Kompanija za međunarodni transport i logistiku Gebrüder Weiss objavila je da je u protekloj poslovnoj godini ostvarila promet od 3,01 milijarde eura. Iz kompanije u svojem priopćenju za medije ističu rast od 18 posto u odnosu na prethodnu godinu. Gebrüder Weiss posluje i u Hrvatskoj, gdje ima registrirano sjedište u Svetoj Nedelji.
Na domaćem tržištu su u prošloj godini imali 27,5 milijuna prihoda, što je nešto manje od 2,5 milijuna eura godinu ranije. EBIT marža u 2021. godini u Hrvatskoj iznosila im je 1,7 milijuna eura, a godinu prije 760 tisuća. Dobit u 2021. bila je 1,6 milijuna eura, a 2020. oko pola milijuna eura, podaci su iz Fine.
"Uspjeli smo pratiti naše strateške ciljeve u izazovnom okruženju. Osnažili smo svoju poziciju na glavnim tržištima Srednje i Istočne Europe, SAD-a i Azije te učinili napredak u pogledu tema digitalizacije i klimatske neutralnosti do 2030. Zadovoljavajući rezultati u svim područjima poslovanja pokazuju da smo stabilni i spremni za budućnost", rekao je Wolfram Senger-Weiss, predsjednik uprave Gebrüder Weissa.
Navode kako su u sektoru cestovnog prometa s 1,479 milijardi eura ostvarili rast od 16 posto. Između ostalog ističu da se isporuka proizvoda na kućne adrese zadržala na približno prošlogodišnjoj razini, odnosno isporučili su 1,5 milijuna pošiljaka privatnim kućanstvima u Austriji i Istočnoj Europi.
U morskom i zračnom segmentu kažu da je promet rastao za 24 posto, a visoke vozarine brodarskih kompanija i zračnih prijevoznika značajno su pridonijele tom porastu. DPD Austria, član društva Gebrüder Weiss paketne službe, prošle je godine prevezla 66 milijuna paketa.
Gebrüder Weiss je uložio 67 milijuna eura u konsolidaciju vlastite mreže i međunarodno širenje poslovnica i usluga, što je dio strategije njihova ulaganja. Naglašavaju kako su usredotočeni na Njemačku, Mađarsku, Rumunjsku i Sjedinjene Američke Države te Tursku i Gruziju, od čega posljednje dvije vide kao glavne poveznice na Središnjem koridoru.
Održivost u fokusu
U priopćenju navode kako ostaju posvećeni doprinosu globalne zaštiti klime i očekuju će njihovi logistički pogoni do 2030. godine biti klimatski neutralni. U tu svrhu, kažu, kompanija sve više koristi električnu energiju iz obnovljivih izvora te je prošle godine instalirala četiri nova fotonaponska postrojenja na lokacijama u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj. Prema njihovim procjenama, 22 takva sustava daju godišnju uštedu od 1110 tona CO₂.
Najavili su i kako očekuju da će se logističko poslovanje u 2023. godini normalizirati. Ističu da je broj pošiljki trenutačno u blagom padu, a cijene zračnog i pomorskog prijevoza pale su približno na razinu iz 2019. U tom smislu može se također očekivati trend pada prometa.