Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, usvojen u februaru u Bosni i Hercegovini, donosi niz novina za finansijske institucije, mjenjačnice, privredna društva, ali i kripto sektor.
5 vijesti za početak dana:
Pojačan nadzor transakcija u BiH te saradnika i srodnika političara
Rizik od pranja novca u BiH se procjenjuje kao "srednji/visok", na osnovu sveukupne procjene prijetnje od pranja novca u BiH, koja je "srednja/visoka", s trendom "bez promjena" i procjene "Podložnosti pranju novca na nivou države" u BiH kao "srednje".
Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti bio je jedan od uslova na putu evropskih integracija BiH i prilikom njegove izrade prioritet je bilo usklađivanje s legislativom Evropske unije (EU).
Pet ključnih digitalnih trendova koji će oblikovati ponašanje potrošača u 2024.
Tehnološki napredak u 2024. godini će i dalje oblikovati ponašanje potrošača. Trenutno je u svijetu 5,2 milijarde aktivnih korisnika interneta, što je dvostruko više u odnosu na period od prije 10 godina. Procjenjuje se da će online kupovina dobara i usluga u 2024. godini iznositi 10,8 biliona dolara, što znači da će se tržište udvostručiti u odnosu na 2017. godinu.
Rastući uticaj digitalnih kanala među potrošačima stavlja pritisak na kompanije da poboljšaju online iskustvo. Novi napreci u tehnologiji, poput proširene stvarnosti (AR), interneta stvari (IoT) i umjetne inteligencije (Gen AI), omogućuju transformaciju online iskustva kupovine. Digitalni potrošači masovno koriste TikTok i Douyin, društvene medijske platforme s kratkim videozapisima, čime se stvaraju viralni trendovi koji utiču na prodaju brendova.
BiH otvorena vrata Programa EU4Health vrijednog 5,3 milijarde evra
Na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, Savjet ministara Bosne i Hercegovine (BiH) podržao je priključenje Programu EU4Health, čime će BiH postati dio najambicioznijeg programa Europske unije (EU) u području zdravstva.
Ovaj program, s budžetom od 5,3 milijarde evra za razdoblje 2021. do 2027. godine, pruža značajnu finansijsku podršku za unapređenje zdravstvenih sistema u zemljama članicama EU i pridruženim članicama, što će omogućiti BiH da učestvuje u pozivima iz Programa za 2024. godinu.
EP BiH predložila tri cjenovne tarife, pokušava pokriti svoje gubitke
JP Elektroprivreda BiH (EP BiH) uputilo je Regulatornoj komisiji za električnu energiju (FERK) zahtjev za promjenu cijena električne energije za kategorije domaćinstva i ostala potrošnja (tarifne grupe od I do V), s prijedlogom cjenovnog modela.
Prijedlog modela podrazumijeva tri tarife - zelenu, plavu i crvenu, koje bi se u obračunu primjenjivale u ovisnosti od količine utrošene električne energije.
Rimac Technology sklopio dugoročno partnerstvo s BMW Grupom
Rimac Technology sklopio je dugoročno partnerstvo s BMW Grupom, objavili su iz kompanije.
Rimac Technology, proizvođač sustava za električne pogone i baterijske sustave za globalne proizvođače automobila, razvijat će i proizvoditi visokonaponske baterijske sustave za vozila BMW Grupe koji će se koristiti u budućim generacijama modela predviđenim za drugu polovicu 2020-ih, navode.
Što se još čitalo?
ECB neće mijenjati kamate, prvo smanjenje se očekuje u junu
Izvještaj o inflaciji prolongira dramu oko smanjenja kamata u SAD
HT kažnjen najvećom kaznom dosuđenom teleoperaterima u Hrvatskoj
Slijedi: U bh. mesarama svega 25 posto domaćeg mesa, cijene porasle 120 posto
Potrebe za crvenim mesom Bosna i Hercegovina podmiruje uvozom s obzirom na to da domaći proizvođači mogu zadovoljiti tek oko 20-30 posto potražnje na bh. tržištu. Situacija je puno bolja kada je riječ o piletini s obzirom na to da bh. proizvodnja može zadovoljiti domaće potrebe, ali ima i dovoljnih količina za izvoz. Međutim, kada se pogleda cijela statistika, podaci su poražavajući. Naime, uvoz mesa je deset puta veći od izvoza, te je upitan opstanak domaće proizvodnje.