Stotinu najvećih kompanija u vojnoj industriji ostvarilo je prihod od prodaje od 592 milijarde dolara u 2021. godini, što je realno povećanje od 1,9 posto u usporedbi s 2020. godinom. Rast prihoda obilježilo je povećanja potražnje za oružjem već sedmu godinu zaredom. Iako je stopa rasta u razdoblju od 2020. do 2021. godine bila za 1,1 posto viša u odnosu na razdoblje od 2019. do 2020. godine, i dalje se zadržala ispod četverogodišnjeg prosjeka od 3,7 posto, koji je prethodio pandemiji COVID-19, pokazuju podaci koje je u ponedjeljak objavio Međunarodni institut za istraživanje mira u Stockholmu (SIPRI).
Problemi nastali u opskrbnom lancu 2021. godine zbog rata u Ukrajini vjerojatno će se pogoršati. Vojna industrija ostala je pod utjecajem poremećaja uzrokovanog pandemijom COVID-19, kašnjenjem isporuka na globalnoj razini, ali i nestašicom ključnih dijelova za razvoj proizvodnje.
"Mogli smo očekivati i veći rast od prodaje oružja u 2021. godini da nije bilo stalnih problema u opskrbnom lancu. Veći, ali i manji proizvođači oružja, suglasni su kako je njihova prodaja bila pogođena. Također, neke kompanije, poput Airbusa i General Dynamicsa, izvijestile su da imaju nedostatak radne snage", izjavila je doktorica Lucie Béraud-Sudreau, direktorica SIPRI programa za vojnu potrošnju i proizvodnju oružja.
Invazija Rusije nad Ukrajinom, koja je započela u veljači 2022. godine, povećala je izazove u opskrbnom lancu za kompanije koje se bave proizvodnjom oružja, ne primarno jer je Rusija glavni dobavljač sirovina korištenih za proizvodnju oružja, nego jer bi to moglo omesti napore Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Europe za ojačanje svojih oružanih snaga i nadoknadu zaliha streljiva i drugog oružja vrijednog milijarde dolara nakon vojne pomoći Ukrajini.
"Za povećanje proizvodnje potrebno je vrijeme. Ako se poremećaji u opskrbnom lancu nastave, proizvođačima naoružanja potrebne će biti godine kako bi zadovoljili nove potrebe uzrokovane ratom u Ukrajini", poručuje doktor Diego Lopes da Silva, viši istraživač SIPRI-ja. Iako izvješća pokazuju kako ruske kompanije zbog rata povećavaju proizvodnju, problem im je stvarala nestašica poluvodiča. Na njih jednako utječu sankcije povezane s ratom. Naprimjer, iz kompanije Almaz-Antey, koja nije među listom 100 najbolje rangiranih u 2021. godini, zbog nedostatka podataka o njenu poslovanju, kažu kako nisu mogli primiti uplate za neke od svojih isporuka oružja.
Najviše kompanija u SAD-u
Od prodaje oružja 40 američkih kompanija zaradilo je ukupno 299 milijardi dolara u 2021. godini te je Sjeverna Amerika bila jedina regija gdje je zabilježen pad prodaje oružja u usporedbi s 2020. godinom. Realni pad od 0,8 posto djelomično je posljedica visoke inflacije u gospodarstvu SAD-a tijekom 2021. godine. Od 2018. godine pet najvećih kompanija iz vojne industrije rangiranih među prvih 100 sjedište imaju u SAD-u.
Akvizicije kompanija i val spajanja u američkoj vojnoj industriji nastavio se i u 2021. godini. Jedna od najznačajnijih akvizicija bila je kupnja Perspecta od Peratonova, vladine IT kompanije, za 7,1 milijardu dolara. "Vjerojatno možemo očekivati snažnije djelovanje američke vlade na ograničavanju spajanja i preuzimanja kompanija u vojnoj industriji u narednih nekoliko godina", rekao je doktor Nan Tian, viši istraživač SIPRI-ja, pa dodao: "Ministarstvo obrane SAD-a izrazilo je zabrinutost da bi smanjena konkurencija u vojnoj industriji mogla imati posredne učinke na troškove nabave i inovaciju proizvoda."
Od 100 vodećih kompanija iz vojne industrije u 2021. godini, 27 ih je bilo sa sjedištem u Europi. Njihova prodaja kombiniranog oružja porasla je za 4,2 posto u usporedbi s 2020. godinom, dosegnuvši 123 milijarde dolara. "Većina europskih kompanija specijaliziranih za vojno zrakoplovstvo prijavila je gubitke za 2021. godinu, za što su okrivili poremećaje u opskrbnom lancu. Čini se kako su pak europski brodograditelji bili manje pogođeni posljedicama pandemije i uspjeli povećati svoju prodaju u 2021. godini", rekao je Lorenzo Scarazzato, istraživač SIPRI programa za vojne rashode i proizvodnju oružja. Kompanija Dassault Aviation Group uspjela se suprotstaviti negativnom trendu u sektoru vojnog zrakoplovstva. Prodaja oružja tvrtke zabilježila je nagli porast od 59 posto, na 6,3 milijarde dolara u 2021. godini, potaknuta isporukama 25 borbenih zrakoplova Rafale. Podsjećamo, te je borbene zrakoplove za modernizaciju ratnog zrakoplovstva odabrala i Hrvatska.
Kineske kompanije rastu
Ukupno 21 kompanija iz Azije i Oceanije s liste 100 najboljih ostvarila je prihode od prodaje oružja u iznosu od 136 milijardi dolara u 2021. godini, što je rast od 5,8 posto u odnosu na 2020. godinu. Osam kineskih kompanija, s liste od 100, bilježi prihode od ukupno 109 milijardi dolara od prodaje oružja, što je povećanje od 6,3 posto. "Došlo je do vala konsolidacije u kineskoj vojnoj industriji od sredine 2010. godine. Kineski CSSC postao je najveći vojni brodograditelj na svijetu u 2021. godini, a od prodaje oružja zaradili su 11,1 milijardu dolara nakon spajanja dviju postojećih kompanija", rekao je Xiao Liang, istraživač SIPRI programa za vojnu potrošnju i proizvodnju oružja.
Kombinirana prodaja oružja četiriju južnokorejskih kompanija s popisa 100 rangiranih kompanija porasla je za 3,6 posto u usporedbi s 2020. godinom, dosegnuvši prihode od 7,2 milijarde dolara. Tome je uvelike pridonijelo povećanje prodaje oružja kompanije Hanwha Aerospacea od 7,6 posto, na iznos od 2,6 milijardi dolara nakon potpisanog ugovora o naoružanju s Poljskom ove godine. Hanwha očekuje znakovit rast u predstojećim godinama.