Aluminij Industries Mostar pozicionira se kao jedna od najvećih ljevaonica u Evropi, s proizvodnjom koja osigurava više od 20 posto potrošnje trupaca na italijanskom tržištu. U samo osam mjeseci proizvodnje tokom prošle godine Aluminij je postao najveći uvoznik u BiH i drugi najveći izvoznik.
Iako je 2019. godine sve ukazivalo na to da će biti posve ugašena aluminijska industrija u dolini Neretve, strateškim planiranjem i investiranjem izraelsko-kineskog konzorcija M.T. Abraham Group, koji je preuzeo pogone Aluminija 2020. godine i osnovao kompaniju Aluminij Industries, proizvodnja je ponovo pokrenuta, a znatan dio radnika vraćen na posao. Predsjednik M.T. Abraham grupe Amir Gross Kabiri od početka je imao jasnu viziju i strategiju oporavka kompanije te je zahvaljujući predanim radnicima i jednoglasnoj podršci svih nivoa vlasti Aluminiju vraćena stabilnost. Aluminij Industries višestruko je povećao proizvodnju metala od ponovnog pokretanja pogona, što je rezultat ulaganja oko 7,5 miliona eura (14,6 miliona KM).
U intervjuu za Bloomberg Adriju Amir Gross Kabiri govori o izazovima s kojima se susreću, mogućnostima dolaska novih izraelskih investitora, kao i budućim investicijima u Aluminij, ali i cijeli Mostar.
Ove godine Aluminij Mostar zabilježio je veliki povratak. Kakve poslovne rezultate ste ostvarili u ovoj godini?
Kada je lijevana proizvodnja nastavljena u drugoj polovici 2020. godine, mjesečni obim proizvodnje bio je 1.000 MT. Danas proizvodimo 14.500 MT gredica, ploča i PFA svaki mjesec, daleko iznad naših početnih predviđanja. U 2023. naš će bruto proizvodni kapacitet dosegnuti 19.000 MT mjesečno.
Prije dvije godine malo ko je vjerovao da ćete oživjeti Aluminij i postati najveći uvoznik i izvoznik. Koja je tajna uspjeha i koliko je bilo izazovno graditi kompaniju iznova u poslovnom ambijentu kakav je u BiH?
Kao i u svakom poslu, sve počinje vizijom, strateškim planom i vjerom u sebe. Sljedeći korak je provesti dubinsku i temeljitu analizu i razložiti strateški plan i viziju u plan rada i pritom provjeriti jesu li izvedivi, da li su uvjeti prikladni i imamo li potrebne resurse za realizaciju našeg plana. Imao sam puno povjerenje u našu radnu snagu, njihove sposobnosti i znanje. To je bio ključni faktor u procesu, budući da mi je vjera u tim omogućila da donesem ispravne odluke i ponekad preuzmem rizike koji su neophodni za napredovanje, poput ulaganja u novu opremu, i iznad svega, zapošljavanja više radnika, uključujući kvalificirane menadžere za ključne pozicije. Poslovno okruženje u BiH bilo je poticajno. Naravno, privatizacija i usađivanje kapitalističkog gledišta na cijelu organizaciju su izazovni procesi. Ali bio sam potpuno posvećen i predan da prihvatim izazov i učinim ga uspješnim te da pokažem da će ponekad dopuštanje privatnim stranim ulagačima da se uključe, pa čak i vođenje nacionalnih strateških projekata, poput Aluminija, koristiti lokalnoj ekonomiji i građanima BiH.
Koliko energetska kriza i općenito ostali globalni poremećaji utiču na poslovanje Aluminija?
Konstantno pratimo energetsko tržište. Električna energija i plin značajan su aspekt našeg rada i proizvodnje i samim tim dramatične promjene na energetskom tržištu utiču na naše poslovanje i uticat će na naše brojke za 2022. Za 2023. još je rano odrediti, ali pomno pratimo svaku promjenu i prilagođavamo naš poslovni plan. Kako ja to vidim, ako Evropa želi imati neovisno tržište aluminija koje u svakom trenutku može zadovoljiti njezine zahtjeve i na koje ne utiču geopolitičke promjene, energetsko tržište će morati proći kroz neku vrstu reforme i vlade će morati pronaći način da se industriji osigura redovna opskrba energijom po razumnoj cijeni. To se može postići različitim sredstvima kao što je, primjerice, dodatna regulacija tržišta energije i minimiziranje birokratije te uklanjanje prepreka u uspostavi novih projekata obnovljive energije i promoviranju takvih inicijativa.
Pročitaj više: Izvoz aluminija iz regiona premašio 800 miliona dolara, BiH na drugom mjestu
Izvoz povećan za 39 odsto, najviše 'išli' struja i aluminij
Mnogi bivši radnici Aluminija vratili su se na posao te su zaposleni i novi. Na koji način ulažete u svoje zaposlenike?
Zaposlenici Aluminija imaju najveću prosječnu neto plaću u BiH. Konstantno pratimo i nastojimo optimizirati procese u našoj kompaniji za dobrobit zaposlenika i uzimajući u obzir povratne informacije koje od njih prikupljamo. Ulažemo resurse i puno razmišljamo o stvaranju radnog okruženja koje je sigurno i prihvatljivo za sve. Potičemo osjećaj ponosa i vjerujem da sve to, uz različite aktivnosti i događaje u kojima naši zaposlenici uživaju, stvara vrijednost za naše zaposlenike i osjećaj zajedništva. S profesionalnog aspekta, stalno težimo poboljšanju našeg znanja, naše učinkovitosti, svestranosti, brzog odziva i sposobnosti reagiranja na neočekivane promjene dinamičnog tržišta. Dobrobit i profesionalni standardi Aluminijevih zaposlenika ključni su za uspjeh naše organizacije. To je moja percepcija i vjerujem da se odražava na naše svakodnevno poslovanje.
