Predsjednik Kine Xi Jinping u utorak počinje dvodnevnu zvaničnu posjetu Srbiji, na poziv predsjednika Aleksandra Vučića, s kojim će razgovarati o unapređenju bilateralnih odnosa i saradnje.
Xi dolazi u Beograd u sklopu prve posjete Evropi u posljednjih pet godina, tokom koje boravi u još svega dvije zemlje - Francuskoj i Mađarskoj.
Očekuje se da Xi i Vučić razgovaraju o širokom spektru tema, od političkih, ekonomskih i tehnoloških do saradnje u oblasti kulture.
Kako je Bloomberg Adria već pisala, dvije bitne teme biće dodatna ulaganja Zijina, koji upravlja Rudarsko-topioničarskim bazenom "Bor", kao HBIS-a, strateškog partnera u smederevskoj čeličani. Obje kompanije, najveći izvoznici iz Srbije, najavile su ulaganja u zelenu tehnologiju.
Kina je bila drugi trgovinski partner Srbije u prošloj godini, sa ukupnom trgovinskom razmjenom od 6,1 milijarde dolara, dok je izvoz bio 1,2 milijarde dolara, što predstavlja povećanje više od 87 puta. U prva dva mjeseca ove godine ukupna robna razmjena iznosila je 931,3 miliona dolara i to je povećanje od 1,3 odsto u odnosu na isti period u protekloj godini.
Kina je najveći pojedinačni investitor u Srbiji, značajan trgovinski partner, graditelj puteva i pruga. Kineske kompanije su u Srbiju uložile oko 18 milijardi evra (zajedno zajmovi i investicije) zaključno sa decembrom 2023, prema podacima američke baze podataka China Global Investment Tracker.
Portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Lin Jian rekao je prošle nedjelje da će Xi tokom posjete Beogradu "detaljno razmijeniti mišljenja s predsjednikom Vučićem o odnosima Kine i Srbije i međunarodnim i regionalnim pitanjima od zajedničkog interesa" i da će "zacrtati kurs" budućeg razvoja bilateralnih odnosa.
Kineski predsjednik dolazi u Beograd oko šest mjeseci poslije posjete Vučića Pekingu, tokom koje su zvaničnici Srbije i Kine, na međunarodnom forumu "Pojas i put", potpisali sporazum o slobodnoj trgovini u prisustvu dvojice lidera. Sporazum bi trebalo da stupi na snagu u julu.
Vučić je prošle nedjelje izjavio da će Srbija tokom posjete Xija inicirati projekte ubrzanog tehnološkog razvoja u onim sferama u kojima nema dovoljno znanja, "od robotike, tehnologije satelita, letećih automobila i mnogih drugih stvari".
Vlada Srbije je 30. aprila usvojila akta o unapređenju saradnje s Kinom u oblastima prosvjete, nauke, inovacija, tehnološkog razvoja, kao i ekonomske i tehničke saradnje u oblasti infrastrukture. Uoči druge zvanične posjete Xija Srbiji za osam godina, Vučić je izjavio da je Kina "najbolji partner" Beograda u ostvarivanju državnih ciljeva, rekavši za kineskog predsjednika da je "najmoćniji čovjek svijeta".
"U narednih pet godina gotovo svi proizvodi biće slobodni za izvoz u Kinu. To su za nas velike stvari. Zamoliću predsjednika Xija dvije ili tri stvari, da vidimo da li možemo ponovo da pokrenemo fabrike lokomotiva i vozova, da neka od kineskih kompanija uloži u Srbiju", rekao je Vučić.
U zvaničnoj posjeti Srbiji kineski predsjednik je prethodni put bio u junu 2016. godine. Tokom te prve posjete predsjednika Kine Beogradu poslije više od 30 godina, zvaničnici dviju zemalja su potpisali niz međudržavnih sporazuma, uključujući deklaraciju o strateškom partnerstvu.
Kineski predsjednik u Srbiju dolazi iz Francuske, a iz Beograda će otići u Mađarsku.