Košarka je uvijek bila američki sport, ali njihova dominacija je u ozbiljnoj recesiji. Novi Netflixov dokumentarac "Court of Gold" u fokus stavlja baš tu borbu za košarkaški tron na Olimpijskim igrama u Parizu, gdje su televizijske kamere imale mogućnost snimanja i iza kulisa.
Dvije i po decenije najpopularniji sportski dokumentarci su oni koji donose perspektive i dešavanja koja inače nemamo priliku gledati, gdje su kamere prisutne u svlačionicama, na treninzima, u hotelima i privatnim prostorima sportaša i timova. Legendarni NFL-ov serijal Hard Knocks jako visoko je digao ljestvicu, a ovaj košarkaški Netflixov novitet nastoji mu parirati činjenicom da su prvi put u historiji potpuni uvid u dešavanje dopustile najbolje svjetske košarkaške reprezentacije.
Pariz je idealan grad za obračun za košarkaški tron, jer su baš Francuzi jako namučili SAD u finalu Olimpijskih igara u Tokiju prije četiri godine, pobijedili ih u prvoj utakmici na tom turniru. Francuzi imaju i najveći nalet novih mladih zvijezda u NBA, a sve predvodi Victor Wembanyama, prvi izbor NBA drafta 2023.
Idealan je jer Pariz nije željela propustiti nijedna velika američka zvijezda. "Imam 12 igrača za kuću slavnih", govori svojim igračima američki izbornik Steve Kerr, koji tu ipak nije glavni gazda. Ekipu je okupio doslovno LeBron James, koji je godinu ranije nakon poraza oslabljenih Amerikanaca u polufinalu Svjetskog prvenstva na Filipinima počeo slati poruke Kevinu Durantu i Stephu Curryju.
Najbolji košarkaš na svijetu više nije Amerikanac
Američka dominacije je ugrožena i pitanje je kad će naredni najbolji košarkaš na svijetu biti Amerikanac, jedna je od premisa serije. Izborima za MVP NBA lige posljednjih godina dominiraju Nikola Jokić i Giannis Antetokounmpo, a tu su i Shai Gilgeous-Alexander, Luka Dončić… I niko od njih nije Amerikanac.
Kod prikaza reprezentacije Srbije, uz portretiranje selektora Svetislava Pešića i najvećih zvijezda Jokića i Bogdana Bogdanovića, nije izostao ni prikaz bogate košarkaške historije, uspjeha bivše države, ali ni rata. Posebno su zanimljive Pešićeve mudrosti dok razgovara s igračima i saradnicima. "Naš najveći problem je da nemamo kapacitet da priznamo da je neko drugi bolji od nas. Bez tog priznanja nema ni napretka", kazao je jednom prilikom.
Dokumentarac donosi i širok prikaz samih Olimpijskih igara, interakcije najboljih košarkaša s drugim sportovima i sportašima koji su s istim ciljem došli u Pariz. Vidimo košarkaše u situacijama u kojima ih ne viđamo baš često, kako se kao reprezentativci Srbije opijaju nakon velikih slavlja ili se rasplaču pred kamerama kao Kevin Durant dok govore šta im je košarka sve dala u životu.
Razlika je još manja
One najvažnije, odlučujuće utakmice detaljno su prikazane kroz same pripreme, ulaske u utakmice, uspone i padove, ključne momente, a kasnije i emocije zbog pobjeda i poraza. Netflixov film je sjajan zbog vrhunskog dokumentarističkog posla, ali i nevjerovatnog turnira, možda jednog od najvećih u historiji. Sve se poklopilo. Objavljen je 18. februara, a već je pobrao sjajne kritike.
Epilog igara znamo. Amerikanci su košarkaški kraljevi i dalje, ali razlika na vrhu je još manja. Naredne igre su na njihovom terenu, u Los Angelesu, i gubitak krune za njih je nezamisliv. Izazov za konkurenciju je time i veći.