Šta očekuju menadžeri najvećih kompanija u Adria regiji
Ni Adria regija nije izuzeta od ovih globalnih pritisaka, ali je u posljednjih nekoliko godina pokazala veću otpornost na vanjske šokove.
prije 1 dan
17. oktobar 2022, 16:50
Naš analitički tim predviđa izazovan ishod 2022. za sektor hrane i pića.
Privatna potrošnja, prema analitičarima Bloomberg Adrije, oporavit će se tek 2024. godine
Nijedna tvrtka iz BiH nije se našla među top 14 našeg analitičkog tima.
Bloomberg
Tvrtke koje spadaju pod sektor industije hrane i pića, u svih pet zemalja Adria regije su u samom vrhu ljestvice najvećih industrija. Naime, u svakom gospodarstvu ova industrija je među top tri. Prošlu godinu su tvrtke iz ovog sektora, njih 14 koje su obuhvaćene izvješćem tima analitičara Bloomberg Adrije, ostvarile prodaju u vrijednosti većoj od 3,5 milijardi eura.
Proizvođači hrane i pića čak su izašli jači iz pandemije. Na to ukazuju i brojke. Ostvarena prodaja u 2021. godini je 8,6 posto veća od 2020. godine te 7,7 posto veća od 2019. godine.
Izvješće analitičkog tima Bloomberg Adrije ukazuje na to da tvrtke iz Hrvatske čine gotovo polovicu ukupne prodaje u cijeloj regiji. Dominaciju na tržištu imaju Atlantic i Podravka.
Možda zvuči iznenađujuće, ali industrija hrane i pića Adria regije nadmašila je konkurenciju sa zapada. Poremećaji u opskrbnim lancima, karantene tijekom pandemije, visoki ulazni troškovi koji su uslijedili nisu znatno utjecali na njihovu financijsku uspješnost.
Dodali su da je još važnija prednost blizine sirovina (žitarice, mlijeko, voda, šećer itd.). Samim time one su i jeftinije. Treći adut je visoka nezaposlenost. Naime, sa stopom nezaposlenosti koja je iznad europskog prosjeka, samim tim je veći bazen nove i raspoložive radne snage.
Naš analitički tim predviđa izazovan ishod 2022. za sektor hrane i pića. Razlozi su rastuće cijene sirovina, rastuće kamatne stope, rastuće cijene energije i rastuće plaće radnika.
"Prema našem mišljenju, finansijski izvještaji za 2022. godinu ispisat će brojke prodaje koje slijede trend iz prethodnih godina i nastavljaju rasti (naše predviđanje 9-12 posto), dok će marže biti pod velikim pritiskom, uglavnom bruto marže s obzirom na činjenicu da troškovi materijala u prosjeku čine 40-50 posto prodaje", naveli su u svom izvješću.
Kao negativna posljedica trenutnog gospodarskog trenda može se očekivati povećanje stanja zaliha (>10 posto u prosjeku) u 2022. godini, što će negativno utjecati na operativne novčane tokove. Kako bi se zaobišle očekivane nestašice, tvrtke će biti potaknute da naručuju veće zalihe.
"Privatna potrošnja bit će jedna od ključnih kočnica ukupnog rezultata gospodarske aktivnosti kao rezultat pogoršanih navika potrošnje kućanstava zahvaljujući visokoj inflaciji", naveli su.
Udio potrošnje kućanstava na hranu visok je u nekim zemljama Adria regije, poput Srbije (26 posto), Sjeverne Makedonije (36 posto) i BiH (29 posto) u odnosu na prosjek EU od 16 posto, što će nadoknaditi dio negativnih makro čimbenika.
Pritisak konkurencije će samo povećati pritiske na marže u Hrvatskoj i Sloveniji, gdje je potrošnja kućanstava na hranu 19 posto, odnosno 16 posto. U ove dvije zemlje će pritisak na industriju biti veći.
Privatna potrošnja, prema analitičarima Bloomberg Adrije, oporavit će se tek 2024. godine, kada će biti povoljnije okruženje za veću profitabilnost tih tvrtki.
Cijelu analizu našeg analitičkog tima možete pročitati na linku u pravokutniku ispod teksta.