First Republic Bank preuzeli su regulatori i kupiće je JPMorgan Chase & Co. nakon što spasilački napori nisu uspjeli da ponište štetu od pogrešnih investicija i naleta deponenata koji su uznemirili američke zajmodavce.
JPMorgan će "preuzeti sve depozite, uključujući sve neosigurane depozite, i suštinski svu imovinu" First Republica, navodi se u saopštenju kalifornijskog Odjeljenja za finansijsku zaštitu i inovacije (engl. Department of Financial Protection and Innovation - DFPI).
Kalifornijski regulator je imenovao Federalnu korporaciju za osiguranje depozita (engl. Federal Deposit Insurance Corp. - FDIC) za stečajnog upravnika banke sa sjedištem u San Francisku. "Depoziti su federalno osigurani od strane FDIC-ja u skladu sa važećim ograničenjima", navodi DFPI u svom saopštenju.
Transakcija čini JPMorgan, najveću banku u zemlji, još masovnijom - što je rezultat koji su se vladini zvaničnici trudili da izbjegnu u prošlosti. Zbog američkih regulatornih ograničenja, veličina JPMorgana i njegov postojeći udio u depozitnoj bazi Sjedinjenih Američkih Država (SAD) bi ga, u normalnim okolnostima, spriječili da dalje širi svoju bazu depozita. A istaknuti demokratski poslanici i Bidenova administracija su se ljutili zbog konsolidacije u finansijskoj industriji i drugim sektorima.
JPMorgan je bio ključni igrač tokom poteškoća First Republica. Banka je savjetovala svog manjeg rivala u pokušaju da pronađe stratešku alternativu, a izvršni direktor Jamie Dimon je bio ključan u namjeri da rukovodioci banaka ulože 30 milijardi dolara depozita u First Republic kako bi ojačali svoje finansije usred velikih povlačenja novca u martu.
First Republic je specijalizovan za privatno bankarstvo koje pruža usluge bogatijim ljudima, slično kao što je Silicon Valley Bank, koji je propao u martu, fokusiran na kompanije rizičnog kapitala. Predsjednik Jim Herbert je pokrenuo banku 1985. sa manje od 10 ljudi, prema podacima o istoriji First Republica. Do jula 2020, banka je saopštila da je rangirana kao 14. po veličini u SAD, sa 80 kancelarija u sedam država. Krajem prošle godine zapošljavala je više od 7.200 ljudi.
Kao i drugi američki zajmodavci, First Republic se našao u stisci jer su Federalne rezerve (Fed) podigle kamatne stope da bi se borile protiv inflacije, što je štetilo vrijednosti obveznica i dugova koje je banka kupila kada su stope bile niske. U međuvremenu, deponenti su pobjegli, djelimično u potrazi za boljim prinosima, ali i u strahu jer su se širile brige za zdravlje First Republica.
Rezultat je bila rupa u kapitalu dovoljno velika da odvrati potencijalnog sveobuhvatnog spasioca. Novi krug zabrinutosti pokrenuo je u aprilu izvještaj banke za prvi kvartal i vijesti o njenom pokušaju da proda imovinu i sprovede proces spasavanja. Banka je saopštila da će otpustiti čak 25 odsto svog osoblja, smanjiti neizmirene kredite i obuzdati nebitne aktivnosti.
Jedanaest američkih banaka pokušalo je da održi First Republic na površini obećavajući 30 milijardi dolara novih depozita 16. marta, pri čemu su JPMorgan, Bank of America Corp., Citigroup Inc. i Wells Fargo & Co. ponudili po pet milijardi dolara. Goldman Sachs Group Inc., Morgan Stanley i druge banke ponudile su manje iznose kao dio plana osmišljenog zajedno sa američkim regulatorima. Povrh toga, First Republic je se oslonio na odbor Federalne banke za stambene kredite (engl. Federal Home Loan Bank) i Fedov kreditni program za likvidnost.
Nije bilo dovoljno. Akcije, koje su dostigle 170 dolara u martu 2022, pale su na ispod pet dolara do kraja aprila. Smrt First Republica bi ugrozila ne samo vlasnike običnih akcija, već i oko 3,6 milijardi dolara prioritetnih akcija i 800 miliona dolara neobezbijeđenih hartija od vrijednosti.
Banka je dosad kupljena i prodata nekoliko puta, pri čemu je Merrill Lynch & Co. platio 1,8 milijardi dolara za kupovinu First Republica 2007. Vlasništvo je prešlo na Bank of America 2009. godine, da bi entitet potom ponovo promijenio vlasnika sredinom 2010. godine, kada su investicione firme, uključujući General Atlantic i Colony Capital, kupile First Republic za 1,86 milijardi dolara, a zatim sprovele incijalnu javnu ponudu.
(Tekst dopunjen informacfijama o FDIC-ju i drugim detaljima počev od trećeg pasusa.)