Evropske su banke tokom prošle godine ostvarile rekordne nivoe neto prihoda od kamata. To dovodi neke vlade u iskušenje da pokušaju oporezovati tu dobit baš kad se čini da je ciklus dosegao vrhunac.
Analitičari očekuju da će samo dvije od 20 najvećih evropskih banaka vidjeti svoje međugodišnje stope rasta NII-a — u biti razlike između kamate koju zajmodavac zaradi na zajmove i plaćanja na depozite — kako se ubrzavaju u trećem tromjesečju, na temelju konsenzusa Bloombergovih analitičara.
Pet od njih moglo bi čak postati negativno u četvrtom tromjesečju, pri čemu se najveći pad od 19,5 posto očekuje za austrijsku Raiffeisen banku, prema analitičarima.
Nijedan zajmodavac nije propustio ovu metriku tokom zarade u drugom tromjesečju, pri čemu je 75 posto evropskih banaka premašilo konsenzusna očekivanja NII-a, a ostale su u skladu, prema Bloomberg Intelligenceu. Takvi udari će postati sve rjeđi jer se evropske banke suočavaju sa sve većim političkim pritiskom da prenesu kamate na štediše, prijetnjom nenadmašnih poreza i izgledima da će povećanje kamata centralne banke prestati.
Italijanski porez na neočekivanu dobit banaka, koji je u ponedjeljak najavio zamjenik premijera Matteo Salvini, najnovija je predložena mjera na cijelom kontinentu.
U Španiji, gdje zajmodavci zaostaju za evropskim kolegama kada je riječ o prijenosu kamata na klijente, banke se svađaju sa socijalističkim čelnikom te zemlje Pedrom Sanchezom u vezi s njegovim neočekivanim porezom za banke i energetske kompanije. Porez bi mogao smanjiti dobit prije oporezivanja u razdoblju 2023-2024. za čak 10 posto za neke banke, navodi Bloomberg Intelligence.
Uprava za finansijsko ponašanje pozvala je britanske banke prošlog mjeseca da "ubrzaju" svoje napore da prenesu povećanje kamata na štediše i upozorila na "snažne mjere".
Takve intervencije malo će privući ulagače u sektor.
"Najava Rima još je jedan samovoljni potez vlade da negativno utiče na banke u trenutku kada konačno obnavljaju kapitalnu bazu nakon mnogo godina umjetno komprimiranih kamatnih marži", rekao je Jerry del Missier, osnivač Copper Street Capitala i bivši glavni operativni direktor Barclays Plc. "To dodatno normalizira porez koji šteti održivosti domaćih banaka u Evropi radi kratkoročne političke dobiti".