Najstarija banka na svijetu Monte dei Paschi di Siena gotovo je propala u vrijeme globalne financijske krize. Nakon godina mukotrpnih zahvata oko restrukturiranja i nacionalizacije, 2017. je godine Monte dei Paschi ostvario osjetan napredak u oživljavanju profitabilnosti.
Sada neki od članova desne koalicije premijerke Giorgie Meloni misle da je vrijeme da se proda barem dio od udjela države koji iznosi 64 posto. To bi donijelo svjež novac za plaćanje obećanja biračima i umirilo obvezničko tržište oprezno zbog gospodarskog posrtanja.
Drugi pak misle da s prodajom ne treba žuriti, iako je Europska unija postavila 2024. godinu kao rok kada talijanska država treba izaći iz bankarskog poslovanja.
Te dvojbe, odnosno manjak jasne strategije, i politička prepucavanja, logično, kod nekih investitora stvaraju nervozu.
Što je neobično oko banke Monte dei Paschi?
Banka, koja ima povijest još od 15. stoljeća, peta je po veličini u Italiji s više od 3,3 milijuna klijenata i 120 milijardi eura ukupne imovine. Dugo vremena imala je bliske veze sa strankama lijevog centra koje uobičajeno vladaju u domicilnoj regiji banke Toskani i sponzorira lokalni nogometni klub i poznatu konjsku utrku Palio u Sieni.
Talijanske su vlade smatrale da je prevelika da propadne, no ostala je bez kapitala na vrhuncu financijske krize, a od tada je spržila 18 milijardi eura novca investitora i poreznih obveznika.
Kako je banka dospjela u probleme?
Ključni je trenutak 2007. bio dogovor da se kupi Banca Antonveneta za devet milijardi eura, trećinu više od procjene koju je za transakciju samo tjedan dana ranije dao Banco Santander. Dok se financijska kriza razvijala, Monte dei Paschi prodao je obveznice kućanstvima i malim poduzetnicima te pribjegao nezakonitim računovodstvenim metodama kako bi prikrio gubitke. Od tada pod pritiskom loših kredita i istraga oko aranžmana s derivativnim financijskim instrumentima, nakon čega su neki od čelnika banke završili u zatvoru, banka je stalno plesala po rubu dok država nije uletjela u pomoć prije šest godina.
Što je Italija učinila?
Tijekom financijske krize, banke u SAD-u, Ujedinjenom Kraljevstvu, Španjolskoj i Irskoj bile su spašene novcem poreznih obveznika. No Italija je čekala na gospodarski oporavak koji nikako da se ostvari. U idućih nekoliko godina država je morala intervenirati više puta da spasi Monte dei Paschi i druge manje banke koje su nakupile loše kredite
Vlada pod vodstvom Marija Draghija dogovorila se s Europskom komisijom da će prodati svoj udio do kraja 2021. Tada je ušla u ekskluzivne razgovore s UniCreditom, ali su pregovori propali nakon nekoliko mjeseci jer se dvije strane nisu mogle dogovoriti oko veličine ulaganja za dokapitalizaciju. Nakon toga, Europska unija složila se produljiti rok za prodaju do 2024. Vlada Meloni, koja je preuzela vlast u listopadu prošle godine, morala je u banku ubaciti svjež novac u iznosu od 1,6 milijardi eura u okviru povećanja kapitala od 2,5 milijarde eura, što je banci omogućilo jačanje pozicije i financiranje rezanja čak 4000 radnih mjesta.
Kakav je plan?
Do prošlih izbora, desničarski parlamentarni zastupnici redovno su kritizirali Draghijevu vladu zbog namjere da proda kontrolni paket u banci. No kako gospodarski rast jenjava, neki članovi sadašnje vlade žele ubrzati izlaz i profitirati na zaključenju priče o problematičnom Monte dei Paschiju. Prodaja cijelog državnog udjela donijela bi više od dvije milijarde eura po sadašnjoj tržišnoj procjeni.
Ipak, konačan plan nije definiran zbog nesuglasica u koaliciji. Potpredsjednik vlade Antonio Tajani, koji je nakon smrti Silvija Berlusconija preuzeo stranku Forza Italia, kaže da želi ubrzati prodaju. No Matteo Salvini, koji je također potpredsjednik vlade, smatra da ne treba žuriti.
Nekoliko je analitičara upozorilo da preuzimanje ili spajanje s drugom bankom pod pravim uvjetima uzima vrijeme. Nedostatak jasne strategije odražava se i na dionice Monte dei Paschija.
U kakvom je stanju Monte dei Paschi?
Plan restrukturiranja glavnog izvršnog direktora Luigija Lovaglija koji predviđa manje troškove, jednostavniju strukturu i prijelaz prema profitabilnijim poslovanju s tvrtkama i institucijama, kao i rast kreditnih prihoda zbog dizanja kamatnih stopa Europske središnje banke, pomogli su da banka ostvari profit iznad očekivanja.
Neto dobit u drugom tromjesečju bila je 383 milijuna eura, što je 10 puta više no prije godinu dana.
Štoviše, u strest-testu Europske agencije za nadzor banaka, čiji su rezultati objavljeni u srpnju, Monte dei Paschi je ostvario najbolji rezultat ikad.