Transparency International (TI) u Bosni i Hercegovini (BiH) podnio je treću tužbu protiv Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske, koje, i nakon što je dva puta izgubilo sudski spor, odbija da objavi Ugovor o koncesiji za gradnju autoputa Banjaluka - Prijedor s kineskom kompanijom SDHS-CSI BH.
Ugovor zaključen s kineskom kompanijom Shandong Hi-Speed International (SDHS) je i dalje tajan, uprkos prvoj presudi Okružnog suda u Banjaluci, u kojoj se jasno stavlja do znanja da javnost ima pravo znati pod kojim je finansijskim uslovima dogovoren ovaj projekat.
I druga presuda bila je u korist TI BiH, a u kojoj sud opominje Ministarstvo da je "dužno da štiti i povjerenje građana u način upravljanja i trošenja javnih sredstava koja se prikupljaju od gađana".
"Uprkos svemu, vlast i dalje odbija objaviti uslove pod kojim je dogovoren jedan od najvažnijih infrastrukturnih projekata", ističu u TI.
Kinezi saglasni da se ugovor objavi
Na sve navedeno, dodaju, čak je i kineski investitor pristao da se objavi dio ugovora s određenim izuzecima, ali Ministarstvo ponovo odbija postupiti po odlukama suda i uporno krije detalje ugovora koji je zaključen 2018. godine.
"Važno je napomenuti da je nakon prve presude kineska firma SDHS dala prijedlog Ministarstvu da se informacije iz ugovora razdvoje na dijelove, tako što će se Finansijski model izuzeti kao povjerljiva komercijalna informacija, a ostatak ugovora objaviti u skladu s presudom Okružnog suda u Banjaluci", pojašnjavaju u TI.
Ministarstvo to nije prihvatilo, dodaju, te je na osnovu paušalnih ocjena, a ne zakona, odlučilo da ne objavi ugovor, zbog čega je sud donio drugu presudu u kojoj navodi kako "začuđuje postupanje Ministarstva koje navodi da bi objavljivanjem tih informacija, za koje se i koncesionar složio da se objave, šteta koja bi nastala za tuženog bila veća od činjenice da javnost ima pristup informacijama".
Na ovaj način je Ministarstvo saobraćaja i veza RS prekršilo Zakon o upravnim sporovima RS, zbog čega je TI BIH pokrenuo treći upravni spor protiv ovog organa, uz zahtjev da sud obavijesti Republičku upravnu inspekciju kako bi se pokrenuo prekršajni postupak protiv Ministarstva i odgovornog lica u njemu.
TI BiH i javnost u RS od potpisivanja insistiraju na objavljivanju svih bitnih elemenata ugovora o izgradnji autoputa Banjaluka - Prijedor zbog raširenih sumnji i navoda da je ovaj posao zaključen pod štetnim uslovima za Republiku Srpsku.
Pored toga, TI BiH je stava da Vlada Republike Srpske i resorno Ministarstvo, kao javni organi, ne samo da moraju da poštuju sudske odluke, već su u obavezi da interes javnosti, koja ima pravo znati na koji način i u kojoj mjeri će ovaj projekat koštati poreske obveznike, stave ispred privatnih interesa stranih kompanija.
Podsjećamo, prilikom parafiranja ugovora o koncesiji, krajem 2018. godine, saopšteno je da će Republika Srpska kineskoj firmi u idućih 30 godina plaćati godišnju naknadu za raspoloživost autoputa u iznosu od 32,5 miliona evra, a taj iznos biće obezbijeđen od naplate putarine na svim autoputevima u RS. Ako to ne bude dovoljno, ostatak će biti obezbijeđen iz Budžeta RS.
Višković: Tajno do potpisivanja ugovora o izvođenju radova
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je u martu ove godine da će "u narednih 15 dana biti izdata građevinska dozvola za izgradnju autoputa Banjaluka - Prijedor".
"Postoji klauzula da ovaj ugovor ne može biti javno korišten od bilo koje strane do momenta dok ne dobiju građevinsku dozvolu i ne krenu radovi i u njemu nema nikakvih tajni", rekao je Višković tada.
Kasnije, u junu ove godine, rekao je da koncesioni ugovor za autoput Banjaluka - Prijedor ima klauzulu o tajnosti sve dok ne bude potpisan ugovor o izvođenju radova.
Radovi se uveliko izvode
Ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljko Čubrilović prije manje od mjesec dana izjavio je da se izgradnja autoputa Banjaluka - Prijedor odvija u okvirima ugovorene dinamike, te da se radovi intenzivno izvode na dionici od 5,2 kilometra od Prijedorske petlje u Orlovcima do mosta Garevci.
"U toku je provođenje postupka eksproprijacije nepokretnosti na trasi autoputa. Koncesionar je, nakon provedenog postupka eksproprijacije, ishodovao od Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju građevinsku dozvolu za dionice autoputa u dužini 13,5 kilometara, a u toku je i dalje fazno pribavljanje neophodne dokumentacije za građenje", rekao je Čubrilović.
Prema njegovim riječima, završetak radova očekuje se na proljeće 2026. godine.
"Analize, istraživanja koja su rađena prije početka realizacije, kao i studija ekonomske opravdanosti, jasno potvrđuju da je projekat apsolutno u skladu s ekonomskom opravdanošću i zakonskim propisima", naveo je Čubrilović.
Autoput Banjaluka - Prijedor trebalo bi da bude dug oko 42 kilometra i da košta oko 297 miliona evra. Vlada Republike Srpske 23. marta ove godine koncesionaru je isporučila 46 odsto lokacije na trasi na kojoj je okončan postupak eksproprijacije nepokretnosti.