Elon Musk je zaposlenicima ponudio nove dionice Twittera uz cijenu koja indicira vrijednost cijele kompanije od oko 20 milijardi dolara, objavio je u subotu portal The Information pozivajući se na osobu koja je upoznata sa sadržajem poruke koju je Musk poslao zaposlenima. Iznos je više nego upola manji od 44 milijarde koliko je Musk platio za kompaniju krajem prošle godine.
Informaciju o ponudi dionica zaposlenima objavio je i Wall Street Journal gdje navode da bi zaposlenici pravo na dionice mogli početi koristiti nakon šest mjeseci. Twitter u idućih godinu dana navodno planira i prikupljati kapital kad će zaposleni svoje dionice moći dijelom unovčiti na tržištu.
U Wall Street Journalu nisu znali koliko je zaposlenih dobilo ponudu niti pod kojim uvjetima. Na njihov upit iz Twittera su odgovorili samo ikonicom (emoji) hrpice fekalija. Musk je nedavno u poruci na Twitteru napisao da će to ubuduće biti automatski odgovor kompanije na medijske upite.
Ponuđene dionice mogle bi potencijalno biti dobra prilika za zaposlene ako se tržišna vrijednost Twittera oporavi na onu koju je platio Musk. S druge strane, The Information navodi da je Twitter, čak i ovako, u usporedbi s konkurentima daleko precijenjen.
Musk je ranije prognozirao da će Twitter ove godine ostvariti manje od tri milijarde dolara prihoda. Uzme li se u obzir i 13 milijardi dolara koliko iznose dugovi kompanije ukupna njena procijenjena vrijednost koja uključuje i kapitalizaciju i dugovanja i novac na računima (eng. enterprise value) penje se na 33 milijarde dolara. To je oko 11 puta više od prihoda.
Zaustavljanje egzodusa
Ukupna vrijednost Twitterovih konkurenata u biznisu internetskog oglašavanja čijim se dionicama trguje na burzama u prosjeku je oko 4,5 puta veća od njihovih godišnjih prihoda. Među tim konkurentima se nalaze Snap, Pinterest i Meta Platforms, tvrtke koje stoje iza aplikacija odnosno društvenih mreža Snapchat, Pinterest, Facebook i Instagram.
Pravo na dionice zaposlenici Twittera bi mogli iskoristiti u iduće četiri godine, a Muskova ponuda se može tumačiti i kao pokušaj zaustavljanja egzodusa zaposlenih iz kompanije. Nakon preuzimanja kompanije Musk je sam otpustio tisuće zaposlenika što je dovelo i do masovnog davanja otkaza jer preostali radnici nisu vjerovali u budućnost tvrtke.
Uz to, Musk je promijenio i način na koji se moderira objavljeni sadržaj na ovoj društvenoj mreži što je otjeralo i dio oglašivača.