Ne postoji izloženost banaka iz Bosne i Hercegovine (BiH) prema Silicon Valley Bank (SVB) u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), potvrdili su za Bloomberg Adriju u Centralnoj banci BiH.
"Nemamo saznanja da postoji povezanost domaćih banaka sa SVB-om, te ne postoji izloženost te vrste. Bankarski sistem u BiH je siguran, dobro kapitalizovan, pratimo kretanja i vodimo računa o stabilnosti", tvrde u Centralnoj banci BiH.
Propast Silicon Valley Bank je najveći pad neke od banaka u SAD-u nakon Velike recesije 2008. godine. Još je teško predvidjeti sve posljedice ovog pada.
Više: Vlasti u SAD-u ispituju prodaju akcija SVB
Damir Bećirović, profesor na Visokoj školi Internacionalna poslovno-informaciona akademija Tuzla, kazao je da propast SVB-a nije stvar u vezi s kojom se ne treba zabrinuti.
Ono što može umiriti, dodao je, jeste činjenica da je Savezna korporacija za osiguranje depozita (FDIC) reagovala i deponentima osigurala pristup finansijskim sredstvima, nastojeći ovaj slučaj što više lokalizovati.
"Druga dobra stvar je da su, čini se, kreditni plasmani SVB-a zdravi i da banka nije nesolventna", rekao je Bećirović ranije za Bloomberg Adriju i dodao da je teško do kraja predvidjeti šta će se dešavati u budućnosti.
"Da li je to samo prolazna epizoda ili duboka kriza koja će promijeniti način finansiranja i evaluacije vrijednosti tehnoloških startupa pokazaće vrijeme", naveo je Bećirović.
Rizik da neka od banaka koje posluju u Srbiji doživi krah poput onog koji je zadesio Silicon Valley Bank praktično je nepostojeći, a šanse da se ovaj događaj negativno odrazi na poslovanje banaka u Srbiji su iste kao i u bilo kojoj drugoj zemlji svijeta, jer će uticaj biti posredan, rekli su za Bloomberg Adriju iz Narodne banke Srbije (NBS).
Kako je pisala redakcija Bloomberg Adrije iz Skoplja, kompanije iz Sjeverne Makedonije ne bi trebalo da osjete potres.
Više: Gdje će startupi nakon bankrota SVB-a?
Banka Silicon Valley bankrotirala je u petak i došla pod stečajnu upravu FDIC-ija nakon što je njena dugogodišnja baza klijenata tehnoloških startupa počela masovno povlačenje depozita.
Vlasti su požurile zaustaviti paniku u vezi sa zdravljem američkog finansijskog sistema obećavši u potpunosti zaštititi novac štediša i ponuditi jednogodišnje zajmove bankama pod lakšim uslovima nego inače.