Cijene nafte nastavljaju padati, zabrinutost oko potražnje
Izvor: Yongchang Chin/Bloomberg
07. jun 2023, 09:22
Ove godine se predviđa da će potrošnja nafte u SAD-u rasti upola manjom stopom nego u 2022.
Kineski izvoz je pao prvi put u tri mjeseca
Zalihe sirove nafte u središtu Cushing u Oklahomi porasle za 1,5 milijuna barela prošlog tjedna
Bloomberg
Cijene nafte su pale uslijed istrajnih zabrinutosti zbog izgleda potražnje, nakon kratkotrajnog skoka cijena zbog obećanja Saudijske Arabije o daljnjem smanjenju opskrbe.
Fjučersi WTI pali su prema 71 dolaru po barelu nakon što su završili 0,6 posto niže u utorak. Prema izvještaju američke vlade, ove godine se predviđa da će potrošnja nafte u SAD-u rasti upola manjom stopom nego u 2022. zbog smanjene potrošnje dizela. Trgovinski podaci iz Kine u srijedu također odražavaju slabiju globalnu potražnju.
Ove godine je cijena nafte opala za oko 12 posto zbog sporog oporavka Kine i agresivne monetarne politike Federalnih rezervi koja je smanjila potražnju. Ruska proizvodnja nafte i dalje je visoka čak i nakon što je ta zemlja izjavila da će smanjiti opskrbu, što je potaknulo Saudijsku Arabiju da pozove Moskvu da bude transparentnija u vezi s podacima.
BloombergAdria.com
"Očekivanja za potražnju i dalje su ključna tema", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg iz Singapura za IG Asia Pte.
Cijene:
WTI za isporuku u srpnju pao je za 0,3 posto na 71,50 dolara po barelu do 11:30 sati u Singapuru.
Brent za naseljavanje u kolovozu pao je za 0,4 posto na 76,02 dolara po barelu.
Američki institut za naftu (API), koji je financirala strana industrija, izvijestio je da su zalihe sirove nafte u središtu Cushing u Oklahomi porasle za 1,5 milijuna barela prošlog tjedna, prema informacijama od osoba upućenih u te podatke. API je također naveo da su nacionalne zalihe pale. Vladini podaci bit će objavljeni kasnije u srijedu.
Akcije kompanije Auntea Jenny Shanghai Industrial Co. u četvrtak su prvi put počele da se trguju na berzi u Hong Kongu, i sa cijenom od skoro 13 evra po akciji 113,12 hongkonških dolara.
Bankrot kompanije Celsius dio je takozvane kripto zime (eng. crypto winter) iz 2022. godine, kada je zbrisano na milijarde dolara vrednosti digitalne imovine.