Američki ekonomist Paul Krugman, dobitnik Nobelove nagrade 2008. iz područja ekonomskih znanosti, istaknuo je pesimistički stav prema kriptovalutama i blockchain tehnologiji u članku objavljenom u The New York Timesu pod nazivom Blockchains what are they good for.
Krugman upozorava na beskonačnost trenutne kripto zime, koja pogađa sve kriptovalute, uključujući i dva diva Bitcoin i Ethereum. Kritizira i dovodi u pitanje stvarnu korisnost blockchain tehnologije, navodeći da postoje alternative u vidu centraliziranih sustava koji u ovom trenutku funkcioniraju dobro.
"U čemu je smisao?" Zašto se mučiti i trošiti vrijeme i energiju na održavanje sustava i ledgera na mnogim mjestima u svijetu, te zapravo nositi taj ledger sa sobom svaki put kad se dogodi transakcija?"
Teška su vremena za sve oblike investicija, ni kriptovalute nisu pošteđene. Ako uzmemo pojedine slučajeve poput nedavne propasti jedne od vodećih svjetskih kriptomjenjačnica FTX-a, Krugman je uvjeren da bi ova kripto zima mogla dovesti do propasti mnogih projekata. Ne samo to, smatra da bi se moglo dogoditi napuštanje blockhain tehnologije i kriptovaluta.
"Mnogi ljudi kažu da prolazimo kroz kripto zimu, ali to potcjenjuje značaj situacije. Ovo sve više liči na Fimbulwinter, beskrajnu zimu koja, u nordijskoj mitologiji, prethodi smaku svijeta, u ovom slučaju kripto svijeta, ne samo kriptovaluta, već cijele ideje organiziranja ekonomskog života oko poznatog blockchaina."
Prema Krugmanu, u posljednjih nekoliko mjeseci svjedočimo određenim ekonomskim indikatorima koji pokazuju da dolazi do napuštanja blockchain tehnologije i realne primjene kriptovaluta. Ekonomist kao primjere navodi napuštanja Maerska i australske burze u određenim kripto projektima kao znak povlačenja iz blockchain tehnologije. Australska burza trebala je razviti platformu putem blockchain tehnologije, koja bi omogućila jednostavno i efikasno trgovanje. Prije dva tjedna otkazali su projekt i otpisali dug od 168 milijuna dolara.
Shocked by the comments here — I expected much more crypto bro outrage. Maybe this era really is ending https://t.co/wjEDv7JQ58
— Paul Krugman (@paulkrugman) December 2, 2022
Kao jedan od glavnih argumenata protiv ove tehnologije ističe i zagađenje okoliša proof of work (PoW) metodom rada, koja je prouzročila štete od desetak milijardi dolara svjetskom okolišu. Prema Krugmanu, ne postoji nikakva očigledna korist osim proizvodnje bezvrijednih tokena uz ugrožavanje okoliša.
U novije vrijeme MIKROE je prva firma u Srbiji koja je uvela koncept kraće radne sedmice u oktobru 2022, a izvršni direktor Nebojša Matić kaže da je sve bolje nego što je zamislio.
Najznačajniji investitori u BiH u 2024. godini, prema izboru Agencije za unapređenje stranih investicija (FIPA), do sada su uložili 365 miliona maraka, te zapošljavaju 3.766 radnika.
Legend, kompanija iz Istočnog Sarajeva, u fokusu je javnosti nakon što su danas uhapšeni ministar bezbjednosti BiH, direktor Puteva RS, vlasnik firme Legend i još četiri lica.