine. Cjelokupnom infrastrukturom će se upravljati na daljinu, digitalno. Ovo omogućava optimizaciju procesa i doprinijeće poboljšanju ekoloških performansi, čineći potrošnju energije efikasnijom i smanjenjem emisija, dodaje se u saopštenju.
O projektu "Neptun Deep"
Oblast Neptunske dubine u Crnom moru ima površinu od 7.500 kvadratnih kilometara i nalazi se na udaljenosti od oko 160 kilometara od obale, u dubinama između 100 i 1.000 metara.
Od 2008. godine, istražne aktivnosti u ovoj oblasti obuhvatale su dvije 3D kampanje akvizicije i dvije kampanje istražnog bušenja i dva programa istražnog bušenja.
Prvo otkriće prirodnog gasa dogodilo se 2012. Troškovi istraživanja i procene do danas iznose više od 1,5 milijardi evra.