Svjetsko klupsko nogometno prvenstvo će se od 15. lipnja do 13. srpnja 2025. održati u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Predsjednik FIFA-e Gianni Infantino u svom je stilu smislio rješenje problema premorenosti nogometaša zbog pretrpanog kalendara – još jedan međunarodni turnir s brdom utakmica, a računa da će sve pokidane ligamente i mišiće igrača već nekako zaliječiti milijarde dolara nagradnog fonda. Zanimljivo je i da će dio te pozamašne svote otići u ruke kluba koji su osnovali Hrvati, doduše na drugom kraju svijeta.
Svjetsko klupsko nogometno prvenstvo bit će 21. izdanje tog natjecanja, ali prvo u novom, proširenom formatu, s 32 kluba iz šest globalnih konfederacija. Europa ima 12 predstavnika, šest ih dolazi iz Južne Amerike, po četiri iz Azije, Afrike i CONCACAF-a, jedan iz Oceanije, a tu je i domaćin Inter Miami u kojem igra Lionel Messi.
U FIFA-i su zapravo odlučili kopirati Svjetsko prvenstvo za reprezentacije, a prije par dana održan je i ždrijeb u kojem su klubovi podijeljeni u osam skupina po četiri kluba, s tim da će prve dvije momčadi iz svake skupine osigurati plasman u osminu finala.
Iako se igrači, treneri pa i klubovi žale da je nogometni kalendar prenatrpan i da zbog toga pati zdravlje igrača, FIFA se na to glatko oglušila računajući da će ih utišati novac. I to ozbiljan novac jer se (još uvijek neslužbeno) priča o nagradnom fondu od rekordnih 2,6 milijardi dolara, a procjenjuje se da bi se ukupno oko turnira moglo okrenuti više od pet milijardi dolara.
Rekordan nagradni fond
Samo za usporedbu, kompletan nagradni fond s prošlog Svjetskog prvenstva u Kataru iznosio je 440 milijuna dolara
Svaka od 32 ekipe bi samo za sudjelovanje trebala dobiti 50 milijuna dolara, dok je za pobjednika navodno rezervirano još 100 milijuna dolara. Navodno su i svi veći klubovi od FIFA-e dobili neslužbeno obećanje da bi od sudjelovanja na turniru u prosjeku trebali zaraditi ukupno 80 milijuna dolara.
Drugi riječima, svaka ekipa koja se uspjela kvalificirati na prvenstvo automatski je zaradila deset puta više od pobjednika turnira 2023. godine, Manchester Cityja.
Infantino je, čini se, ovaj put nadmašio samog sebe. Već sada je osigurao pozamašne sponzorske ugovore s velikim brendovima kao što su Hisense, Bank of America, Budweiser i Rock-it Cargo. Sve te tvrtke bit će partneri FIFA-e i za Svjetsko prvenstvo 2026. koje se također održava u SAD-u, pa će klupsko prvenstvo poslužiti kao glavna proba za najveći sportski događaj na svijetu.
Šefu FIFA-e je računicu možda malo pomrsio dogovor oko televizijskih prava. Pričalo se da je u pregovorima s Appleom koji su propali prije par mjeseci tražio čak četiri milijarde dolara, ali je FIFA na kraju sklopila ugovor s DAZN-om koji je za pravo prijenosa 63 utakmice na kraju iskeširao milijardu dolara.
Još uvijek se pregovara i s velikim globalnim kompanijama poput Vise i Coca-Cole o sponzorstvima, a solidan novac će se svakako okrenuti i na prodaji karata.
Opet naglašavamo da su brojke koje se vrte u medijima neslužbene, navodno u FIFA-i razmatraju i nešto mršaviji nagradni fond, ali zasad sve miriše na financijske rekorde.
