Kroz grafove vam izdvajamo najvažnije teme koje su obilježile sedmicu: Njemačka kriza negativno utiče na bh. privredu, dok analitičari predviđaju stabilne stope inflacije u Bosni i Hercegovini, a Republika Srpska se dodatno zadužila uz veliki interes investitora.
Njemačka kriza udara direktno na bh. privredu
Poslovna klima u Njemačkoj ovog mjeseca je dodatno pogoršana, a oporavak i izlazak iz recesije još uvijek nisu na vidiku. Loše vijesti o njemačkoj ekonomiji, koja je ključni trgovinski partner BiH, nepovoljno utiču na našu ekonomiju. Očekivani indeks Ifo instituta pao je na 86,8 u augustu sa revidiranih 87 u prethodnom mjesecu, što je ispod procjena analitičara koji su predviđali 85,8. Barometar trenutnih uslova također je opao.
Možemo li odahnuti? Analitičari predviđaju stagnaciju cijena u 2025.
Analitički tim Bloomberg Adrije očekuje da stopa inflacije u Bosni i Hercegovini ostane stabilna i u narednom periodu, u prosjeku 1,7 odsto u 2024. godini i 1,9 odsto u 2025. godini. Stopa inflacije od 1,8 odsto međugodišnje pokazuje stabilnost i nastavila je da se kreće nešto ispod šestomjesečnog prosjeka od dva odsto. Na mjesečnom nivou, cijene stagniraju pod uticajem sezonskih deflatornih kretanja u segmentu obuće, odjeće i hrane.
Finansijske usluge u BiH poskupjele za preko 10 posto
Proizvodi i usluge, koji se koriste za ličnu potrošnju u našoj državi, u julu ove godine u prosjeku nisu poskupjeli u odnosu na jun. Na godišnjem nivou inflacija je blago porasla na 1,8 odsto, a rast cijena viši od 10 odsto bilježe usluge smještaja, najamnine i finansijske usluge.
Najveći udio ukupnog prometa trgovine na malo odlazi na motorna goriva
Kada je entiteski pregled prometa trgovine na malo u pitanju prema dostupnim statisitičkim agencijama, bilježi se rast u svim segmentima, najveći udio u ukupnom prometu uglavnom imaj motorna goriva i maziva. Ukupni promet trgovaca na malo u Federacije BiH je u porastu, u mjesecu julu veći je za 11,1 posto u odnosu na juli 2023. godine.
Interes investitora veći od ponude: RS zadužena za 22 miliona KM
Republika Srpska se zadužila prodajom trezorskih zapisa za 22,54 miliona KM, što je znatno više od planiranih 10 miliona KM, uz kamatu od četiri posto. Trezorski zapisi dospijevaju na naplatu 27. februara iduće godine.
Ranije ovog mjeseca, Vlada RS emitovala je obveznice u iznosu od 10 miliona KM, iako su investitori nudili 19,12 miliona KM. Kuponska kamata na petogodišnje obveznice iznosi šest posto, a efektivna kamatna