Elon Musk je upozorio da bi radije pravio proizvode vještačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI) van kompanije Tesla Inc. ako ne dobije 25 odsto glasačke kontrole, sugerišući da želi veći udio u najvrednijem proizvođaču električnih vozila na svijetu.
Musk, Teslin najveći pojedinačni akcionar sa više od 12 odsto kompanije, odgovarao je na objavu na društvenim mrežama o tome zašto mu je potreban još jedan veliki kompenzacioni paket da bi ostao motivisan. On je rekao da je razlog zašto nije uspostavljen novi plan to što kompanija još čeka presudu u tužbi akcionara protiv ranijeg paketa od 55 milijardi dolara, što je bio iznos bez presedana u to vrijeme.
Musk je u objavi na X-u tvrdio da je automobilska kompanija skup od desetak startupa. On je pozvao na poređenje između Tesle i General Motors Corp., jednog od svjetskih lidera u automobilskoj industriji. Tesla, na primjer, razvija robota Optimus, a prošlog mjeseca je objavila video koji pokazuje poboljšanja humanoidnog prototipa.
Proizvođač automobila takođe ulaže više od milijardu dolara u svoj projekat superkompjutera Dojo, koji će obučavati modele mašinskog učenja koji stoje iza sistema za samostalnu vožnju. Analitičari za njega procjenjuju da bi mogao dodati 500 milijardi dolara Teslinoj vrijednosti.
Na Teslinom događaju AI Day 2021, Musk je poručio da želi da pokaže da je kompanija više od proizvođača električnih automobila, već da je "vjerovatno lider u AI-ju za realan svijet".
"Neprijatno mi je da razvijam Teslu kao lidera u AI-ju i robotici bez ~25 odsto glasačke kontrole", objavio je izvršni direktor na X-u. "Ako imam 25 odsto, to znači da sam uticajan, ali mogu i da me zaobiđu ako dvostruko više akcionara glasa protiv mene. Sa 15 odsto ili niže, odnos za/protiv čini preuzimanje stvari zarad sumnjivih interesa previše lakim, u slučaju da žele da me zaobiđu."
Musk je naveo da smatra da je u redu imati dvoklasnu strukturu glasanja koja bi to dozvolila, ali mu je rečeno da je nemoguće postići post-IPO u Delaveru.
Nakon više od udvostručenja u 2023. godini, Tesline akcije su ove godine pale za 12 odsto, zbrisavši više od 94 milijarde dolara tržišne vrijednosti.
Najbogatija osoba na svijetu bori se sa nezadovoljstvom dioničara zbog mnoštva pitanja - od Teslinog planiranja sukcesije do optužbi da Muska ometa rad sa X-om, platformom ranije poznatom kao Twitter, koju je kupio za 44 milijarde dolara 2022. i prodao milijarde dolara Teslinih akcija za finansiranje.
Kompanija je takođe pogođena mnoštvom negativnih vijesti, uključujući preokret u domenu električnih vozila kod giganta za iznajmljivanje automobila Hertz Global Holdings Inc., još jedno smanjenje cijena u Kini i znake rasta troškova rada.
"Šta je Tesla? Kompanija za automobile, energiju ili vještačku inteligenciju?", poručio je Daniel Kollar, šef sektora za automobile i mobilnost konsultantske kuće Intralink. "Ako to nije AI kompanija, onda ne vidim problem u osnivanju nove kompanije. Uz to, ne vidim da bi njegovo ponašanje ili način obraćanja sada koristili bilo kojoj od njegovih kompanija."