Vlast u Republici Srpskoj objelodanila je ove godine namjeru da gradi gasovod u istočnom dijelu zemlje, a realizacija te ideje počela je tako što su državni fondovi odvojili oko devet miliona maraka kojima namjeravaju preuzeti lokalno preduzeće Sarajevo gas iz Istočnog Sarajeva.
Komisija za hartije od vrijednosti (KHOV) Republike Srpske odobrila je nedavno Akcijskom fondu RS objavljivanje ponude za preuzimanje preduzeća Sarajevo-gas, a prošle sedmice s ponudom se saglasila i Uprava tog preduzeća.
Tri fonda imaće udio od po 33,3 odsto
Akcijski fond RS vlasnik je skoro 30 odsto akcija u preduzeću Sarajevo-gas, a u preuzimanju s njim zajednički djeluju Penzijski rezervni fond (PREF) RS, koji ima udio od 10 odsto i Fond za restituciju RS koji posjeduje pet odsto akcija. Zajedno imaju 45 odsto akcija, a saglasili su se da im nakon izvršenog plaćanja pripadne srazmjeran broj akcija (33,333333 odsto).
U KHOV su utvrdili da nije moguće izračunati prosječnu cijenu akcija pomenutog preduzeća na Berzi u posljednih šest mjeseci kako propisuje zakon, jer nije ispunjen kriterijum likvidnosti.
Knjigovodstvena vrijednost akcija, utvrđena u posljednjem godišnjem finansijskom izvještaju, iznosi 0,9994 KM i fondovi su se obavezali da će za svaku akciju, koja je predmet ponude, platiti tu cijenu.
U tu svrhu fondovi su, u jednakom iznosu, kod Nova banke deponovali novčana sredstva u ukupnom iznosu od 9.014.364 KM.
Uprava zadovoljna ponuđenom cijenom
Uprava Sarajevo-gasa smatra da je ponuđena cijena za akcije fer i realna u smislu imovinskog i prinosnog položaja, procjene budućih kretanja, naročito očekivanih vanrednih okolnosti.
Cilj i namjeru R. Srpske da izvrši gasifikaciju istočnog dijela zemlje, izgradi skladište gasa i poveća broj potrošača, u Upravi Sarajevo gasa ocjenjuju realnom.
"Prema našem uvjerenju i u skladu sa svim našim saznanjima i podacima kojima raspolažemo, izražavamo pozitivan stav u vezi s objavljenom ponudom za preuzimanje emitenta Sarajevo gas te obavještavamo akcionare da navedeno mišljenje ne prikriva podatke od materijalnog značaja i ne sadrži podatke ni informacije koje bi u pogledu objavljene ponude, akcionare mogle da dovedu u zabludu", navela je Uprava preduzeća.
Dodaju da je ukupna neto vrijednost imovine koju posjeduju na kraju prošle godine procijenjena na 11,5 miliona KM, od čega 10,5 miliona čine postrojenja i oprema. Na kraju 2021. godine Sarajevo-gas imao je neto dobit od 707.915 KM, dok su prvo polugodište ove godine završili u plusu od 441.058 KM.
Sarajevo-gas već više od 25 godina vrši distribuciju prirodnog gasa na području Istočnog Sarajeva i transportuje gas magistralnim gasovodom Zvornik - entitetska linija (Kladanj) dužine 40,2 kilometra za sve korisnike u BiH.
Više: BiH bez alternative za ruski gas
Gasovod u šest opština
Fondovi, odnosno Vlada RS planira da u narednom periodu izvrši gasifikaciju šest opština na istoku entiteta i da proširi distributivnu gasnu mrežu u opštinama Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo.
Pored toga, u planu je izgradnja skladišta gasa, a očekuju da će u budućnosti doći do povećanja broja potrošača u zgradama za kolektivno stanovanje zbog očekivanog povećanja cijena električne energije, ali i činjenice da je prirodni gas ekološki prihvatljiv energent i konkurentan drugim energentima.
Projekat gasifikacije za istočni dio Republike Srpske, ukupne vrijednosti 70 miliona maraka, predstavljen je krajem avgusta u Istočnom Sarajevu, a zatim je Vlada RS pred početak izborne kampanje donijela odluku kojom je zadužila fondove da preuzmu Sarajevo-gas.
Više: Predstavljen projekat gasifikacije za istočni dio Republike Srpske
Generalni direktor Sarajevo-gasa Nedeljko Elek naveo je tada da bi projektom bili obuhvaćeni Šekovići, Vlasenica (Igrišta), Milići, Han-Pijesak, Pale (Jahorina), Trnovo te proširenje gasne mreže na području opština Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža.
"Moramo da to proširimo prema opštini Sokolac, Rogatica i Višegrad, tako da ćemo uraditi ubrzo novu analizu i biznis-plan. Prema ovom koji smo radili, ukupna vrijednost investicija je 70 miliona KM, s tim što svake godine ostvarujemo 10 miliona KM dobiti koje uplaćujemo u budžet, tako da će se ova investicija isplatiti za sedam godina", rekao je Elek.
Eksploatacija gasovoda bi trebala da traje 33 godine te da RS zaradi 330 miliona na ovom projektu koji bi trebalo da obuhvati dva ski-centra te da bude dug više od 100 kilometara.
Još jedan gasovod koji se spominje u Energetskoj strategiji RS u FBiH je Sjeverna interkonekcija, koja je sadržana i u Opsežnoj energetskoj strategiji BiH do 2035. godine, ali kako je Bloomberg Adria nedavno pisala, ovaj gasovod pada u zaborav.
Bosna i Hercegovina je u potpunosti zavisna od uvoza plina iz Rusije. Južna interkonekcija koja bi FBiH snabdijevala gasom preko Hrvatske i preko nje iz Evropske unije trenutno je bez napretka, kao i gasovod za RS od Bijeljine do Novog Grada. Osnovni razlog za zastoj ovih projekata je međusobna blokada entiteta.
---tekst korigovan u drugom pasusu u dijelu o saglasnosti Uprave preduzeća Sarajevo gas