WTI se trguje oko 68 dolara po barelu nakon pada od oko 12 odsto u prethodne tri sesije
Previranja izazvana kolapsom SVB-a i previranjima u Credit Suisse odjeknula širom svjetskih tržišta
Zvaničnik OPEC-a izrazio je zabrinutost zbog usporavanja potražnje u Evropi i SAD-u
Bloomberg
Cijena nafte na svjetskom tržištu u četvrtak ujutru je u porastu, nakon što je u srijedu dostigla najniži nivo u posljednjih 15 mjeseci. Cijena ove sirovine je u trodnevnom padu koji je započeo američkom bankarskom krizom.
Naftom WTI trguje se oko 68 dolara po barelu nakon pada od oko 12 odsto u prethodne tri sesije. Previranja izazvana kolapsom SVB i novim preokretom u Credit Suisse Group AG odjeknula su širom globalne imovine, pri čemu se prodaja nafte povećavala jer su kompanije pokušavale da ograniče svoju izloženost na tržištu opcija.
BloombergAdria.com
Najviši zvaničnik OPEC-a ranije ovog mjeseca izrazio je zabrinutost zbog usporavanja potražnje u Evropi i SAD-u, a investitori će pratiti da li će taj poraz izazvati reakciju kartela i njegovih saveznika. Međutim, trgovci odustaju od opklada da će Federalne rezerve podići kamatne stope usred bankarskih previranja.
Rast cijena nafte može biti ograničen u bliskoj budućnosti, pri čemu je OPEC ove nedjelje prognozirao skroman suficit u drugom kvartalu, što je tipičan period slabe tražnje prije ljeta.
Cijene:
WTI za isporuku u aprilu porastao je 0,4 odsto, na 67,86 dolara po barelu u 7:28 ujutru po londonskom vremenu.
Brent za majsko poravnanje ojačao je 0,5 odsto na 74,09 dolara po barelu nakon zatvaranja na najnižem nivou od decembra 2021. u srijedu.
Američke zalihe sirove nafte su prošle sedmice porasle za 1,55 miliona barela, prema podacima Uprave za energetske informacije u srijedu. Neto ukupni izvoz nafte, uključujući sirovu i rafinisane proizvode, skočio je na 3,5 miliona barela dnevno. Taj broj je premašen samo jednom od 1990. godine.
Akcije kompanije Auntea Jenny Shanghai Industrial Co. u četvrtak su prvi put počele da se trguju na berzi u Hong Kongu, i sa cijenom od skoro 13 evra po akciji 113,12 hongkonških dolara.
Bankrot kompanije Celsius dio je takozvane kripto zime (eng. crypto winter) iz 2022. godine, kada je zbrisano na milijarde dolara vrednosti digitalne imovine.