Dok kupci u EU kupuju uglavnom benzince i hibride, bosanskohercegovački vozači, odnosno pravne osobe i dalje najviše vjeruju dizelima. Pobjedom slobodnjaka i njihovim dolaskom na vlast, moglo bi doći do velikih promjena u Austriji koje će, ako se sprovedu planovi stranke, narušiti stabilnost regiona, time i BiH. Političke stranke potrošile milione u predizbornoj kampanji. Staniću zeleno svjetlo za Bihaćku pivovaru. Otvorena bliskoistočna Pandorina kutija.
Ovo je pet vijesti za početak dana:
Bh. vozači preferiraju dizele, a od marki Škodu i VW
Dok kupci u EU kupuju uglavnom benzince i hibride, bosanskohercegovački vozači, odnosno pravne osobe i dalje najviše vjeruju dizelima. Kada je riječ o brendu, to su najčešće Škoda i Volkswagen. Prema dostupnim podacima, svi dosadašnji već tradicionalno dobro prodavani brendovi Volkswagen, Toyota, Hyundai, Renault, Citroen, osim Škode i Audija, u osmom mjesecu su, u poređenju s istim periodom lani, zabilježili pad interesovanja kod kupaca. Najveći pad doživjeli su ipak Opel i Seat. Samo ove godine, računajući period od osam mjeseci od januara do augusta, broj registracija je veći za oko pet posto u odnosu na isti period prošle godine. Tržišni lider je Škoda, koja zauzima skoro 20 posto tržišta, odnosno, svaki peti prodati nov automobil u BiH nosi Škodin znak.
Šta pobjeda krajnje desnice u Austriji znači za BiH?
Desnopopulistička Slobodarska stranka Austrije (FPÖ) nakon 79 godina pobijedila je na izborima za Austrijski parlament. Prema ranijim procjenama analitičara, pobjedom slobodnjaka i njihovim dolaskom na vlast moglo bi doći do velikih promjena u Austriji koje će, ako se sprovedu planovi stranke, narušiti stabilnost regiona, time i BiH. Od ranije je poznata njihova antidemokratska agenda kroz koju će se pravosuđe politizirati, a neovisni mediji korak po korak uništavati. I to bi moglo, dugoročno gledano, značiti pogoršanje stava prema Zapadnom Balkanu. Sumnja se da bi ovakvi stavovi mogli nauditi već najavljenim pregovorima za ulazak u Evropsku uniju. Važno je napomenuti i da je Austrija jedan od najvećih i najvažnijih trgovinskih partnera BiH te da je dosadašnji odnos bio jako dobar, ali da bi moglo doći i do ekonomskih posljedica.
Na bilborde, skupove i medije stranke potrošile 10,8 miliona KM
Političke stranke u BiH u predizbornoj kampanji, do 1. oktobra ove godine, potrošile su oko 10,8 miliona KM na bilborde, reklame u medijima (televizija i štampani mediji), oglase kompanije Meta i predizborne skupove. Najviše je potrošeno na oglašavanje na bilbordima, zatim na predizborne skupove, dok vrijednost oglašavanja u najvećim medijima iznosi 1,6 miliona KM. Dodatno, prema podacima kompanije Meta, na online oglase preko Facebooka, Instagrama i Whatsappa do sada je potrošeno 254.000 KM.
Stanić na korak do preuzimanja Bihaćke pivovare
Uprava i Nadzorni odbor Bihaćke pivovare dali su pozitivno mišljenje o ponudi poduzetnika Svjetlana Stanića za preuzimanje ove kompanije. Svjetlan Stanić je prošli mjesec predao ponudu za preuzimanje preostalih dionica Bihaćke pivovare. Stanić je ciljao na 1.269.771 dionicu Bihaćke pivovare, što predstavlja 49,8855 posto.
"Uprava i nadzorni odbor smatraju da Stanić ima jasnu viziju, kapacitet i mogućnosti unaprijediti poslovanje, etablirati poziciju na tržištu piva, a također u narednom poslovnom razdoblju i dodatno zapošljavati. Sukladno tome, uprava i nadzorni odbor uvjereni su da Svjetlan Stanić neće mijenjati sjedište društva i proizvodni pogon, i da je sposoban unaprijediti poslovanje i maksimalno koristiti proizvodne kapacitete", navodi se u mišljenju Uprave.
Otvorena bliskoistočna Pandorina kutija, šta bi sve moglo izaći iz nje?
Konflikt niskog ključanja između Izraela i Irana decenijama je oblikovao Bliski istok. Od mnogih sukoba koji su potresali regiju, njihov je dugo bio među najeksplozivnijim. Njih dvojica su napadali jedan drugoga - uglavnom tiho, a u slučaju Irana često preko posrednika - izbjegavajući eskalaciju u izravni rat, objašnjava Bloombergov urednik Ethan Bronner. Sukob je ušao u opasnu novu fazu izbijanjem aktuelnog rata između Izraela i palestinske skupine Hamas. Ta je borba privukla druge militantne skupine koje podržava Iran, kao i sam Iran. Napetosti su porasle krajem septembra, kada su izraelske snage ubile vođu Hezbollaha, najcjenjenijeg regionalnog saveznika Irana, i krenule u južni Libanon kao dio kampanje protiv milicije. Izraelska vojska je 1. oktobra rekla da je Iran ispalio više od 100 projektila direktno na zemlju u velikoj eskalaciji.
Šta se još čitalo...
Banke u regionu polako prepoznaju potencijal zelenih kredita za klimatsku tranziciju
Covid je omeo unosnu trgovinu obveznicama. Visoke je kamate oživljavaju
Italija planira izvući više poreza od svojih najprofitabilnijih firmi
Slijedi...
Miloš Grujić, doktor ekonomskih nauka iz Banje Luke, u komentaru za Bloomberg Adriju otkriva šta se krije iza održivog poslovanja.
Čitajte i šta bi glasanje bazirano na blockchain tehnologiji donijelo BiH.