Jedan od najvećih slomova evropskog fudbala odnosi se na nedavnu situaciju FC Barcelone. Međutim, klub koji je zvijezda fudbala Lionel Messi napustio iz finansijskih razloga sada ponovo dovodi neke od najtraženijih igrača na kontinentu.
Barcelona je do sada potrošila najmanje 153 miliona eura, kada je potpisala ugovor s brazilskim igračem na poziciji desnog beka Raphinhom, poljskim napadačem Robertom Lewandowskim i francuskim defanzivnim igračem Julesom Koundéom. Na osnovu najnovijih informacija, to se dešava u trenutku kada klub grca u dugovima, gubi novac i ima negativnu neto vrijednost.
Povratak kluba koji je od uzora zbog izuzetnog uspjeha postao sinonim za neodrživost sportske ekonomije zainteresovao je konkurente tokom sezone u Evropi.
Evo kako Barcelona pokušava da riješi svoje finansijske probleme.
Pregled situacije
Pandemija i nekontrolisano povećanje troškova u protekle tri godine unijeli su neizvjesnost u katalonski klub, koji je prijavio dugove i obaveze u iznosu od 1,35 milijardi eura i negativnu neto vrijednost od 451 milion eura u sezoni 2020-2021. Također je zabilježen gubitak u iznosu od 481 milion eura, a prošlog ljeta su plate prvom timu smanjene za 155 miliona eura.
To znači da je Barcelona mogla da primi nove igrače jedino ukoliko bi smanjila plate prvom timu, povećanjem prihoda ili smanjenjem troškova.
Reakcija rukovodstva
Nakon promjene rukovodstva u martu prošle godine, klub je preduzeo drastične mjere kada je izbacio igrače i tražio dodatne izvore prihoda. Očekuje se da će klub zabilježiti profit od oko 100 miliona eura za sezonu 2021-2022, tvrde upućeni izvori koji su želeli da ostanu anonimni budući da ova informacija nije javna.
Na junskom sastanku članova Barcelone koji su vlasnici kluba usvojen je prijedlog onoga što je predsjednik Joan Laporta nazvao "ekonomskim polugama", odnosno mjerama koje su svjetlo na kraju dugog tunela.
TV prava
Prošle godine je klub odbio da učestvuje u dogovoru između CVC Capital Partnersa i LaLige za prodaju dijela televizijskih prava u narednih 50 godina. Umjesto toga, klub je pristao na 25-godišnji dogovor s drugom finansijskom kompanijom koja nije precizirala koliko može da potroši na igrače, otplatu duga ili investicije.
Investiciona kompanija Sixth Street Partners, sa sjedištem u San Francisku, kupila je ovog ljeta 25 posto TV prava u transakciji kojom će klub dobiti 667 miliona eura. Kako bi došlo do sklapanja sporazuma, Barcelona je morala da vrati 125 miliona eura vlasnicima obveznica. Klub je prodao 595 miliona eura koje mu je prošle godine pozajmio Goldman Sachs.
Međutim, ta jednokratna novčana pomoć znači da klub više neće dobijati 41 milion eura po sezoni od televizijskih prava. Barcelona je to uspjela da nadoknadi drugim prodajnim i trgovinskim sporazumima, navode upućeni izvori.
Sporazumi
Klub je 1. augusta objavio da je kripto kompanija Socios.com od kluba otkupila 24,5 posto kompanije Barcelona Studios, centra za streaming usluge, po cijeni od 100 miliona dolara. Uprava planira da proda još jedan dio iste veličine što je prije moguće.
Također, postoje planovi da za prodaju 49,9 posto ogranka Barça Licensing & Merchandising klub želi da prikupi više od 400 miliona eura, naveli su upućeni izvori.
Kada je riječ o sponzorima, Barcelona je u martu potpisala dugoročni sporazum sa Spotify Technologyjem pristavši da svoj stadion nazove po ovom striming gigantu. Igrači će u naredne četiri sezone nositi opremu s logom kompanije. Uslovi dogovora nisu bili objavljeni. Novine Barcelone La Vanguardia izvjestile su da on vrijedi 280 miliona eura, što ga čini jednim od najskupljih zaključenih sponzorskih ugovora na svijetu.
"Moglo bi se reći da se Barca kladi na kratkoročne profite na račun dugoročnog finansijskog rasta", rekao je Achille de Rauglaudre, investicioni menadžer londonske kompanije Rebel 54, koja investira u sport i tehnologiju. "Ali donošenje neposrednih finansijskih resursa, čak i ako to znači stavljanje prihoda od budućih medijskih prava pod hipoteku, mogao bi da bude način da se započne novi začarani krug."
Klub ipak ima novca?
Da, sve dok i prodaje igrače. Prema finansijskim pravilima fer igre LaLige, klub može da potroši samo 25 posto onoga što uštedi prilikom mijenjanja plate igrača.
Brazilski vezni napadač Philippe Coutinho, koji je imao jednu od najviših plata u timu, prodat je engleskom klubu Aston Villa, a ugovor njegovog zemljaka Danija Alvesa istekao je. Tim također pokušava da smanji platu holandske zvijezde Frenkieja de Jonga ili da ga proda.
Kada je riječ o primanju novih igrača, među kojima su i fudbaler Obale Slonovače Franck Kessié na poziciji veznog igrača, kao i danski igrač Andreas Christensen, koji se pridružuju kao slobodni igrači, klub ima vremena do 1. septembra da pokaže LaLigi da je uskladio finansije s pravilima tako da može da registruje nove talente.
Stadion
Članovi su također podržali prikupljanje do 1,5 milijardi eura za renoviranje i daljnji razvoj objekata na stadionu Camp Nou, koji je s kapacitetom od 100 hiljada najveća evropska fudbalska arena.
Plan uključuje renoviranje stadiona, kao i još jednog objekta za druge sportove, poput košarke. Nijedan od dva prostora nije siguran, jer primoravaju klub da finansira redovne popravke i plaća kazne za neispunjavanje evropskih konkurentskih zahtjeva.
Klub očekuje 200 miliona eura dodatnog godišnjeg prihoda poslije obnove i planira 35-godišnje finansiranje plana. U sezoni 2023-2024. tim će morati da igra na stadionu Olimpic Lluis Companys, koji je bio domaćin Olimpijade 1992. i koji ima kapacitet za oko 60.000 ljudi.
Da li je sve to održivo?
Plan će se isplatiti samo ako ekipa bude dobro igrala na terenu i nastavi da se kvalifikuje za Ligu šampiona, najveći evropski turnir, rekao je Dan Plumley, sportski ekonomista s Univerziteta Sheffield Hallam. To bi donosilo do 100 miliona eura godišnje. Eliminacija tima u grupnoj fazi takmičenja prošle sezone bila je njegov najgori učinak od 2000-2001.