Ambicije novog formata Svjetskog klupskog prvenstva možda najbolje oslikava trofej namijenjen pobjedniku koji je osmišljen u suradnji s luksuznom draguljarnicom Tiffany&Co. Na njemu su ugravirane ikone i slike koje prikazuju tradiciju i povijest nogometa, kartu svijeta i imena svih saveza članica FIFA-e. Čak pokazuje i položaj planeta u Sunčevom sustava na dan otvaranja Svjetskog klupskog prvenstva (14. lipnja 2025.). Uza sve to, obložen je 24-karatnom pozlatom, a pobjednici će u trajno vlasništvo dobiti repliku.
Podjela plijena
Iako je FIFA-in deklarativni cilj financijski pomoći razvoju manjih klubova, pa stoga žele što ravnomjernije rasporediti novac sudionicima, veliki europski klubovi imaju drugačije planove.
Njih u pregovorima predstavlja Udruga europskih klubova (ECA) koja lobira za veći udio u nagradnom fondu, a svoje zahtjeve argumentiraju tvrdnjom da generiraju većinu prihoda turnira. Stoga umjesto jednake raspodjele predlažu proporcionalni model koji se temelji na njihovom doprinosu događaju.
Prema njemu oko 70 posto nagradnog fonda trebalo bi otići u ruke 12 europskih klubova koji sudjeluju na turniru. No čak i u takvoj konstelaciji snaga bi manji klubovi s globalne periferije sasvim pristojno napunili blagajne.
Među njima će biti i Auckland City FC s Novog Zelanda koji je osnovala hrvatska dijaspora. Naime, klub je osnovan 2004. na temeljima FC Central Uniteda kojeg su još 1962. godine osnovali hrvatski doseljenici iz Dalmacije, a da hrvatski štih imaju i danas pokazuju imena predsjednika kluba Ivana Vuksicha i kapetana Maria Ilicha.
Od osnivanja su osvojili devet naslova prvaka Novog Zelanda, a koliko su jaki u Oceaniji pokazuje i 12 naslova OFC Lige prvaka koje imaju u vitrinama. Dvaput su nastupali i na Svjetskom klupskom prvenstvu koje se igralo u starom formatu.
Spektakl ili debakl?
Na ždrijebanju skupina klupskog prvenstva održanom prije par dana u Miamiju Infantino je poručio kako je to "povijesni dan". U prijenos se videoporukom uključio i novoizabrani američki predsjednik Donald Trump poručivši kako će "njegov prijatelj Gianni" organizirati sjajan turnir i da se nada da će biti dio toga.
"Nogomet stvarno preuzima SAD. Ovo je vrlo posebno vrijeme za nogomet u SAD-u, sa Svjetskim prvenstvom koje će 2026. godine organizirati SAD, Kanada i Meksiko", poručio je Trump i poželio svima dobar provod u Miamiju.
Koliko će provod uistinu biti dobar za igrače kojima će dogodine skratiti i ovako oskudan ljetni odmor ostaje za vidjeti. Iako će mnogi reći da se uz novac koji zarađuju nemaju pravo žaliti na uvjete rada, brojke koje je nedavno iznio predsjednik Real Madrida Florentino Perez jasno pokazuju kako moderni nogomet melje mlade igrače.
"Današnji nogometaši nemaju odmora i sve te utakmice koje igraju utječu na njihovo zdravlje", izjavio je Perez pa usporedio broj utakmica koje godišnje odigra današnja zvijezda Reala Jude Bellingham s nekadašnjom, Davidom Beckhamom.
"Bellingham ima 21 godinu, a u jednoj godini odigra 251 utakmicu! Za usporedbu, u tim je godinama Beckham igrao samo 54 utakmice. Fizički i mentalni napor i stres koji to uzrokuje je neusporediv. Nogometaši više nemaju niti malo vremena za odmor i zato sve više raste broj ozljeda i ozlijeđenih", naglasio je popularni "ćaća" Perez.
No dok Infantino maše milijardama eura, izgleda da će zdravlje ostati u drugom planu. To vjerojatno najmanje brine gledatelje i navijače koje idućeg ljeta čeka još jedna nogometna poslastica.