U prvih godinu dana svog novog, trećeg fonda "teškog" 70 milijuna eura South Central Ventures uložio je oko pet milijuna eura u četiri startupa, među kojima su i dva hrvatska. U tom fondu rizičnog kapitala namjeravaju ove godine ubrzati tempo, a suosnivač i partner South Central Venturesa Jure Mikuž tvrdi kako je, unatoč pogoršanoj ekonomskoj situaciji, sada dobro vrijeme za nove investicije. Najbolje investicije proizišle su upravo iz takvih razdoblja kakvo je sada, napominje.
South Central Ventures, koji je pokrenuo prvi VC startup fond u Hrvatskoj, iz svog je prvog fonda RSG Capital između ostalih financirao i hrvatske startupe Degordian i ShoutEm, a iz drugog su financirani Agrivi, AdScanner, Bulb i Cognism.
SCV Technology Fund III, treći fond South Central Venturesa, osnovan je u prosincu 2021. godine, tako da je upravo zaključio svoju prvu godinu postojanja. U protekloj 2022. godini uložio je oko pet milijuna eura u hrvatske startupove Recommend i AdScanner te sjevernomakedonski Pixyle AI i kosovski Rubik.
"Sad se priprema još jedna, peta investicija iz novog fonda", kaže Mikuž dodajući kako bismo već u siječnju mogli saznati o kojem je startupu riječ. Podsjetimo, SC Ventures je usredotočen na tvrtke u kasnoj seed fazi, pa uglavnom ulaže u tvrtke koje su dokazale ostvarivanjem prihoda na tržištu.
"Pokrenuli smo novi fond u prosincu 2021. godine i sada istječe prva od pet godina investiranja. Sigurno ćemo još pojačati investicijsku aktivnost u ovoj godini, napravit ćemo više investicija u regiji nego u prošloj godini", rekao je Mikuž napominjući kako su iskoristili tek manji dio sredstava iz fonda vrijednog 70 milijuna eura.
Najveći ulagači u taj fond su Europski investicijski fond (EIF), Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD), Triglav Osiguranje i BTC, među investitorima su i hrvatska tvrtka Five i Nenad Bakić.
Superpozitivan utjecaj Rimca i Infobipa
U novim ulaganjima SC Ventures će se držati područja u koja su i dosad investirali. "Ostat ćemo tamo gdje se osjećamo najbolje, a to su internetske tehnologije, mobilne tehnologije, IoT, agritech i fintech. Ukratko, zanima nas sve ono što digitalizira tradicionalne industrije, gdje razumijemo biznis modele. Pratimo i nove trendove. Ako se nađe nešto što nam je interesantno, a što bi moglo značajno utjecati na profitabilnost i biznis modele, onda ćemo to svakako analizirati", kaže suosnivač SC Venturesa.
Mikuž navodi i da su vrlo zadovoljni energijom u hrvatskoj startup zajednici koja se razvija jako dobro. Prema kriterijima poput veličine zemlje i broja stanovnika, predvodnik razvoja startupa u regiji trebala bi biti Srbija, no to nije tako, tvrdi naš sugovornik.
"U Srbiji smo prisutni od 2015. godine, ali zasad još uvijek mislim da Hrvatska ima veći potencijal razvoja. U Hrvatskoj su kompanije nekako zrelije nego u Srbiji. Stoga smo dosad u Srbiji ulagali više u kompanije u ranim fazama, a u Hrvatskoj malo više u one u zrelim fazama. Ovo što se u Hrvatskoj događa s Infobipom i Rimcem superpozitivno utječe na razvoj startup zajednice."
Jednorozi i valuacije
Naravno, tu se to pitanje nameće samo od sebe. Pitamo Mikuža tko će biti idući jednorog, ne moramo se čak ni ograničiti samo na Hrvatsku, može i u regiji. "Nadam da će to biti Cognism. To je kompanija iz našeg portfelja, na dobrom su putu i ne vidim razlog zašto to ne bi bili oni", odgovara nam.
Pritom dodaje da su u zapadnoj Europi i u SAD-u protekle godine valuacije kompanija jako pale. To znači da za valuaciju jednoroga nije dovoljan samo hype investitora, već i da startup mora imati dobre poslovne rezultate. Osim toga, dodaje, značajno su se promijenili i trendovi kod investitora.
"Puno je fond menadžera koji nisu uspjeli skupiti financijska sredstva za zatvaranje sljedećeg fonda zbog neizvjesne financijske situacije. To će sve utjecati na valuaciju u ovoj godini. Mislim da smo po pitanju toga u regiji u dobroj poziciji. Ima relativno dosta novaca za startupove u najranijim fazama od svih tih novih fondova koji se pojavljuju, s druge strane, startupovi u regiji su puno oprezniji s trošenjem novca u usporedbi s američkim startupovima. Stoga mislim da smo u dobroj poziciji. No, bit će malo drugačije nego što je bilo do sada", smatra partner South Central Venturesa.
Dobro vrijeme za investicije
Na pitanje što očekuje u iduće četiri godine koliko će njihov najnoviji fond financirati tehnološke startupove u regiji, Mikuž kaže da se valja zagledati na zapad prema Europi i SAD-u jer će događanja tamo snažno utjecati na to što će se događati kod nas. SAD je, primjerice, dosad uvijek brzo izlazio iz recesije nego Europa.
"Sad smo u puno u lošijoj situaciji u Europi nego što su oni u SAD-u. Generalno, mislim da je sada dobro vrijeme za nove investicije. Možda će trajati malo duže, ali najbolje investicije su uvijek proizišle iz takvih razdoblja kakvo je sada", rekao je Mikuž podsjećajući na to da su Facebook i Google izrasli iz dot-com krize.
"Mislim da će i sada biti puno više prilika nego što je bilo prije dvije tri godine", zaključuje u pozitivnom tonu Mikuž.