Sedmicu smo započeli analizom našeg analitičkog tima koja se bavila građevinskim sektorom u Adria regionu, a u kojoj su između ostalog naveli da rast ovog sektora zavisi od niskogradnje. Analizirali smo i monetarna kretanja u Bosni i Hercegovini, statističke podatke iz maloprodaje kao i podatke o proizvodnji i izvozu mlijeka iz BiH. UniCredit Group je potvrdila prognozu ekonomskog rasta BiH za 2024. godinu.
Ovo je 5 najznačajnijih grafikona iz protekle sedmice:
Građevinarstvo će gurati javna infrastruktura
Rast aktivnosti u građevinskom sektoru gurat će izgradnja javne infrastrukture, ali će izgradnji stambenog prostora ići nešto lošije zbog još uvijek visokih kamatnih stopa, ali i manjka kvalifikovane radne snage, navodi se u posljednjem izvještaju analitičara koji u cijelosti možete pročitati OVDJE.
Početkom 2024. godine, Hrvatska i Srbija zabilježile su dvocifreni rast u građevinarstvu, jedna zbog infrastrukturnih projekata, a druga zbog obnove objekata oštećenih u zemljotresu. BiH i Sjeverna Makedonija zabilježile su blagi rast, a u Sloveniji je rast usporio zbog visoke baze iz prethodnog perioda.
Rast kreditne aktivnosti
Ukupni krediti domaćim sektorima u BiH na kraju maja iznosili su 24,53 milijarde KM i veći su za 260,2 miliona KM ili 1,1 posto u odnosu na april. Rast kredita registrovan je kod sektora stanovništva za 129,7 miliona KM ili 1,1 posto, privatnih preduzeća za 109,2 miliona KM ili 1,1 posto, vladinih institucija za 19 miliona KM ili 1,7 posto, te ostalih domaćih sektora za 2,6 miliona KM ili jedan posto.
Maloprodajni sektor i dalje snažno raste
Maloprodajni sektor u Bosni i Hercegovini 14. mjesec zaredom bilježi dvocifreni godišnji rast. S druge strane, u maju je evidentiran pad prometa na mjesečnom nivou i to u skoro svim vrstama trgovina. Do kraja godine očekuju se i dalje snažne stope rasta kao rezultat povećanja plata i usporavanja inflacije.
UniCredit Grupa zadržala prognozu ekonomskog rasta BiH
UniCredit Grupa očekuje da će ekonomija Bosne i Hercegovine rasti za 2,5 posto ove godine, zadržavajući svoju prognozu iz marta, nakon procijenjenog rasta od 1,6 posto u 2023. godini.
Očekuje se da će rast u 2024. biti potaknut oporavkom privatne potrošnje, budući da realne zarade rastu, inflacija usporava, a povećan je i priliv doznaka iz inozemstva, navodi UniCredit u svom CEE Quarterly izvještaju objavljenom krajem prošlog mjeseca.
Sektor prerade mlijeka stabilan
Ukupna količina prikupljenog kravljeg mlijeka u Federaciji BiH u martu 2024. veća je za 2,2 posto u odnosu na isti mjesec lani, a u poređenju s prošlogodišnjim prosjekom veća je za čak 11,4 posto.
Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, u trećem mjesecu ove godine je prikupljeno 15.724 tone mlijeka, odnosno 340 tona više nego u martu 2023.
Rast u proizvodnji kravljeg mlijeka zabilježen je i u Republici Srpskoj. Tokom marta 2024. godine mljekare su prikupile ukupno 8.405,1 tonu, što je za 2,3 posto veća količina u odnosu na isti mjesec prethodne godine, odnosno za 12 posto veća količina u odnosu na februar 2024. godine.
Vrijednost izvoza mlijeka i mliječnih prerađevina u BiH u prošloj godini iznosila je 131 milion KM, što je više za 14,38 posto u odnosu na godinu ranije, dok je uvoz ovih proizvoda iznosio 230,5 miliona KM i veći je za 2,29 posto u odnosu na 2022.