Kakve planove imate za Aluminij u narednom periodu?
Nedavno smo zaključili nadogradnju koja je povećala naš godišnji proizvodni kapacitet lijevanih kuća na 230.000 MT, a naš glavni projekt u ovom trenutku na koji smo fokusirani je izgradnja fotonaponske solarne elektrane snage 60 MW, koja će zadovoljiti sve energetske potrebe tvornice, uključujući potrebe ljevaonice i tvornice anoda, koja će započeti rad 2023. godine, proizvodeći anode za evropsko tržište. Osim toga, očekujemo početak izgradnje naše proizvodne linije za ekstruziju krajem 2023. godine, što će nam omogućiti da našim klijentima pružimo cjelovito rješenje, od polugotovih do gotovih proizvoda. Upravo smo završili dvofaznu kupovinu 50 Mercedesovih kamiona, što će biti najveća flota kamiona u BiH. Ovom kupovinom uspostavlja se potpuno neovisan logistički odjel, eliminira bilo kakva ovisnost o trećim stranama za logističke usluge i rješavaju poremećaji u lancu snabdijevanja s kojima smo se susreli tokom 2021.
Zainteresirani ste za investiranje u Aerodrom Mostar. Šta konkretno planirate u ovom segmentu?
Regija Hercegovine je najposjećenija regija u BiH. Mostar je velika atrakcija za turiste iz cijelog svijeta. Prije pandemije COVID-a više od 2.000.000 ljudi posjećivalo je područje Mostara svake godine. Uz ovoliki broj posjetitelja, nema razloga da mostarski aerodrom ne bude samoodrživ. Trenutno razgovaramo o tome kako osigurati da svi imaju koristi od mogućeg uključivanja naše Grupe u ovaj projekt.
U Mostaru ste otvorili i Glavni ured Privredne komore Države Izrael u BiH. Koji je cilj osnivanja Komore i koliko su izraelski poduzetnici upoznati s investicionim potencijalima BiH te koliko su općenito zainteresirani za ulaganje u BiH? Šta BiH mora uraditi kako bi privukla više stranih investitora?
Zaista vjerujem u BiH kao zemlju s velikim potencijalom. Povjerenje i temelji između Države Izrael i BiH su postavljeni. Sada je vrijeme da krenemo naprijed na sljedeći nivo ekonomskog razvoja. Vjerujem da ćemo u narednih pet godina vidjeti više izraelskih investicija u BiH. Glavna stvar koju BiH treba učiniti kako bi privukla više investicija je provesti reformu bankarskog sistema koji mora biti prilagođen globalnom sistemu i ekonomiji. Vjerujem da će takva reforma donijeti investicije, razvoj, a u konačnici i više radnih mjesta.
Od Vašeg dolaska u BiH, osim poslovnog, i na druge načine ste se povezali s Mostarom i Mostarcima. Šta podrazumijeva Vaša strategija društveno odgovornog poslovanja?
Prije svega volim Mostar i njegove ljude koji su me primili raširenih ruku, otvorenog srca, vjerovali mi i učinili da se osjećam kao kod kuće. Moja je dužnost stvarati okruženje tolerancije te graditi mostove na različite načine. Odabrao sam kulturu i sport. Nedavno smo otvorili muzejski prostor svjetske klase u centru Mostara. U njemu se nalaze remek-djela moderne umjetnosti iz moje porodične fondacije. Ovaj projekt, koji mi je srcu drag, izražava moje povjerenje u grad i moju opredijeljenost da u njega i dalje ulažem. Posvećen sam navijanju za Nogometni klub HŠK Zrinjski Mostar. Ostvarili smo nevjerovatne rezultate u 2021. godini, osvojivši sedmi put prvenstvo BiH, a imali smo prekrasan pohod na evropsko takmičenje ovog ljeta. Nastavit ću ulagati u klub s kojim osjećam snažnu povezanost i vidim njegov pozitivan učinak na grad.
Koja je Vaša vizija budućnosti Mostara i BiH? Gdje još vidite prilike za investiranje?
Vidim svijetlu budućnost za industrijski i turistički sektor u BiH, a konkretno na području Mostara. Danas sa sigurnošću mogu reći da je kvalitet radne snage vrhunski, a uz više stranih ulaganja, ne sumnjam da će ova regija procvjetati. Pratim odluke koje donosi Grad Mostar i razvojne planove. Iznad svega, impresioniran sam zajedništvom svih političkih stranaka i zajedničkim ciljem da unatoč nesuglasicama o političkim agendama, interes grada bude iznad svega. To mi daje veliku motivaciju da povećam svoj angažman i ulaganja te da koristim svoju mrežu za promoviranje novih ulaganja.
Da li planirate investicije u neke druge zemlje Adria regije?
Konstantno dobivamo ponude za ulaganje u Hrvatsku, Crnu Goru i Srbiju, a svaku perspektivu pažljivo razmatramo. Naša Grupa fokusirana je na strateška ulaganja i mega projekte. Prilikom identificiranja potencijalno relevantnih projekata, reagiramo brzo i učinkovito, samo je pitanje vremena do naše sljedeće poslovne avanture u regiji.