Petar Ćorluka, vlasnik fabrike toaletnog papira i higijenskih potrepština Violeta, ozvaničio je u utorak u Grudama početak rada najmodernije tvornice kartonske ambalaže u regiji, čija vrijednost prelazi 40 miliona evra.
Ovo je pregled najvažnijih događaja i tema koji su obilježili ovu sedmicu:
Tvornica Corspack, u vlasništvu Petra Ćorluke, prostire se na 30.000 kvadratnih metara zatvorenog prostora i već krajem prošle godine počela je testnu proizvodnju. Kako bi ispunjavali najviše svjetske standarde, u proizvodnji koriste najnaprednije tehnologije i vrhunske mašine isključivo iz Njemačke, Švedske, Italije, Holandije i Japana.
Čitaj više
Ćorluka nastavlja investicije, najavio nove milionske projekte
U Grudama je otvorena najmodernija tvornica kartonske ambalaže u regiji.
31.10.2024
Ćorluka otvorio najsavremeniju tvornicu kartonske ambalaže u regiji
Tvornica u Grudama vrijedna je više od 40 miliona eura.
29.10.2024
Ćorluka: Lastu za pet godina vidim kao jednog od lidera u cijeloj Evropi
Ekskluzivni intervju za Bloomberg Adriju.
13.05.2024
Video Ćorluka: Puno je prilika za regiju, ali prepreka je iseljavanje
"Ovaj region ima puno prilika, ali prepreke su loš marketing i veliki broj ljudi koji se iseljava"
19.07.2022
Ćorluka ne miruje kada je riječ i o drugim investicijama i projektima. Otvorivši ovu tvornicu ušao je u novi segment poslovanja i već za sljedeću godinu najavio nove investicije. Kako je za Bloomberg Adriju potvrdio, iduće godine planira otvaranje tržnog centra, koji se uveliko gradi, i izgradnju modernog hotela.
Najzanimljivija investicija ovog Gruđanina o kojoj se već godinama govori jeste tzv. turističko naselje na području Biloševca. Ćorluka tamo želi graditi svojevrsni hobit kamp, zelene, luksuzne i samoodržive zemunice koje po opisu idu prema sve popularnijem glampingu.
Euribor i promjene u bankarskom sektoru
Euribor, referentna šestomjesečna kamatna stopa, važna za one koji imaju kredite s promjenjivom kamatnom stopom ili razmišljaju o tome da ih uzmu, spustila se s dobrih četiri odsto na početku godine na ispod tri odsto, dok je tromjesečni Euribor tik iznad tri odsto. Mnoge banke u BiH vezuju varijabilne kamatne stope za Euribor, ali se promjene mogu očekivati tek kada referentne stope padnu na nivo od dva odsto.
Nova odluka Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH), kojom će se uvesti jedinstvena naknada za obavljanje platnih transakcija u žirokliring sistemu i bruto poravnanju u realnom vremenu (BPRV) stupa na snagu danas, 1. novembra. Bitno je napomenuti da će zbog ove odluke i komercijalne banke morati da prilagode svoje usluge.
Dejan Vuklišević, predsjednik Uprave Naše banke, u razgovoru za Bloomberg Adriju i emisiju Start kazao je da je riječ o jako dobroj i pozitivnoj odluci koja tržište čini jednakim.
Što se tiče banaka u Republici Srpskoj (RS), one će uskoro morati da mijenjaju pravila rada, što bi moglo da utiče na njihove prihode s obzirom na to da im se namjerava zabraniti da naplaćuju određene naknade svojim klijentima. Vlada Republike Srpske utvrdila je juče, u četvrtak, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Republike Srpske koji donosi više novina. Nova pravila uvode se i za druge učesnike na finansijskom tržištu - investicione fondove.
Povodom dana štednje, pažnju smo usmjerili i ka štednji i tome koliko se može zaraditi ako odlučimo da dio svojih sredstava parkiramo u banke na određeno vrijeme.
Cyber napadi, porodične firme, IPO i 'priliv mozgova'
Prosječna odšteta u kibernetičkim prevarama u Adria regiji, gdje se prema procjeni Bloomberg Businessweek Adrije dogodi jedna prijevara dnevno, iznosi 50 hiljada evra. To nisu samo pokušaji, već neka kompanija svaki dan zaista izgubi najmanje 50 hiljada evra. Pokušali smo utvrditi ko ima glavnu ulogu u kibernetičkom ratu na Balkanu, ko se i koliko štiti te ima li pobjednika, a ko najviše gubi.
Porodične firme u BiH u najvećem broju slučajeva, njih oko 70 odsto, osnovali su trenutni vlasnici, dok ih je oko 16 odsto naslijeđeno. Porodični biznis odnosi su prije svega veliki izazov s jedne strane, ali i zadovoljstvo s druge strane, kaže za Bloomberg Businessweek Adria Arijana Maksimčuk, vlasnica kompanije Telemax iz Banjaluke.
Prije 15-ak godina, kada je kompanija Fratello objavila inicijalnu javnu ponudu (engl. Initial public offering - IPO) akcija, probuđena je nada da će tržište kapitala u BiH značajnije krenuti uzlaznom putanjom. Međutim, to se nije desilo. Ispitali smo zašto je IPO u BiH nedosanjan san i ima li više prepreka ili prilika za rast.
Iako za mnoge povratak radnika iz zapadnih zemalja u BiH izaziva nevjericu, prema svemu sudeći, to je trend koji bi mogao obilježiti naredne godine. O ovom trendu te mogućnostima koje se otvaraju ne samo za BiH, nego i ostale zemlje Zapadnog Balkana, govori i Svjetska banka, nazivajući to 'priliv mozgova'.
Neum bez strategije razvoja, Temu zavladao online trgovinom
Neum, jedini bosanskohercegovački grad na moru, ostvario je jednu od najuspješnijih turističkih sezona do sada, uz rast broja gostiju, unapređenje infrastrukture i razvoj kongresnog turizma. Međutim, iako grad sve više postaje konkurentna destinacija na Jadranu, suočava se s nizom izazova i nedostatkom strategije koji koče njegov održivi razvoj.
Nakon što je prije dvije godine krenuo u lov na svjetsko tržište, Temu je zavladao online trgovinom. Kineska platforma je u najmanju ruku pokosila konkurente i po popularnosti prestigla ostale divove za online trgovinu. I nije se to dogodilo slučajno. Osim jeftine robe, iza 'Temu booma' stoje mudre taktike koje možemo da osudimo, ukrademo ili iz njih nešto naučimo.
Temu i Shein prijete malim lokalnim prodavačima svojim niskim cijenama, stvaraju pomamu za povoljnom, ali kratkotrajnom robom te pretvaraju kupovinu u globalnu zabavu za nove generacije kratke pažnje i željne novih senzacija.