Elon Musk je pokrio sve, od stanja njegovog dogovora o kupnji Twitter Inc. do smjera američkog gospodarstva i planiranog otpuštanja radnika u Tesli Inc. u nastupu na Qatar Economic Forumu u utorak.
Glavni izvršni direktor Tesla-e and Space Exploration Technologies Corp. čak je ušao u američku politiku, rekavši da tek treba odlučiti koga će podržati na sljedećim predsjedničkim izborima kad su ga izravno pitali hoće li razmisliti o podršci Donaldu Trumpu.
'Neriješeni Twitter'
"Postoji pitanje hoće li se dio duga ujediniti i onda hoće li dioničari glasati za", rekao je Musk.
Milijarder je prošlog mjeseca rekao da je preuzimanje stavljao na čekanje dok je istraživao koliko je korisnika Twittera stvarnih ljudi, a kasnije je podnio službeno pismo Komisiji za vrijednosne papire u kojem je rekao rukovoditeljima Twittera da bi mogao odustati od dogovora ako tvrtka ne učini više da dokaže stvarnu veličinu svoje korisničke baze.
Musk je u utorak na forumu rekao da će se usredotočiti na "provođenje proizvoda" na Twitteru, iako ne planira nužno biti izvršni direktor.
Američka recesija "neizbježna"
Pionir električnih automobila rekao je direktorima Tesle ranije ovog mjeseca da ima "super loš predosjećaj" o ekonomiji, prema internoj e-poruci koju je vidio Reuters. U želji da uguši porast troškova života, Federalne rezerve su prošlog tjedna ubrzale svoju kampanju pooštravanja monetarne politike s najvećim povećanjem kamatnih stopa od 1994. godine.
Recesija u SAD-u je u nekom trenutku neizbježna, rekao je u utorak. "Što se tiče recesije u bliskoj budućnosti, to je vjerojatnije nego ne."
Tesla otkazi
"Tesla će smanjiti svoju radnu snagu za otprilike 10 posto u sljedeća tri mjeseca", rekao je Musk, ponavljajući planove otkrivene u e-poruci ranije ovog mjeseca. "Očekujemo povećanje naše radne snage po satu. Vrlo brzo smo rasli po pitanju plaća, rasli smo malo prebrzo u nekim područjima."
No, također je pojasnio planove za smanjenje broja zaposlenih u utorak, rekavši da će ono biti oko 3 posto do 3,5 posto ukupnog broja zaposlenih u Tesli, budući da se i dalje očekuje rast broja zaposlenih po satu, rekao je Musk.
Tesla, sada sa sjedištem u Austinu u Teksasu, narasla je na oko 100.000 zaposlenika diljem svijeta, brzo zapošljavajući kako je gradila nove tvornice u Austinu i Berlinu. Rezovi, koji su utjecali na predstavnike ljudskih resursa i softverske inženjere, iznenadili su mnoge, a nekolicini zaposlenika je rečeno da se odmah otpuštaju.
"Za godinu dana, mislim da će naš broj zaposlenih biti veći" u plaćenim radnicima i radnicima po satu, dodao je.
Problemi u lancu opskrbe
Ograničenja u opskrbi najveća su kočnica Teslinom rastu, a ne konkurencija konkurentskih proizvođača automobila.
"Naša ograničenja su mnogo više u sirovinama i mogućnosti povećanja proizvodnje", rekao je.
Musk je ranije ovog mjeseca rekao da je pionir EV-a imao "vrlo teško tromjesečje" jer se bori s poteškoćama u lancu opskrbe i pozvao radnike da pomognu da se proizvodnja vrati na pravi put.
"Kao što svatko zna tko je pokušao naručiti Teslu, potražnja za našim automobilima je izuzetno velika, a lista čekanja je duga", rekao je. "Ovo nije namjerno i povećavamo proizvodne kapacitete što je brže moguće."
Trump i američka politika
Upitan hoće li podržati Trumpa na sljedećim američkim predsjedničkim izborima: "U ovom trenutku nisam odlučan o tim izborima."
Njegovi su komentari značajni jer je prošlog tjedna Musk naznačio da naginje prema podršci guverneru Floride Ronu DeSantisu, koji se pozicionirao kao nepokolebljivi konzervativac i Trumpov nasljednik.
Musk je prošlog tjedna rekao da je prvi put glasao za republikanca na primarnim izborima u Teksasu.
Pohvale Kini
Musk već dugo ima ugodan odnos s Kinom, uključujući i to što je jedini strani proizvođač automobila kojemu je dopušteno da u potpunosti posjeduje svoje lokalne operacije i prima podršku za svoju ogromnu tvornicu u blizini Šangaja.
Upitan vidi li bilo kakav problem u balansiranju svojih Teslinih interesa u Kini s budućom akvizicijom Twittera, Musk je rekao da društvena mreža i platforma za diskusiju ne rade u zemlji i da "Kina ne pokušava ometati slobodu govora tisak u SAD-u, koliko je meni poznato."
Nastavio je hvaliti kineske tvrtke, rekavši: "Jako sam impresioniran automobilskim tvrtkama u Kini, samo općenito tvrtkama u Kini. Mislim da su izuzetno konkurentni, vrijedni i pametni."
Ministarstvo trgovine i industrije Katara, Uprava za ulaganja u Kataru i Agencija za promicanje ulaganja Qatar su pokrovitelji Katarskog ekonomskog foruma, Powered by Bloomberg. Media City Qatar je organizacija domaćin.