U prvih devet mjeseci ove godine Atlantic grupa je ostvarila 11 posto više prihode i za trećinu nižu dobit, stoji u priopćenju grupe objavljenom u četvrtak. Do kraja rujna Atlanticovi prihodi od prodaje dosegnuli su 4,71 milijardu kuna, u usporedbi s lanjskih 4,25 milijardi. Neto dobit je ove godine iznosila 263 milijuna kuna, a lani 393 milijuna.
Analizu nam donosi analitičar korporativnih financija Bloomberg Adrije Matteo Mošnja. "Čini se da Atlantic grupa ima jednog malog miša u svom trezoru, koji im jede novac, a taj se miš zove inflacija", slikovito je objasnio naš analitičar.
Unatoč rastu prihoda od 11 posto, inflacija je ozbiljno nagrizla operativnu dobit Atlantica. Pad operativne dobiti od 30 posto, a za koji naš analitičar očekuje da će se dodatno produbiti u posljednjem kvartalu, će biti najveći pad operativne dobiti u recentnoj povijesti. Povijesni podaci, kaže, počevši od 2005. godine, ukazuju na to da pad operativne dobiti nikada nije premašio 25 posto godišnje.
Najveći negativni efekt dolazi upravo iz rasta troškova sirovina i materijala od preko 330 milijuna kuna u odnosu na usporedno razdoblje, a najveći postotni rast dolazi iz troškova energije, čak 70 posto, objasnio je Mošnja.
Neto dug se povećao za oko 142 milijuna kuna u prvih devet mjeseci, ali to naš analitičar interpretira kao pozitivnu činjenicu jer je Atlantic nisko zadužen, a porast dugoročnog zaduženja znači prikupljanje kapitala pred očekivani daljnji rast kamatnih stopa.
Najviše zabrinjava pad operativnog novčanog tijeka od značajnih 58 posto u prvih devet mjeseci, a dolazi kao posljedica smanjene profitabilnost i porasta neto radnog kapitala od 234 milijuna kuna.
Naš analitičar očekuje da u posljednjem ovogodišnjem kvartalu neće biti značajnih promjena u odnosu na prezentirane brojke, ali će se negativan rezultat dodatno produbiti zbog manje realne kupovne moći građanstva te i dalje visokih cijena sirovina i energenata.
"U pozitivnom svjetlu vidimo količinsko smanjenje zaliha u prvih devet mjeseci kroz stavku promjene vrijednosti zaliha u P&L-u i smatram da će se taj trend nastaviti u posljednjem kvartalu te tako barem djelomično ublažiti pritisak na operativni novčani tijek koji proizlazi iz rasta ulaznih cijena", zaključio je Mošnja.